[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

بازار لوازم خانگی در اغما، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی شیراز از مشکلات این صنف و عدم ثبات قیمت لوازم خانگی سخن گفت.
در روزها و هفته‌های اخیر عده‌ای از اختلالات نرخ ارز سوءاستفاده کردند و به پریشان‌حالی بازار دامن زدند. صنف فروشندگان لوازم خانگی شیراز از این گزند دور نماند. برخی با خریداری کالا به صورت انبوه فروشندگان را در مضیقه قرار دادند. از طرفی تعداد شرکت‌های تولیدی داخلی و نمایندگان محصولات وارداتی نیز توزیع خود را به طمع افزایش قیمت در ماه‌های آینده محدود کردند تا منافع بیشتری کسب کنند.
علی شیرازی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی شیراز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: با اینکه بازار روزهای آرامی ‌را سپری می‌کند اما هنوز تا وضعیت ایدئال فاصله داریم و قیمت لوازم خانگی به ثبات نرسیده است.
وی با اشاره به اینکه  شرکت‌های تولیدی داخلی و نمایندگان محصولات وارداتی آمادگی خود را برای توزیع کالا اعلام کرده‌اند، گفت: برخی از این  شرکت‌ها از آشفتگی بازار سوءاستفاده کرده و با وجود اینکه هنوز در انبارهایشان کالا و قطعات دارند، از فروش امتناع می‌کنند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی شیراز با بیان اینکه تفکر اشتباه برخی از مردم نیز به نابسامانی بازار لوازم خانگی در شیراز دامن زده است، افزود: مردم در روزهایی که قیمت اجناس سیر صعودی داشت، به بازار لوازم خانگی هجوم آوردند و کالاهای گران قیمت را خریداری و انبار کردند. 
شیرازی از واکنش سودجویانه برخی از شهروندان ابراز تأسف کرد و گفت: از هفته گذشته که تا حدودی ثبات نرخ ارز را شاهد هستیم از مشتری‌های این صنف به صورت  چشمگیری کاسته شده است.
 رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی شیراز به تشکیلات نظارتی اتاق اصناف برای کنترل بازار و رسیدگی به شکایات اشاره کرد و افزود: بازرسان اتحادیه اتاق اصناف و اداره صنعت و معدن و تجارت به صورت مستمر بر بازار نرخ‌گذاری اجناس نظارت دارند.
وی به عموم شهروندان توصیه کرد که برای خرید کالای مورد نیاز خود به کسبه‌ای مراجعه کنند که پروانه کسب دارند تا در صورت بروز هرگونه مشکل اتحادیه بتواند برای حل‌وفصل وارد شود.
شیرازی از مشکلات مالیاتی به عنوان یکی از تنگناهای این صنف یاد کرد و افزود: با اداره دارایی برای اصلاح شرایط به توافق رسیده‌ایم اگر از سوی اتحادیه برآورد هزینه مالیاتی اعضا مکاتبه شود برای اعمال تخفیف مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد.
وی حذف برخی از مؤسسات مالی و اعتباری را به نفع کسبه بازار دانست و بیان کرد: در شرایط فعلی بسیاری از کسبه بازار ورشکسته شدند و برای حفظ بقا به وام‌های بانکی پناه آورده‌اند، مؤسسات مالی و اعتباری ضمن دریافت سودهای سرسام‌آور جریمه‌ها را نیز به صورت تصاعدی محاسبه می‌کنند.
شیرازی با  بیان اینکه اجناس به صورت قطره‌چکانی در بازار توزیع می‌شود، تصریح کرد: در گذشته رسم بر این بود شرکت‌های تولیدی و وارداتی ابتدا کالا را بین نمایندگان توزیع و پس از آن هزینه خود را دریافت می‌کردند اما در حال حاضر هزینه را به صورت نقدی دریافت می‌کنند و اجناس را چند روز بعد تحویل می‌دهند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی شیراز عنوان کرد: با وجود اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از تولید ملی نامگذاری شده اما هیچ‌گونه حمایت قابل ملاحظه‌ای از تولیدکنندگان نشده است.
شیرازی معتقد است وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی می‌تواند در توسعه تولید ملی نقش مؤثری ایفا کند، این وزارتخانه شرایط را برای تولیدکنندگان و کسبه بسیار دشوار کرده، در حالی که باید تصمیم‌گیری برای جذب نیرو را بر عهده کارفرما بگذارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی