[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

مشارکت مردم در دستور کار باشد، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تأکید کرد: خوشبختانه راه آهن شیراز، جهرم، لارستان، بندر عباس کددار شده است. 
بنا به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس مهندس عنایت‌الله رحیمی‌ در جلسه شورای اداری لارستان اظهار داشت: استان فارس یکی از پهناورترین استان‌های کشور است و شهرستان لارستان نیز یکی از پهناورترین شهرستان‌ها در پیشرفت و توسعه فارس قلمداد می‌گردد.
وی با بیان اینکه استان فارس با مسائل و مشکلاتی مواجه است و برای کاهش مشکلات برنامه‌ها و فعالیت‌های زیادی ترتیب داده شده است گفت: یکی از مشکلات اساسی که در استان وجود داشت و در واقع می‌بایستی به آن به صورت ویژه توجه می‌شد، کمبود آب در سطح استان فارس بر اثر خشکسالی‌های چندین ساله بود، کما اینکه در سال زراعی گذشته کمتر از 135 میلیمتر بارندگی داشته‌ایم که در این راستا اقداماتی صورت گرفت. 
رحیمی ‌با بیان اینکه آب موجودی که در استان قابل استفاده بوده حدود 11.8 میلیارد متر مکعب است که جهت شرب، صنعت و کشاورزی مصرف می‌شود و به علت مصرف بیش از حد می‌بایست چاره‌اندیشی می‌شد که اولین اقدام عملی تغییر الگوی کشت در کشاورزی جهت اشتغال روستاییان بود.
وی از دیگر موضوعات کاهش مصرف آب را مکانیزه کردن کشاورزی، نصب کنتور‌های هوشمند بر روی چاهای کشاورزی، کنترل آب از چاه‌های کشاورزی، پر کردن چاه‌های غیر مجاز، اصلاح شبکه‌های آبرسانی، استفاده از تکنولوژی پیشرفته در حوزه صنعت عنوان کرد و افزود: برای آب شرب مردم، اقدامات اساسی صورت پذیرفته است، یعنی احداث سدها برای استحصال آب‌ها در حال انجام است و هم خطوط انتقال و هم شبکه توزیع و مخازن و ایستگاه‌های پمپاژ در نظر گرفته شده است که در این راستا 4 سد و بیش از 6 خط آب رسانی در دستور کار قرار گرفته شده است و این طرح‌ها تاکنون بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی را به همراه دارد. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: در حوزه صنعت هم کارهای خوبی انجام شده است که مهمترین آن انتقال آب از دریا در دستور کار است و در حال اجرای مقدمات آن هستیم که امیدواریم همه مناطق استان فارس از این آب استفاده کنند و از آن طرف هم بایستی مراقب باشیم و توجه کنیم به محیط زیست و به خلیج فارس آسیبی نرسد. 
وی با بیان اینکه بسیاری از شهرستان‌های استان فارس از طریق بانک توسعه اسلامی‌ و تبصره 19 و ماده 27 قانون و یا از طریق فاینانس داخلی اجرای فاضلاب را در دست اقدام دارند و در این خصوص شهر قدیم لار هم نیاز به شبکه فاضلاب و تصفیه خانه دارد؛ گفت: برای اجرای فاضلاب شهر لار باید از طریق استانداری، فرمانداری، شهرداری و شرکت آب و فاضلاب پیگیری جدی گردد، البته نبایستی به این فکر باشیم که دولت می‌تواند همه پروژه‌های خدماتی و عمرانی به تنهایی اجرا کند، بلکه بایستی به بخش خصوصی تکیه کنیم و سرمایه‌گذاران را به این سمت هدایت و راه را برای آنها تسهیل نماییم. 
رحیمی ‌در ادامه گفت: حمل و نقل در ابعاد مختلفی می‌تواند در توسعه استان اثرگذار باشد و در این راستا استان فارس بر روی راه، راه آهن و فرودگاه هدف گذاری کرده است. 
وی با اشاره به احداث راه‌ها در دولت یازدهم و دوازدهم در استان فارس رشد خوبی داشته است گفت: آزاد راه شیراز - اصفهان که تاکنون بیش‌از 75 درصد پیشرفت فیزیکی را در بر دارد برای مردم استان فارس تأثیر بسزایی دارد و حتی برای خطه جنوب هم صرفه جویی در وقت حاصل شده و 135 کیلومتر کاهش مسافت را در پی خواهد داشت، که امیدواریم هرچه سریعتر آزادراه لارستان- بندر عباس تا اسکله شهید رجایی هم سرمایه‌گذاری جذب شود، که قطعاً در توسعه استان فارس و این شهرستان هم اثرگذار خواهد بود. 
رحیمی بر احداث و توسعه راه آهن در استان فارس هم تأکید کرد و گفت: اجرای این طرح‌ها به خاطر صرفه جویی در وقت و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است و هم در واقع مباحث زیست محیطی، مباحث امنیتی و هم جلوگیری از تلفات جاده‌ای که یکی از معضلات است را در دستور کار قرار داده‌ایم. 
وی با بیان اینکه راه آهن شیراز - گل گهر یک آنتنی به سمت داراب هم در دستور کار قرار دارد تأکید کرد: خوشبختانه راه آهن شیراز، جهرم، لارستان، بندرعباس و یا در واقع سروستان - جهرم - لارستان - بندر عباس سال گذشته کد دار شد، البته از قبل هم مصوب بوده است و این کددار شدن، خود یک گام ما را به جلو هدایت می‌کند.  البته به این مهم هم باید توجه کنیم که اعتبارات و منابع محدود است و بایستی از این اعتبارات محدود بهترین استفاده را کنیم. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس افزود: در این دولت همچنین توجه ویژه به موضوع بازآفرینی شهری و بافت فرسوده شده و برنامه‌ای هم در این خصوص تدوین گردیده و در حال اجراست، هرچند هنوز این مهم کند صورت می‌گیرد، اما سعی می‌کنیم که با شتاب بیشتری انجام شود. 
وی افزود: همه دستگاه‌های خدماتی و اجرایی همچون آب، برق، گاز، مخابرات و حتی آموزش و پرورش، کار و فنی و حرفه‌ای و غیره در سطح شهرستان‌های استان فارس موظف هستند 30 درصد از اعتبارات سالیانه خود را در قالب برنامه جامع مشترک بازآفرینی شهری در محل‌های بافت فرسوده هزینه کنند. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در بخش آبخیزداری نیز 56 میلیارد تومان تفاهمنامه با سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و آبخیزداری کشور منعقد شده است که بایستی پیگیری گردد که سهمی‌ جهت ایجاد سد و آبخیزداری و آبخوان‌داری در این شهرستان جذب گردد. 
وی با تأکید بر اینکه بنیاد مسکن هم در سطح روستاها تلاش‌های خود را مضاعف نماید از همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواست که به مردم خدمت کنند و خدمات دولت را تبیین و شفاف‌سازی و امیدواری را بین مردم ترویج نمایند تا آینده بهتر از گذشته رقم خورد. 
رحیمی ‌در پایان سخنانش اظهار داشت: می‌بایستی امید و نشاط برای تحولات و توسعه در جامعه ایجاد کنیم و شفاف سازی، اعتماد آفرینی و مشارکت مردم را در دستور کار قرار بدهیم و فاصله‌ها را کاهش دهیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی