[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

موفقیت بیمارستان علی اصغر(ع) در کاهش موارد مرگ در اثر مسمومیت، روزنامه شیراز نوین

مدیرگروه مسمومیت‌های بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) ضمن بیان جدیدترین شیوه‌های برخورد با موارد مسمومیت، از موفقیت این بیمارستان در کاهش موارد مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها، از جمله مسمومیت با قرص برنج خبر داد.
 به گزارش روابط عمومی‌ دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «حسین صناعی زاده» گفت: این مرکز به عنوان تنها مرکز ارایه دهنده خدمات تخصصی در حوزه مسمومیت‌های دارویی و شیمیایی در استان فارس، علاوه بر این استان توانسته پذیرای تعداد زیادی از مراجعان جنوب کشور هم باشد. به طوری که روزانه به طور متوسط، ۱۹ نفر به دلیل مسمومیت دارویی و شیمیایی به این مرکز مراجعه و به آنان خدمات تخصصی ارایه می‌شود.
او با اشاره به افزایش مسمومیت‌های دارویی و شیمیایی در استان، افزود: به طور میانگین جمعیتی بیش از دو هزار و ششصد نفر به صورت ماهانه در این بیمارستان پذیرش می‌‌شوند که از این تعداد، بین ۵۵۰ تا ۶۵۰ نفر را مسمومیت‌‌های دارویی و شیمیایی تشکیل می‌‌دهد. این متخصص مسمومیت‌ها و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیشترین موارد شیوع مسمومیت‌‌ها را به ترتیب مربوط به مسمومیت با مخلوطی از داروها، متادون و ترامادول، سموم شیمیایی مانند حشره کش‌ها، سموم دفع آفات نباتی، علف کش‌ها و انواع گزش نام برد.
دکتر صناعی زاده با بیان اینکه در گذشته توصیه می‌شد به محض برخورد با بیمار مسموم، فرد را به استفراغ وادار کنیم، یادآور شد: امروزه این روش منسوخ شده و مناسب‌ترین اقدام، انتقال بیمار به نزدیک‌ ترین مرکز درمانی است.
مدیر گروه مسمومیت‌های بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، یکی دیگر از روش‌های درمانی که در گذشته، در مورد اغلب بیماران مسموم انجام می‌شد را شستشوی معده عنوان کرد و ادامه داد: این روش هم امروزه در اکثر بیماران مسموم توصیه نمی‌شود و حتی ممکن است شستشوی معده با حل کردن قرص و کپسول و مواد جامد سمی، موجب جذب در بدن و بدتر شدن وضعیت بیمار شود.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام اینکه امروزه در کشور، مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج بین ۸۰ تا ۹۰ درصد گزارش شده است، گفت: بر اساس آمار بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)شیراز، این آمار به حدود ۲۰ درصد رسیده است، این قرص اغلب ظرف مدت سه تا چهار ساعت سیستم قلبی عروقی را دچار اختلال کرده و در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با اقدامات درمانی به موقع، توانسته‌ایم در این زمینه موفق باشیم.
دکتر صناعی زاده با توصیه به مصرف روغن کرچک به عنوان یک اقدام پیش بیمارستانی برای این نوع مسمومیت، آن را یک راهکار مهم دانست.
این متخصص مسمومیت‌ها با اشاره به مصرف قرص برنج که با نام‌های قرص انجیر و عدس نیز شناخته می‌شود، اضافه کرد: قرص‌های حاوی فسفید آلومینیوم در ایران، قرص برنج برای نگهداری برنج و سایر غلات در انبارها و جلوگیری از تأثیر مخرب حشرات موذی، تاحدودی رایج است، این فرآورده تولید داخلی ندارد و با نام‌های تجاری مختلف وارد کشور می‌شود.
اقدامت لازم در هنگام مارگزیدگی
مدیرگروه مسمومیت‌های بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) در مورد گزش مار گفت: در هنگام مارگزیدگی باید خونسردی را حفظ کرد و فرد را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کرد تا اقدامات درمانی از جمله تزریق پادزهر در موارد لازم انجام شود، همچنین نباید با استفاده از روش‌های قدیمی‌ و شایع مانند بستن بالای محل گزش یا تیغ زدن محل گزش یا سعی در بیرون آوردن سم با دهان، وضعیت بیمار را بدتر کرد.
دکتر صناعی زاده عقرب گزیدگی را از جمله موارد رایج در استان‌های جنوبی کشور برشمرد و هشدار داد: از بین ۱۲ نوع عقربی که در ایران از نظر پزشکی دارای اهمیت هستند، گزش دو نوع عقرب «گادیم» و عقرب سیاه با دم قطور می‌توانند در صورت تأخیر در مراجعه به مراکز درمانی باعث مرگ فرد شوند.
این پزشک متخصص با اعلام مواردی از گزش عقرب گادیم از اطراف داراب، کوار، فیروزآباد، سد درودزن، مناطق گرمسیر فارس، دهدشت، برازجان و بوشهر، گفت: گزش این عقرب بدون درد است و چون فرد آن را بی‌اهمیت تلقی می‌کند یا متوجه گزش نمی‌شود، زمانی مراجعه می‌کند که دیر است و درمان فرد با مشکل روبرو می‌شود. او همچنین به مواردی از گزش عقرب سیاه با دم قطور هم از اطراف جهرم و نورآباد اشاره کرد و یادآور شد: در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، ماهانه حدود ۲۰نفر به دلیل گزش‌های مختلف نظیر مارگزیدگی، عقرب گزیدگی، گزش زنبور، گزش‌های نامشخص و عنکبوت گزیدگی مراجعه و درمان می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی