[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

پیام صلح از شیراز به جهان مخابره می‌شود، روزنامه شیراز نوین

دبیر علمی  کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح با اشاره به تدارک برای برگزاری این نشست در شیراز گفت: نفی خشونت، دوری از تضادها و دستیابی به یگانگی و همزیستی در تعاملات جهانی، پیامی ‌است که این کنگره به جهانیان دارد.
دکتر علیرضا صالحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: فعالان عرصه سلامت دراین کنگره می‌کوشند تا آموزه‌ها و مفاهیم معنوی صلح و همزیستی و نفی خشونت را به سطح جامعه انتقال دهند.
وی در ادامه به جنبه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی کنگره سلامت برای صلح اشاره کرد و افزود: مراسم افتتاحیه این کنگره بین‌المللی با حضور صاحب‌نظران و فعالان اجتماعی و فرهنگی و استادان دانشگاه روز سه‌شنبه 22آبان‌ماه برگزار خواهد شد.
مدیر گروه بهداشت عمومی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این‌که برخی از اعضای هیئت وزیران نیز دراین کنگره حضور می‌یابند گفت: دبیرخانه کنگره از وزیران امور خارجه و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، معاون وزیر بهداشت و جمعی از مسئولان بلندپایه کشور برای حضور در مراسم افتتاحیه دعوت کرده است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: همکاری‌های بین‌المللی برای تثبیت صلح از جمله نشست‌های تخصصی است که در این کنگره با حضور جمعی از اعضای پزشکان بدون مرز و صلیب سرخ جهانی و نهادهای مشابه برگزار می‌شود.نقش تشکل‌های مردمی ‌در گفتمان سلامت برای صلح نیز در این کنگره تبیین خواهد شد، همچنین درباره سلامت‌روان و گفتمان سلامت برای صلح در این کنگره بحث می‌شود.
دبیر علمی کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح به نقش متخصصان عرصه سلامت در تقویت صلح اشاره کرد و گفت: تبیین کاهش خشونت جهانی از جمله مواردی است که در کنگره بررسی خواهد شد و فعالان عرصه سلامت و متخصصین به این موضوع می‌پردازند که چگونه باید خشونت‌های جهانی ناشی از جنگ‌ها را کالبد شکافی کرد و کاهش داد.
صالحی با بیان این‌که قشر وسیعی از جامعه را فعالان عرصه سلامت تشکیل می‌دهند گفت: فعالان عرصه سلامت لزوماً پزشک یا متخصص علوم پزشکی نیستند، هر کسی که برای سلامت جامعه و سلامت اجتماعی جامعه گامی ‌بردارد فعال عرصه سلامت به‌شمار می‌آید. در دهه‌های اخیر این مسئله مورد توجه قرار گرفته که فعالان عرصه سلامت در حفظ و تثبیت و ترویج صلح در جامعه مسئولیت مضاعف دارند.
وی اظهار داشت: انسان‌ها به‌واسطه ارزش‌های انسانی برای کاهش خشونت دارای مسئولیت هستند‌، عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت توسط این فعالان عرصه سلامت می‌بایست مورد تأکید قرار گیرد.
دبیر علمی کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح اضافه کرد: از جمله عوامل مؤثر بر سلامت که مهم‌ترین عامل بشمار می‌آید صلح و نفی خشونت است، از سویی مؤثر‌ترین عامل در صدمه زدن به صلح نیز خشونت طلبی و جنگ است و این رسالت و مسئولیت فعالان عرصه سلامت را دو‌چندان می‌کند که دراین عرصه بیشتر و بهتر ورود داشته باشند‌.
صالحی به صدمات و آسیب‌های ناشی از جنگ هشت‌ساله در کشورمان اشاره کرد و گفت: کشور ما هشت‌سال تجربه جنگ و دفاع را داشته است‌، جنگی که از سوی صدام و بعثیان به ما تحمیل شد‌، فعالان عرصه سلامت در این حوزه مسئولیت و رسالت دارند تا صدمات جنگ را به جامعه بیشتر و بهتر نشان دهند و به نسل جدید منتقل نمایند‌.
وی اضافه کرد: اکنون در منطقه خاورمیانه و یمن و کشورهای دیگر نیز ترویج جنگ و خشونت سلامت بین‌المللی را تهدید می‌کند، بیماری وبا در کشور یمن شیوع یافته و می‌تواند با ترویج و توسعه جنگ و خشونت دامنه آن بیشتر گسترش یابد، فعالان عرصه سلامت در این عرصه مسئولیت دارند تا برای کنترل جنگ در یمن و کاهش خشونت‌ها علیه ملت مظلوم این سرزمین گام‌های اساسی بردارند و با نگاه تخصصی صدمات جنگ در یمن را تبیین کنند.
به گفته وی، شیوع بیماری وبا در یمن یک اتفاق ناگوار ناشی از بروز جنگ و خونریزی است، کنترل این بیماری شاید نیاز به بیمارستان و بستری شدن بیماران و موارد این‌چنین نداشته باشد و صرفاً با جایگزین کردن آب آشامیدنی سالم به‌جای آب آلوده و با دستورات ساده غذایی می‌توان این بیماری را کنترل کرد اما فشار جنگ و خشونت همین امکانات محدود را نیز دراین کشور گرفته است و متأسفانه هر‌روز بر دامنه جنگ دراین کشور افزوده می‌شود و دامنه شیوع وبا نیز بیش از پیش افزایش می‌یابد.
دکتر صالحی افزود: این موجب شرمساری جامعه بین‌المللی است که در یمن نمی‌توان آب آشامیدنی سالم دراختیار کودکانی که از بیماری وبا جان خود را از دست می‌دهند گذاشت، در کشور سوریه نیز مشابه همین فجایا و بلایای ناشی از ترویج خشونت و جنگ هر‌روز تلفات بر‌جا می‌گذارد.
دبیر علمی کنگره سلامت برای صلح اضافه کرد: 6‌میلیون کودک در سوریه به‌خاطر استرس ناشی از جنگ دچار کابوس و انزوا و افسردگی هستند‌، این آسیب به سلامت روانی تا‌آخر عمر آنان را رها نمی‌کند و بر روی فرزندانشان نیز تأثیر می‌گذارد‌، این موارد بیانگر تأثیر جنگ بر سلامت است و باید با زبان فعالان عرصه سلامت تبیین و بازگو شود.
صالحی ادامه داد: سازمان‌های بین‌المللی اقداماتی موفق برای ترویج صلح انجام داده‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که ورود فعالان سلامت به این عرصه می‌تواند بر کاهش صدمات ناشی از جنگ تأثیر داشته باشد.پیشنهاد آتش‌بس برای واکسیناسیون در افغانستان از جمله مواردی است که نشان داد ورود فعالان عرصه سلامت می‌تواند در کاهش صدمات ناشی از جنگ ولو این‌که جنگ یکی دو هفته متوقف باشد مؤثر واقع شود‌.
وی ادامه داد: معمولاً در جنگ طرفین با نفرت سعی در نابودی همدیگر دارند اما با ورود فعلان عرصه سلامت به‌رغم وجود این نفرت‌ها با ایجاد آتش‌بس‌های کوتاه‌، مناطقی مصون از آتش می‌مانند و آب و غذا دراختیار کودکان قرار می‌گیرد‌، تجربه برخی از کشورها نشان داده که ایجاد جاده‌های سلامت و ایمن در مناطق جنگی و به‌دور از آتش موجب شده است تا روند خشونت قدری کاهش یابد‌.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین به‌بیان تجارب برخی دیگر از کشورها اشاره کرد و گفت: از جمله تاکتیک‌های موفق دیگر شبیه واکسیناسیون با آتش بس درافغانستان و کشورهای دیگر تجاربی است که در کشوری مثل سریلانکا به‌دست آمد، دراین کشور که اکثریت و اقلیت با هم می‌جنگیدند‌، ورود فعالان عرصه سلامت توانست از شدت خشونت‌ها بکاهد. بیان این تجارب توسط فعالان عرصه سلامت می‌تواند در کاهش خشونت‌ها مؤثر باشد.
دکتر صالحی اضافه کرد: دراین کشور هم متخصصان سلامت «باغ صلح پروانه» را تشکیل دادند‌، و در روستاهای اطراف کودکان در‌کنار هم درس می‌خواندند و آموزش‌های تربیتی و فرهنگی فرا می‌گرفتند‌، نسل‌های مختلف در این کشور آموزش دیدند که چگونه در کنار هم بتوانند زندگی کنند.
وی همچنین با بیان این‌که در بعضی از دانشگاه‌های دنیا اکنون ترویج صلح یک آموزش عمومی‌ شده است گفت: بسیاری از تشکل‌ها و سازمان‌های جهانی که دراین آموزش‌ها تأثیر‌گذار بودند از‌جمله سازمان جهانی پزشکان بدون‌مرز جایزه صلح نوبل را به‌دست آورده‌اند، سازمان پزشکان بین‌المللی برای پیشگری از جنگ هسته‌ای نیز با مسئولیت اجتماعی که دارند در سطح جهانی خوب درخشیده‌اند و مجموعه‌ای از فراگیران سلامت در همه جای دنیا را گرد هم آورده و شبکه وسیعی برا ی کاهش خشونت ایجاد کرده‌اند، این نوع تجارب بیانگر این است که با ایجاد تشکل‌های بین‌المللی می‌توان گام‌های خوب برای کاهش خشونت در سطح بین‌المللی برداشت.
وی ادامه داد‌: توجه به ارزش‌های انسانی و حساس بودن روی سرنوشت بشریت در کارکرد این سازمان‌ها بسیار تأثیر داشته است، اساتید برجسته‌ای از کشور ما نیز دراین عرصه ورود کرده‌اند و مقالات مؤثری هم ارائه داده‌اند‌، ماحصل این مقالات و آموزش‌ها این است که انسان خشونت را می‌آموزد، از این‌رو باید رفع خشونت را هم به انسان آموخت و باید کاری کرد که از شعاع و شدت خشونت‌ها بکاهیم.
صالحی به برخی از جنبه‌های دیگر کنگره سلامت برای صلح از جمله ترویج آموزه‌های کاهش نزاع و درگیری بین فردی در جامعه اشاره و اضافه کرد: در کشور ما هم خشونت بین فردی وجود دارد، تلفات جاده‌ای در بسیاری موارد به‌خاطر دوری از تسامح و تساهل است و نزاع جای آرامش و گذشت را می‌گیرد‌، باید فرهنگ دوری از نزاع و خشونت را بین خانواده‌ها ترویج دهیم. بخش‌هایی از کنگره سلامت برای صلح به این مفاهیم می‌پردازد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد : بسیاری از شرکت‌کنندگان دراین کنگره با هزینه خودشان به شیراز می‌آیند‌، این بیانگر اهمیت موضوع و مسئولیت‌‌پذیری فعالان سلامت است که برای بهتر برگزار شدن این کنگره می‌کوشند‌.
وی ادامه داد: ما در کنار مباحث علمی دراین کنگره به مواردی که بتواند مفاهیم را به سطح جامعه بکشاند نیز پرداخته‌ایم‌، از جمله پرداختن به ورزش‌های همگانی و استفاده از هنر و موسیقی و انتقال این مفاهم فرهنگی در فضای حافظیه و آرامگاه سعدی است که بتواند پیام تسامح و مدارا و دوستی را به سطح جامعه انتقال دهد‌.
دکتر صالحی افزود: برگزاری کنسرت موسیقی و استفاده از موسیقی برای انتقال مفاهیم صلح به سطح جامعه و به ویژه به کودکان و نوجوانان نیز از جمله برنامه‌های جنبی کنگره سلامت برای صلح است.
وی همچنین با بیان این‌که کتاب صلح از طریق سلامت هم انتشار یافته است گفت: این کتاب نتیجه 50‌سال تجربه تئوریک و عملی فعالان سلامت را گردآوری کرده و دارای ارزش فراوان است و توانسته همه این تجارب را یک‌جا ارائه دهد. امید است در مجموع پرداختن به نفی خشونت و ترویج صلح در قالب این کنگره بتواند مفاهیم و آموزه‌های اصلی موضوع صلح و سلامت را از زبان فعالان عرصه سلامت و با حضور مؤثر آنان در جامعه تبیین نماید.
شبکه‌سازی سازمان‌های غیر‌دولتی برای صلح از طریق سلامت‌، همکاری بین‌المللی سازمان‌های سلامت محور برای صلح‌، نقش دولت‌ها و نظام‌های ملی سلامت در ایجاد صلح‌، ارزش‌های انسانی‌، اخلاق پزشکی و صلح گستری‌، نقش متخصصان سلامت در صلح گستری‌، آموزش پزشکی و صلح گستری و سلامت برای صلح در خاورمیانه از جمله محورهای اصلی کنگره سلامت برای صلح است که به مدت سه روز از 22‌آبان در شیراز برگزار خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی