[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

پس از قهرمانی در فارس و ایران، به دنبال قهرمانی در جهان هستم!، روزنامه شیراز نوین

امیرحسین باقری‌فرد از استان فارس، قهرمان هفتمین دوره مسابقات رنکینگ اسنوکر زیر 21سال آقایان کشور شد. به گزارش الهه رفیعی خبرنگار آزاد، در این رقابت‌ها که از پنجم تا 13آبان ماه سال جاری به میزبانی هیئت بولینگ، بیلیارد و بولس استان فارس در باشگاه الماس شیراز برگزار شد، 65بازیکن اسنوکر به مدت 5روز به مصاف هم رفتند و 132مسابقه برگزار شد.
در روز آخر مسابقات، هشت بازیکن برتر که به مرحله یک‌چهارم نهایی راه یافته بودند با یکدیگر به رقابت تنگاتنگی پرداختند. در نهایت، امیرحسین باقری‌فرد از فارس مقام قهرمانی را به دست آورد و عرفان نادری‌مقدم از آذربایجان شرقی و محمد میرنوروزه‌ای از استان البرز به مقام‌های دوم و سوم دست یافتند. حسن ذبیح‌پور از استان مازندران نیز در رتبه چهارم قرار گرفت.
امیرحسین باقری‌فرد و حمیدرضا طالقانی از فارس، مجتبی زاهدی‌پور از کرمان، محمد میرنوروزه‌ای از البرز، محمدرضا اژدریان از اصفهان، عرفان نادری‌مقدم از آذربایجان شرقی، علی آبدارباشی از قزوین و حسن ذبیح‌پور از مازندران، هشت نفر برتر رقابت‌ها در روز آخر مسابقات بودند.
در بازی‌های فوق، فرهاد قشقایی مسئول برگزاری مسابقات و اسماعیل خادمی مسئول جدول مسابقات بودند. همچنین علی جعفری به عنوان سرداور و اسماعیل ویژه، داوود رضایی، ارش شمس، اشکان نیرو، علیرضا وهاب، افشین ادیبی، ارش صیادی و خانم‌ها زهرا غلامی و سارا سلیمانی‌نژاد، قضاوت رقابت‌ها را بر عهده داشتند.
در مراسم اختتامیه به بازیکنان برتر کاپ قهرمانی و جوایز نقدی اهدا شد.
در این مراسم از آقای یزدانی رئیس شرکت توسعه ورزش امید جوانان و آقایان ادیبی و عطاران مدیریت باشگاه الماس شیراز نیز قدردانی شد.
 فرهاد قشقایی مسئول برگزاری مسابقات و علی جعفری سرداور مسابقات، از کلیه داوران، دست‌اندرکاران برگزاری رقابت‌ها و خانم الهه رفیعی از پیشکسوتان عرصه مربیگری و داوری بیلیارد کشور که پوشش خبری مسابقات را بر عهده داشتند و روزنامه شیرازنوین که تا آخرین لحظه در این رابطه همکاری کردند، تشکر و قدردانی کردند.
مصاحبه با قهرمان رقابت‌ها
 امیرحسین باقری‌فرد، قهرمان هفتمین دوره رنکینگ اسنوکر زیر 21سال آقایان کشور، متولد سال 1379 است. او از سال 96 به علت بیماری پدرش، در حالی که در مقطع دبیرستان و در رشته ریاضی فیزیک درس می‌خواند، تحصیل را رها کرد و برای امرار معاش خانواده، کار پدر را ادامه می‌دهد.
این قهرمان جوان از سال 90 با رشته بیلیارد آشنا شد و با رشته پاکت بیلیارد این بازی را شروع کرد و از سال 94 به بعد، به صورت حرفه‌ای در رشته اسنوکر فعالیت دارد.
باقری‌فرد می‌گوید: تاکنون هیچ مربی نداشته‌ام؛ ولی افرادی بودند که از لحاظ روحی و ذهنی به من کمک‌های بسیاری کردند و بزرگ‌ترین حامی من هم پدرم بوده است.
او در سال 95 نایب‌قهرمان زیر 18سال اسنوکر کشور شد و برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان به اردوی تیم ملی راه یافت. وی دارای دو مقام نایب‌قهرمانی انفرادی، دو مقام سوم تیمی قهرمانی کشور در رده سنی زیر 18سال در رشته‌های پاکت بیلیارد است و شش مقام قهرمانی استان فارس در رده سنی آزاد زیر 21سال در رشته اسنوکر و 4مقام نایب‌قهرمانی استان را در کارنامه افتخارآفرین خود دارد. او همچنین یک مقام سومی زیر 21سال استان را در رشته اسنوکر کسب کرده بود و حالا در رقابتی تنگاتنگ، عنوان قهرمانی مسابقات زیر 21سال آقایان کشور را در رشته خود به دست آورده است.
این قهرمان فارسی ضمن تشکر از هیئت بولینگ، بیلیارد و بولس فارس که میز اسنوکر را به صورت رایگان برای تمرینان در اختیار پتانسیل‌های موجود در این رشته قرار داده، گفت: این میز نیاز به تعویض پارچه دارد تا تمرینات بتواند به سطح  حرفه‌ای برسد. من از زحمات و حمایت آقای قشقایی کمال تشکر را دارم.
باقری‌فرد در پاسخ به این سوال که چه هدفی را در رشته بیلیارد دنبال می‌کند و آیا پتانسیل‌های این رشته به خوبی شناخته می‌شوند، گفت : استان فارس و شهر شیراز بازیکنان بسیار خوبی دارد. از جمله ارسلان اسماعیل‌نژاد، حسین وفایی، سهیل واحدی و... که می‌توانند به بازیکنان جهت رشد و پیشرفتشان کمک کنند. اما باید اردوهای استعدادیابی و آماده‌سازی این بازیکنان در سطح پیشرفته انجام شود تا افتخارات جهانی را به دست بیاوریم.
وی اضافه کرد: آرزو دارم قهرمان جهان شوم و به برترین‌های این رشته بپیوندم. ابتدا باید در شهر و کشور خودم بدرخشم و بعد قهرمانی جهان را فتح کنم.
امیرحسین باقری‌فرد، قهرمان مسابقات اسنوکر زیر 21سال کشور در پایان گفت: امیدوارم به زودی اردوهای آماده‌سازی با حضور مربیان و بازیکنان مجرب در استان فارس و توسط هیئت برگزار شود تا بازیکنان استان و شهرمان بتوانند در اردوهای تیم ملی به خوبی بدرخشند.
در ادامه گفت‌وگوها، به سراغ اسماعیل ویژه دبیر سابق هیئت بولینگ و بیلیارد فارس رفتیم. ویژه متولد سال 59 در شیراز، یکی از باشگاه‌داران در این رشته بوده و از زمان کودکی در رشته‌های مختلف ورزشی از جمله فوتبال فعالیت داشته است.
وی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته تربیت‌بدنی دانشگاه علمی کاربردی استقلال خوزستان ادامه می‌دهد و به بازی و مربیگری در فوتبال مشغول می‌شود. او در تیم‌های امیدهای مقاومت مرصاد، نوجوانان و جوانان برق شیراز فعالیت داشته است که پس از آسیب‌دیدگی، دیگر نتوانست به این رشته ورزشی ادامه دهد.
اسماعیل ویژه می‌گوید ابتدا به صورت تفریحی به باشگاه‌های بیلیارد می‌رفته و با آقایان بهزاد زارعی‌فرد و خسرو میدانشاهی به صورت دوستانه هم‌بازی بوده‌اند که از همان ابتدا با قوانین رشته‌های مختلف بیلیارد آشنایی پیدا می‌کند.
وی از سال 81 وارد عرصه بیلیارد شد، در سال 92 باشگاه بیلیارد «بردیا» را تأسیس کرد و با آموزش‌های ابتدایی در این باشگاه «کما» فعالیت حرفه‌ای خود را شروع کرد.
او همچنین در یک دوره مسابقات جهانی پاکت بیلیارد چینی به عنوان سرپرست و بازیکن تیم اعزامی، زیرنظر فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس ایران راهی این رقابت‌ها در چین شد.
اسماعیل ویژه دبیر سابق هیئت بولینگ و بولس و بیلیارد فارس که تقریباً دو ماه است از سمت خود کناره‌گیری کرده، از سال 95 با دریافت مدرک درجه2 بین‌المللی به داوری حرفه‌ای روی آورد و از همان سال علاوه بر سمت خود، به عنوان برگزار کننده و دبیر اجرایی، مسابقات زیاد مختلفی را هدایت کرد و فعالیت‌های گسترده و چشم‌گیری در رشته‌های مختلف پاکت بیلیارد و اسنوکر در استان و کشور داشت. او بعد از چند سال به دلیل مشکلات و مشغله کاری از سمت خود کنار رفت. وی می‌گوید: علاوه بر این مسائلی که وجود داشت، می‌‌خواستم راه را برای ورود پتانسیل‌های جدید باز کنم که در هر زمینه‌ای بتوانند راهکارهای خود را ارائه دهند. من هم در حال حاضر مربیگری خصوصی و داوری را انجام می‌دهم.
ویژه در رابطه با سطح داوری‌های ایران افزود: در کشور داورهای «سیلور» و «گلد» خوبی داریم و در فارس نیز نیروهای خوبی در زمینه مربیگری و داوری وجود دارند؛ اما تا پای میز فعالیت نداشته باشند، نمی‌شود تجربه حرفه‌ای و فنون را به دست بیاورند. فقط داشتن مدرک ملاک نیست و نیاز به برگزاری کلاس‌های آکادمیک و استعدادیابی به شدت ضرورت دارد.
او تأکید کرد: داوران باید با شرکت در مسابقات مختلف، فوت و فن‌های خاص را یاد گرفته و پیشرفت کنند که این مهم، به عهده هیئت مربوطه استان فارس و شیراز است.
وی در ادامه گفت: از دوسال پیش بعد از برگزاری کلاس‌های داوری درجه دو در استان فارس، کلاس‌های درجه یک برگزار شده است. همین مسئله، باعث شده داوران بعضی از استان‌های دیگر پیشرفت چشم‌گیری داشته باشند. علاوه بر آن، تعداد بازیکنان بانوان در رشته اسنوکر در شیراز و فارس بسیار کم هستند که همین مسئله هم از دیگر عوامل پایین ماندن داوران زن در استان فارس است که با شرکت دادن این قشر در مسابقات استانی، داوران زن فارس به‌روزتر می‌شوند.
ویژه از فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس فارس حمایت بیشتری در تخصیص بودجه و حمایت‌های مادی و معنوی بیشتری برای دلگرمی افراد خواستار شد.
او در پایان اضافه کرد: نیاز به داشتن یک خانه بیلیارد با میزهای استاندارد در شیراز بسیار احساس می‌شود. باشگاه الماس شیراز با مدیریت آقایان ادیبی و عطاران، از معدود باشگاه‌های استاندارد اسنوکر در جنوب کشور است که در برگزاری مسابقات بسیار مؤثر بود. وی همچنین از اسپانسر مسابقات، آقای یزدانی، رئیس شرکت توسعه ورزش امید جوانان که از مسابقات اسنوکر زیر 21سال آقایان کشور حمایت مالی کردند و روزنامه شیرازنوین بابت پوشش خبری مسابقات، تشکر کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی