[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

وزیر اقتصاد اعلام کرد: دارایی ۷هزارهزارمیلیاردی دولت، روزنامه شیراز نوین

وزیر اقتصاد با بیان اینکه ساختار بانکی جهت سبک‌سازی بانک‌ها باید اصلاح شود، گفت: دارایی دولت اکنون ۷۰۰۰هزار میلیایرد تومان است.
به گزارش خبرنگار مهر، دیروز عصر مراسم معارفه فرهاد دژپسند به عنوان وزیر امو اقتصادی و دارایی در محل این وزارتخانه برگزار شد.
دژپسند در این مراسم با اشاره به تقارن روز مبارزه با استکبار جهانی، عملیات محرم و اربعین حسینی با معارفه خود در وزارت اقتصاد، اظهار داشت: این می‌تواند عامل یک پیام ازخودگذشتگی و ایثار باشد. شروع عملیات محرم با سختی‌هایی همراه بود؛ اما پایان آن به پیروزی منتج شد. آمریکا در اوج جنگ تحریم‌های اقتصادی را بر ما تحمیل کرد؛ اما باز هم ناکام ماند و نظام توانست به حیات خود ادامه دهد.
وزیر اقتصاد افزود: این عزم را در مجموعه وزارت اقتصاد حس کردم که آماده عبور از شرایط فعلی هستیم. سرمایه انسانی خوبی در وزارت اقتصاد نهفته و توانایی این سرمایه انسانی هم قابل تحقق است؛ اما نباید تنها به این بسنده کرد؛ زیرا کشور بهره‌مند از سرمایه‌های گسترده انسانی است. به همین خاطر تشکیل گروه‌های اندیشه‌ورزی را در دستور کار خود دارم تا این گروه‌ها بتوانند وزارت اقتصاد را در تدوین برنامه‌ها برای عبو از بحران یاری دهند.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌های ما غنی از افراد مجربی است که تجربه‌های اقتصادی خوبی دارند، گفت: ضلع چهارم توانایی‌های ما بخش خصوصی است که در شرایط فعلی، می‌تواند نقش فوروارد را برای ما بازی کند.
دژپسند افزود: دارندگان کارت طلایی نباید پشت در وزارت اقتصاد بنشینند.
وی با بیان اینکه آنچه در جنگ به ما کمک کرد، این بود که جنگ حیدری و جنگ نعمتی نداشتیم، گفت: یکی از برنامه‌های من اهرمی کردن دارایی‌های دولتی است که حدود ۷هزار هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که دارایی کمی نیست. در این دوره سه ساله حداقل باید از ۲۰درصد این دارایی به عنوان اهرم استفاده کنیم.
دژپسند، با تأکید بر اینکه نباید از دارایی‌های دولت غافل شد، ادامه داد: ما می‌توانیم در شرایط فعلی آن‌ها را به مرحله بروز برسانیم. شرکت‌های دولتی قابلیت زیادی در عبور از بحران و ایجاد رشد اقتصادی دارند.
وی افزود: نمی‌توان تصور کرد شرکتی که سه هزار میلیارد تومان دارایی دارد، نیم‌درصد بازدهی داشته باشد. آنچه قابل واگذاری است، باید واگذار شود و شرکتی هم که قابل واگذاری نیست، باید به عنوان یک تکیه‌گاه حداکثر بازدهی را داشته باشد.
دژپشند ادامه داد: یک بانک و چند شرکت بزرگ را می‌توانیم واگذار کنیم؛ حال باید  از این سرمایه‌ها برای اهرم کردن نقدینگی و رشد سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.
وی تأکید کرد: شرکت‌های دولتی نباید بنگاه‌داری را هم به دوش بکشند. در این مرحله دولت آنچه می‌تواند باید واگذار کند. باید این روند را ادامه دهیم و بانک‌ها هم باید امکان اعطای تسهیلات را داشته باشند.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه اصلاح ساختار بانکی برای سبک‌سازی بانک‌ها جهت ایفای نقش در اقتصاد کشور ضروری است، اظهار داشت: نظارت بر اجرای برنامه یک وجه مهم‌تر از خود برنامه است. برنامه خوب کم نداریم؛ اما به خاطر نظارت نادرست، به دست فراموشی سپرده می‌شوند.
وی با بیان اینکه برای خصوصی‌سازی درست باید سیاست‌های اصل ۴۴ خوب اجرا شود، افزود: این مسئله نیازمند ملزم کردن بخش خصوصی و تعاونی کشور است.
دژپسند با تأکید بر نیاز اقتصاد کشور به منابع خارجی برای شتاب اقتصادی، گفت: برای این مسئله ما نیازمند استفاده از فاینانس و سرمایه‌گذاری خارجی هستیم. البته اگر قدر سرمایه‌گذار داخلی را ندانیم، سرمایه‌گذار خارجی هم جذب نمی‌شود.
وی افزود: ما نباید به سرمایه‌های داخلی اکتفا کنیم. اگر سرمایه‌گذار خارجی با انبوهی از موانع بانکی، مالیاتی و گمرکی دست به گریبان باشد نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.
وزیر اقتصاد ادامه داد: برای رونق سرمایه‌گذاری باید دستگاه‌های اجرایی دیگر نیز به ما کمک کنند تا نیازهای سرمایه‌گذاران را برآورده کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی