[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

ورودی شیر برخی کارخانه‌ها ۵۰درصد کاهش یافته است، روزنامه شیراز نوین

دبیر انجمن لبنی کشور با بیان اینکه تولید شیرخام در واحدهای سنتی دچار مشکل شده است، گفت: در برخی شرکت‌های لبنی ورودی شیرخام تا ۵۰درصد کاهش یافته است. رضا باکری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کاهش تولید شیرخام در کشور و اینکه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده‌اند تعداد خریداران این کالا افزایش پیدا کرده و همین امر سبب شده ورودی شیر کارخا‌نه‌ها کاهش پیدا کند، اظهار داشت: حدود ۴۵۰کارخانه لبنی در سطح کشور شیر دریافت می‌کنند که سال گذشته نیز تعداد آنها همین میزان بوده است.  
وی اضافه کرد: از این ۴۵۰کارخانه، ۱۵۰کارخانه فعال کامل و باقی نیمه‌فعال هستند و با ۳۰ تا ۳۵درصد ظرفیت خود کار می کنند.
دبیر انجمن لبنی کشور با بیان اینکه مگر تا خردادماه امسال ما گله و شکایتی داشتیم که شیرخام کم است، گفت: تا خردادماه چنین مشکلی وجود نداشت. کارخا‌نه‌ها شیر مورد نیازشان را دریافت می‌کردند و ۱۰درصد شیر دریافتی به صادرات اختصاص می‌یافت. ضمن اینکه واحدهای تولیدکننده شیرخشک نیز کار خودشان را انجام می‌دادند. در سال گذشته این واحدها حدود ۳۴هزارتن شیرخشک صادر کردند. علاوه بر اینکه ۶۰هزارتن نیاز داخلی را تأمین کرده بودند.  
باکری ادامه داد: هر اتفاقی رخ داده به تدریج از خردادماه به بعد افتاده و بی‌ارتباط به مباحث ارزی نبوده، گرانی‌هایی که رخ داده در گاوداری‌های صنعتی تأثیر چندانی نداشته؛ اما نمی‌توان گفت در واحدهای سنتی بی‌تأثیر بوده است. وی با اشاره به اینکه ۱۷استان کشور در شرایط خشکسالی و بی‌آبی قرار دارد، افزود: آیا می‌توان گفت واحدهای سنتی در روستاهای این استان‌ها، مانند گذشته و به همان میزان شیر تولید می‌کنند؟ چنین چیزی امکان دارد؟ می‌توانیم بگوییم دام‌ها در این مناطق آسیب ندیده‌‌اند؟ به نظر بنده دامداری‌های سنتی دچار آسیب شده‌اند.  
باکری افزود: بنابراین، آن میزان شیری که از این واحدهای سنتی در اختیار ماست‌بندی‌ها و واحدهای لبنی سطح شهرها و شهرستان‌ها قرار می‌گرفت، در حال حاضر از واحدهای صنعتی تأمین می‌شود.
وی اضافه کرد: می‌توان گفت کم‌آبی و خشکسالی، گرانی بیش از حد علوفه و نهاده‌های دامی و گرانی بیش از اندازه گوشت که  این کالا را نسبت به تولید شیر اقتصادی‌تر می‌کند، از جمله دلایل کاهش تولید شیرخام در واحدهای سنتی است.  
دبیر انجمن لبنی کشور اضافه کرد: در حال حاضر افزایش قیمت گوشت باعث شده علاقه به کشتار دام زیاد شود؛ چراکه قیمت هر رأس گاو حدود بین ۱۸ تا ۲۰میلیون تومان است. بنابراین طبیعی است دامداران سنتی که قدرت چانه‌زنی‌شان در فروش شیر کم است و شیر تولیدی‌شان را معمولاً دلالان می‌خرند، رغبت یابد که دامش را به کشتارگاه بفرستد.  
باکری درباره اینکه میزان شیرخام ورودی به کارخا‌نه‌ها چه میزان کاهش یافته است، گفت: در شرکت‌های بزرگ این کاهش خیلی شدید است. برای مثال ورودی شیرخام به یکی از شرکت‌های معروف لبنی ۵۰درصد کاهش یافته، اگر قبلاً ۲۵۰۰تومان شیر دریافت می‌کرد الان ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰تن شیر می‌گیرد، حتی حاضرند شیرخام را به قیمت ۲۵۰۰تومان بخرند اما نیست؛  اما میانگین کل صنعت بین ۲۰ تا ۲۵درصد کاهش یافته است. وی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه قبلاً دامداران با واحدهای تولیدکننده شیرخشک در ارتباط مستقیم نبودند و شیر تولیدی را به کارخا‌نه‌های لبنی می‌دادند؛ اما الان در ارتباط مستقیم با واحدهای شیرخشک هستند و مستقیم شیر تولیدی را در اختیار آنان قرار می‌دهند. به همین دلیل ورودی کارخا‌نه‌های لبنی کاهش یافته است، افزود: مگر کارخا‌نه‌های لبنی، واحد شیرخشک کم دارند؟، بیش از سه چهارم کارخانه‌های شیرخشک متعلق به واحدهای لبنی است. بنابراین این حرف منطقی نیست و این مسائل ربطی به یکدیگر ندارد.  
باکری گفت: دعوا بر شیرخشک نیست. این بحث انحرافی است که مطرح شده و الان اصلاً بحث سر شیرخشک نیست، ضمن اینکه شیرخشک جدا از صنعت لبنی نیست.  
هر قیمتی برای شیرخام تصویب کنند، می‌دهیم / دولت تقصیر خودش را گردن صنایع نیندازد
وی همچنین درباره اینکه گفته می‌شود افزایش قیمت شیرخام یکی از دلایلی است که باعث شده بحث کمبود این کالا مطرح شود، افزود: هر زمان بحث افزایش قیمت شیرخام مطرح بود، ما اعلام کردیم مخالفتی نداریم، ضمن اینکه با قیمت ۱۴۴۰تومان نیز مخالف نبودیم.  
باکری ادامه داد: بحث ما این بود که قیمت شیرخام را هر میزانی اعلام می‌کنید مهم نیست ما قبول می‌کنیم، منوط بر آنکه متناسب با آن قیمت فرآورده‌های لبنی را نیز تصویب و ابلاغ کنید. در سال ۹۳ دولت قیمت شیرخام را از ۱۱۱۰تومان به ۱۴۴۰تومان افزایش داد و باید ۳۲درصد قیمت لبنیات را افزایش می‌داد؛ اما تغییر ۱۵درصدی اعمال کردند. بنابراین کارخا‌نه‌ها نیز متناسب با این ۱۵درصد، ۹.۵درصد آن را به دامدار دادند که ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰می‌شد. همان زمان ما را به گناه ناکرده تنبیه می‌کردند. دولت قیمت را تصویب نمی‌کرد و به صنایع فشار می‌آوردند. انگار صنایع باید به دامداران یارانه بدهند. کارخا‌نه‌ها چنین توانایی ندارند که به دامداران ۱۷درصد یارانه بدهند.  
وی تصریح کرد: در حال حاضر نیز هر قیمتی را که تصویب می‌کنند، می‌دهیم. ما را بی‌دلیل متهم نکنند. دولت تقصیر خودش را گردن صنایع نیندازد. منوط بر اینکه متناسب با آن قیمت فرآورده‌ها افزایش یابد.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی