[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

به جای باران شایعه می‌بارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز پژوهش‌های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز از مردم خواست تا به شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر بارش‌های سودانی و شایعات مشابه توجه نکنند.
طی روزهای گذشته نوشته‌هایی توسط برخی کاربران فضای مجازی دست به دست می‌شود مبنی بر اینکه از روز یکشنبه با ورود سیستم سودانی بارش‌های جنوب آغاز می‌شود و این بارش‌ها استان‌های بوشهر، فارس، خوزستان، غرب و جنوب غرب کرمان و بیشتر نقاط هرمزگان را دربرمی‌گیرد.
گفته شده به علت بارش‌های سنگین و دم اسبی احتمال خسارت و سیلاب شدید وجود دارد و هم چنین احتمال احیای سه دریاچه بختگان، پریشان و کافتر استان فارس بعد از 10 روز آینده وجود دارد و این بزرگترین ناهنجاری بارشی دهه اخیر جنوب کشور بشمار می‌رود.
دکتر سید محمد جعفر ناظم السادات رئیس مرکز پژوهش‌های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز، شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه من این حرف‌ها را باور ندارم گفت: متأسفانه چون توجهی به دیدگاه‌های اصیل در پیش بینی‌های هواشناسی نمی‌شود بازار این شایعات گرم می‌شود.
وی اضافه کرد: پیش بینی‌های علمی ‌هوا و اقلیم شناسی نقش بنیادینی در کاهش زیان‌های ناشی از پدیده‌هایی مانند خشکسالی، سیل، طوفان، سرمازدگی، تگرک و امواج گرمایی دارد و باید در برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت هر کشور به کار بسته شود. 
رئیس مرکز پژوهش‌های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز اضافه کرد: بخش‌های گوناگون تولیدی و خدماتی کشور نیازمند پیش‌بینی‌های علمی ‌و با اصالت از هوا و اقلیم شناسی هستند؛ چشمداشت مردم از پیش بینی برای گروه‌های گوناگون اجتماعی و برای کسانی که در جاهای گوناگون یک کشور زندگی می‌کنند یکسان نیست. 
استاد دانشگاه شیراز برخی از چشمداشت‌های ناهمسان از پیش بینی در گروه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی را بیان کرد و گفت: هر گروه از مردم و بخش‌های دولتی نیازمند یک‌گونه از پیش‌بینی ویژه هواشناسی و اقلیمی ‌هستند. پیش‌بینی‌های مورد نیاز در خدمات سلامت مانند پیش بینی گرد و خاک، آلودگی هوا، انتقال بیماری‌ها دارای اهمیت ویژه‌ای است که می‌تواند با پیش بینی مورد نیاز دیگر بخش‌های اقتصادی جامعه تا اندازه‌ای ناهمسان باشد.
وی اضافه کرد: پیش بینی‌های کاربردی برای کشاورزان دارای آب، کشاورزان دیم کار و بدون آب، دامپروران، سبزی کاران و دارندگان گلخانه می‌تواند تا اندازه فراوانی تفاوت داشته باشد. نیاز مدیران سدها و منابع آب، مدیران صنعت بیمه، مدیریت پروژه‌های باروری ابرها و مدیریت سیل و خشکسالی به پیش بینی‌های هواشناسی و اقلیم‌شناسی یکسان نیست. از این رو در پیش بینی‌ها باید نیازهای مختلف را درنظر گرفت. ناظم السادات اظهار داشت: بسیاری از مردم می‌پرسند آیا امسال یا این فصل پر بارش است یا کم بارش. این پرسش کنندگان آگاهی چندانی از جایگاه پراکنش مکانی بارش ندارند. برای پاسخگویی به این گونه از پرسش‌ها باید پرسید که شما در کدام شهرستان و شهر زندگی می‌کنید. چه بسا میزان بارش در شمال و جنوب یا شرق و غرب یک استان ناهمسانی‌های فراوانی داشته باشد. این ناهمسانی‌ها گویای آن است که دادن پاسخ درست به پرسش کنندگان کار بسیار دشواری است.  وی افزود: به این آسانی نمی‌توان گفت که در فلان بخش از یک استان یا شهرستان بزرگ، با کمبود بارش و در بخش دیگر آن با افزایش بارش روبرو هستیم. باید پژوهندگان و کارشناسان فراوانی را به خدمت گرفت که بتوان پاسخ درستی را به پرسش کنندگان داد.
رئیس مرکز پژوهش‌های جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز گفت: در بسیاری از استان‌های ایران پیش بینی‌های بارش و دما در شهرستان‌های مختلف یکسان نیست و هر کدام نیازمند یک پیش بینی هستند. گاهی در یک گوشه از استان خشکسالی چیره است و در بخش دیگر و یا استان‌های همجوار وضعیت بارش مناسب است.
ناظم السادات افزود: بارش و خشکسالی در مقیاس‌های گوناگون زمانی و مکانی دارای یک حالت الاکلنگی است. یعنی یک جایی که بارش یا دمای هوا خوب است، در کنارش جایی پیدا می‌شود که بارش و دما توان‌فرسا می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی