[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

به امید اصلاحات پس از صالح، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: در آخرین ساعات روز چهارشنبه بود که مجید صالح به فرودگاه شهیددستغیب شیراز رفت و احتمالاً برای همیشه، شهر گل و بلبل را ترک کرد. کارنامه او به قدری ضعیف بود که بعید است حتی در سال‌های آینده، تیم دیگری از شیراز سراغش برود. کارنامه مجید صالح با فجرسپاسی بدون شک یکی از ضعیف‌ترین عملکردهای تاریخ این باشگاه را نشان می‌دهد. شاید اگر وضعیت کیفی تیم‌های لیگ یک مانند سال گذشته بود، فجر حالا در آخرین رتبه جدول حضور داشت. تیمی که از همان ابتدا هم توانی برای خلق موقعیت‌های زیاد و گل‌زنی نداشت، هفته به هفته هم بدتر شد و در آخرین بازی خود که در شیراز هم برگزار شد، بدترین نمایش فصل خود را ارائه داد. تماشاگران نه چندان پرتعداد فجر هم پیش از پایان بازی، فریادهای خود را بیخ گوش رسول فلاح سر دادند تا بتوان حدس زد مدیرعامل فجر، خیلی زود به فکر تغییرات اساسی بیفتد. گام اول، در نظر گرفتن جریمه 20درصدی برای بازیکنان و کادر فنی بود و گام دوم هم تیرخلاص به یک مربی اسمی که با هزاران امید به شیراز آمده بود.
صالح به صورت توافقی از فجر جدا شد. ابتدا لفظ «کناره‌گیری» به کار برده شد؛ اما از آنجا که صالح در صحبت‌های خود اشاره کرده بود «به هیچ عنوان» استعفا نمی‌دهد، می‌توان گفت او را مجبور به استعفا کرده‌اند یا در اصطلاح فوتبالی‌ها: استعفایش دادند. با جدایی صالح، محمود خرمزی و احسان راستی (بازیکنان سابق فجر) که دستیاران او بودند نیز استعفا دادند و حالا اسماعیل زارع، مسئول فنی نخست این تیم به شمار می‌رود. مربی جوانی که پیش‌تر هم به عنوان دستیار علی‌اصغر کلانتری، سابقه حضور روی نیمکت فجر را داشته و در تیم‌های پایه این تیم نیز کارنامه موفقی از خود به جا گذاشته است. او جزو استعدادهای جوان مربیگری این شهر به شمار می‌رود؛ اما این آزمون برای او آزمونی سخت و تعیین کننده خواهد بود. او می‌تواند مانند خیلی از مربیان دیگر، از این فرصت به عنوان فرصتی طلایی و سکوی پرتابی استثنایی استفاده کند؛ اما از طرف دیگر، این امکان هم وجود دارد که به سرنوشت بهرام شفیعی (دو سال قبل در همین روزها) دچار شود که نتوانست فجر را از بحرانی که تقصیر زیادی در آن نداشت نجات دهد و عملاً به مهره‌ای سوخته تبدیل شد و بعید است دیگر تیمی به سراغ او برود. به هر حال، باید منتظر ماند و دید قدرت رهبری زارع تا چه میزان فراتر از مجید صالح است. آیا او با همین نفرات می‌تواند تحولی محسوس در تیمش ایجاد کند و با استفاده از مسائل روحی روانی، فجر را به مسیر موفقیت بازگرداند. باید اذعان کرد فجر دیگر آن تیم پرمهره سال‌های قبل نیست. تیمی که در تمامی خطوط خود بازیکنانی باتجربه و تعیین کننده داشت، حالا بخش زیادی از آن‌ها را از دست داده و از لحاظ مهره، به تیمی تقریباً معمولی تبدیل شده است.
شاید بتوان پیکان انتقادات خالی شدن فجر از مهره را به سمت مدیریت باشگاه گرفت. چرا علی‌اصغر کلانتری پس از طی کردن فصلی موفق، از این تیم کنار گذاشته شد؟ کلانتری فصل قبل تیمش را عالی بست و به پرمهره‌ترین تیم لیگ تبدیل کرد؛ تیمی که در نیم‌فصل دوم، بدون‌شک مستحق صعود به لیگ برتر بود و دو نمایش بسیار بد در سه هفته پایانی، این فرصت طلایی را از آن سلب کرد. با وجود ایرادات فنی و غیرفنی که بر کلانتری وارد بود، او کاملاً شایستگی این را داشت که برای دومین فصل متوالی روی نیمکت فجر بنشیند. اتفاقی که اگر افتاده بود، شاید فجر حالا با اختلاف، صدرنشین لیگ بود. احتمالاً با ماندن کلانتری، بازیکنان زیادی که با رفتن کلانتری از فجر جدا شدند در این تیم می‌ماندند و اگر این تیم قدرت فصل پیش خود را حفظ می‌کرد، حالا رقبایی مثل نفت مسجدسلیمان، نساجی مازندران و خونه به خونه بابل را پیش رو نداشت و به احتمال بسیار زیاد راهی لیگ برتر می‌شد. اما شاید تصمیمات «غیرفنی» مانع بقای کلانتری روی نیمکت و تعداد زیادی از بازیکنان بزرگ در تیم فجرسپاسی شد. شاید به نظر برسد حالا که این اتفاقات افتاده و کار از کار گذشته، سخن گفتن از آن دردی را دوا نکند؛ اما لازم است مدیریت باشگاه فجر توضیحاتی برای توجیه تصمیمات خود ارائه دهد؛ تصمیماتی که شاید فجر را چندین سال دیگر عقب انداخت.
در هر صورت، فجری‌ها امروز بازی عقب‌افتاده خود را برابر تیمی کاملاً ناشناخته از شهر ارومیه انجام خواهند داد. اتفاقی که پس از 30سال در این سطح از فوتبال کشور رخ داد و یک تیم از استان آذربایجان غربی وارد لیگ دسته اول فوتبال ایران شد. حدود یک هفته تا آغاز رقابت‌های لیگ دسته اول باقی مانده بود که اتفاقات عجیب و غریب در این دسته، باعث ظهور تیمی به نام «نود» ارومیه در آن شد. اسمی عجیب و غریب که برخی حتی نامش را با شک و شبهه تلفظ می‌کردند. ماجرا از این قرار بود که محمدرضا زنوزی، مالک تیم‌های تراکتورسازی تبریز و ماشین‌سازی تبریز و گسترش فولاد تبریز، تصمیم گرفت امتیاز تیم گسترش فولاد تبریز را به یکی از شرکت‌های تحت مالکیت خود در ارومیه واگذار کند! یعنی تیم نود ارومیه، سومین باشگاه مرد ثروتمند آذری محسوب می‌شود.
اما این تیم آن‌قدر دیر بسته شد که نتوانست در هفته اول، بازی خانگی خود مقابل بادران را برگزار کند و سه بر صفر بازنده اعلام شد! آن‌ها در هفته دوم (اولین حضورشان در لیگ یک) نتیجه‌ای گرفتند که همگان، آن‌ها را از همان گام نخست به عنوان کاندید شماره یک سقوط بپندارند. آن‌ها شش بر صفر مغلوب پرسپولیس پاکدشت شدند. نود در هفته سوم هم نتیجه بسیار بدی گرفت و در زمین خود، با چهار گل مغلوب گل‌گهر سیرجان شد و بدون امتیاز، بدون گل زده و با 13گل خورده به قعر جدول چسبید. اما تحول این تیم از هفته چهارم شروع شد. نود در زمین شهرداری تبریز یک تساوی 1-1 به دست آورد و یک هفته بعد در زمین خود، اکسین البرز را با تساوی بدون گل متوقف کرد. آن‌ها در هفته ششم نتیجه بهتری گرفتند و مس مدعی را در کرمان با همان نتیجه بدون گل متوقف کردند. نخستین پیروزی ارومیه‌ای‌ها در هفته هفتم رقم خورد و آن‌ها تیم بالانشین آلومینیوم اراک را در ارومیه با یک گل مغلوب کردند تا نشان دهند به تیمی باانگیزه و مستحکم تبدیل شده‌اند. آن‌ها قرار بود در هفته هشتم به شیراز بیایند و با فجرسپاسی دیدار کنند؛ اما این بازی به تعویق افتاد تا نماینده ارومیه در جام حذفی به مصاف پرسپولیس برود. نود در ورزشگاه آزادی مقاومتی جانانه داشت؛ اما در نهایت مغلوب شوت راه دور بازیکن سابق فجرسپاسی (محمد انصاری) شد.
نود ارومیه در هفته نهم در برابر شهرداری ماهشهر قرار گرفت و تن به تساوی یک یک خانگی داد و بالاخره در هفته دهم، پس از هفت هفته طعم شکست را چشید و با دو گل در بوشهر مغلوب شاهین شد. آن‌ها در هفته یازدهم قرار بود روز یکشنبه (فردا) در تهران به مصاف نفت بروند؛ اما با توجه به انحلال باشگاه نفت، عملاً این بازی لغو شد. همچنین در همین روز قرار بود فجر در مشهد به مصاف سیاه‌جامگان برود؛ اما تیم مشهدی هم منحل و از جدول کنار گذاشته شد. بدین ترتیب بهترین زمان برای انجام این بازی عقب‌افتاده، همین هفته بود و این دو تیم امروز ساعت 15 در ورزشگاه پارس به مصاف هم خواهند رفت.
فجر در جدول با 7امتیاز از 8بازی در رتبه یازدهم قرار دارد و نود با همین مقدار امتیاز و یک بازی بیشتر، در رتبه سیزدهم قرار گرفته؛ عملکردی بسیار پایین‌تر از حد انتظار برای نماینده شیراز و کارنامه‌ای مقبول برای نماینده کم‌ادعای ارومیه. 
وحید بیات‌لو، سرمربی کم‌اسم و رسم این تیم است و در لیست این تیم نفراتی چون مهدی خسروی، حسام مقصودی، امیرحسین نادم، علی سلیمانی، اصغر نصیری، محمد زینالی، داوود شاهواروقی، فرشاد اسدی، عرفان پورافراز، محمد عبادزاده، فرزاد محمدی، پرهام تریوه، یامین فلاح، شهروز قاضی، میلاد سوری، حسین قهارپور، اکبر صفرزاده و بهنام رسولی‌نیا دیده می‌شود که هیچ‌یک مهره‌های «نیمه شناخته شده» هم محسوب نمی‌شوند. با این حال، آن‌ها تیم مستحکمی نشان داده‌اند که شکست دادنشان کار هر تیمی نیست. اما فجر برای رهایی از وضعیت بحرانی و برای ورودی خوب به دوران «پساصالح»، احتیاج مبرمی به سه امتیاز مسابقه دارد. اما شاید مهم‌تر از کسب سه امتیاز، مشاهده تغییر در نوع بازی این تیم باشد. باید دید پس از رفتن مجید صالح، چه اصلاحاتی در نوع بازی طلایی‌پوشان شیراز به وجود آمده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی