[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

معاون اول رئیس‌جمهور: دولت جمهوری اسلامی ‌ایران دولتی پولدار است، روزنامه شیراز نوین

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به میزان بدهی خارجی دولت جمهوری اسلامی ‌ایران گفت: ما دولتی هستیم که در شرایط فعلی بدهی خارجی‌مان بسیار اندک است، همچنین دارایی‌های دولت بسیار زیاد است و به نوعی دولتی پولدار هستیم.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر شنبه در مراسم معارفه وزیر اقتصاد و امور دارایی با اشاره به در پیش بودن سالروز استکبارستیزی اظهار کرد: 13 آبان به جهت تاریخی روز مهمی ‌برای مردم ایران است. در تاریخ نهضت انقلاب اسلامی‌ در سال‌های مختلفی در این روز اتفاقات مهمی ‌رخ داده است که نهایتاً در سال 58 این روز با تسخیر لانه جاسوسی و روز مبارزه با استکبار نام گرفت.
وی همچنین به اعلام زمان اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها و ترامپ به دلایلی تصمیم به بازگشت تحریم‌ها در این روز گرفته‌اند. آن‌ها در ارتباط با ملت ایران کارنامه بسیار سیاهی دارند به ویژه در حرکت مردمی ‌که از انقلاب اسلامی آغاز شد مشاهده می‌کنیم که هرکجا که دست بگذاریم آمریکایی‌ها با دشمنی خاصی حضور داشته‌اند و در همه آنها نیز از ملت ایران سیلی خورده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: اینکه گفته می‌شود هدف آمریکا از اعمال تحریم‌های جدید ملت ایران نیست بلکه دولت است حرف دروغی است؛ آنها مکرراً به این موضوع پرداخته‌اند و سعی دارند از نظر رسانه‌ای و روانی فضا را در دست بگیرند اما نیت آنها مجموعه نظام جمهوری اسلامی ‌ایران است.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه به بیان تاریخچه‌ای از مذاکرات هسته‌ای ایران با آمریکا پرداخت و اظهار کرد: در مذاکرات هسته‌ای چه از دوره دکتر خاتمی ‌که بیش از 10سال مذاکرات به طول انجامید و چه در دوره جدید که 18 ماه مذاکرات انجام شد، گاهی اوقات با مقامات آمریکایی در مذاکرات نفس‌گیر به یک تفاهم رسیدیم اما آن‌ها اصرار داشتند که به دنیا القا کنند، ایرانیان قابل اعتماد نیستند. این درحالیست که همه دنیا بعد از توافق‌های انجام شده و بر اساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌به این نتیجه رسیدند که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است.
وی دیگر هدف آمریکایی‌ها بعد از خروج از برجام را موضوع اقتصاد و به تعبیر آنها جنگ اقتصادی عنوان کرد و گفت: در این زمینه ایران در دنیا نشان داد که در مقابل یک جانبه‌گرایی آمریکا مقابله می‌کند و امروز مشاهده می‌کنیم که آمریکا در دنیا در این موضوع تنها مانده است؛ امروز جمهوری اسلامی ‌ایران هم به جهت سیاسی موقعیت برتری یافته است و هم به جهت اخلاقی نشان داده که کشوری قابل اعتماد است و دنیا می‌تواند با او توافق کند. همچنین ایران اثبات کرده که آمریکا کشوری غیرقابل اعتماد است.
جهانگیری گفت: آمریکایی‌ها فکر نمی‌کردند که جمهوری اسلامی ‌ایران موقعیتی دارد و نفت این کشور نیز شرایطی دارد که نمی‌توانند آن را از فضای بین‌الملل حذف کنند؛ جمهوری اسلامی ‌ایران به اندازه مورد نیاز خود طی ماه‌های گذشت نفت فروخته، این در حالیست که آمریکایی‌ها اخیراً اسامی ‌هشت کشور را به عنوان کشورهایی که مجوز خرید نفت ایران را دارند اعلام کرده است. وی با بیان اینکه این موضوع یک شکست برای آمریکا محسوب می‌شود، افزود: اتفاق اخیر حاصل تلاش‌های مجموعه مدیران وزارت نفت است و نمونه‌ای از این است که اگر مدیران ما با انگیزه باشند می‌توانیم از سایر موانع پیش روی کشور نیز عبور کنیم.
جهانگیری همچنین با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه در شرایط فعلی جذب سرمایه خارجی اقدامی ‌صحیح نیست اظهار کرد: امروز اتفاقاً ما به سرمایه‌های خارجی نیاز داریم. در این زمینه جاذبه‌های خوبی ایجاد شده تا بخش خصوصی و سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور به کمک داخل بیایند. در این موضوع همچنین یک مصوبه نیز در شورای عالی اقتصادی سران قوا به تصویب رسیده که براساس آن هرکسی 250 هزار دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند پنج سال اقامت این کشور را اخذ خواهد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی