[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

یک فعال حوزه کار: معیشت کارگران از هر موضوعی واجب‌تر است، روزنامه شیراز نوین

یک فعال حوزه کار از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار خواست از معیشت کارگران به عنوان حیاتی‌ترین خواسته جامعه کارگری دفاع کنند.
علی‌اکبر سیارمه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این جلسه فرصت مغتنمی برای گروه‌های کارگری و حتی کارفرمایی است؛ چون حضور وزیر کار به عنوان نماینده عالی هیئت دولت، نقطه عطفی است تا نمایندگان کارگران در شورای عالی کار خارج از بحث دستور جلسه به موضوع معیشت که یکی از حیاتی‌ترین مسائل کارگران است، بپردازند و از این فرصت مغتنم نهایت استفاده را ببرند.
وی افزود: شورای عالی کار مرجع سه‌جانبه‌گرایی است و نمایندگان هر سه گروه دولتی، کارگری و کارفرمایی در آن حضور دارند و مباحث و موضوعات شورای عالی کار با نظرات همه گروه‌ها پیش می‌رود و با چانه‌زنی و بحث و تبادل‌نظر به نتیجه می‌رسد.
این کارشناس حوزه کار از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار خواست با توجه به فراز و نشیب‌ها و کش و قوس‌های فراوانی که جلسات کمیته دستمزد پس از استیضاح ربیعی (وزیر سابق کار) با آن مواجه شد، از جلسه امروز شورا که با حضور وزیر کار برگزار می‌شود به نحو مطلوب و شایسته و در جهت احقاق حقوق و مطالبات کارگران استفاده کنند.
سیارمه درعین حال پیش‌بینی کرد جلسه امروز شورای عالی کار بیشتر به کلیات بپردازد و تشکل‌های کارگری و کارفرمایی اراده وزیر کار در خصوص ترمیم مزد و بهبود معیشت کارگران را ارزیابی کنند.
وی با بیان اینکه بهبود قدرت خرید کارگران مهم‌ترین مسئله حال حاضر است، افزود: اگرچه صرف‌نظر از موضوع دستمزد و معیشت، مباحث مهم دیگری در حوزه روابط کار نظیر اشتغال، بیکاری، اجرای قوانین حمایتی و امنیت شغلی مطرح است؛ ولی در شرایط کنونی اقتصاد توجه به معیشت کارگران از هر موضوعی واجب‌تر است.
به گفته این فعال حوزه کار، در جلساتی که تاکنون میان گروه‌های کارگری و کارفرمایی و دولت در کمیته مزد برگزار شده است، همه شرکای اجتماعی به ارتقای قدرت خرید و بهبود معیشت کارگران اتفاق نظر دارند.
سیارمه تأکید کرد: فرایند تعیین دستمزد در شورای عالی کار به شکل سه‌جانبه و با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت دنبال می‌شود و ماده ۴۱ قانون کار نیز تکلیف تعیین دستمزد را به صراحت مشخص کرده و نرخ تورم و سبد معیشت خانوار را ملاک تعیین حداقل حقوق و دستمزد قرار داده است.
به گزارش ایسنا، پیش‌تر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارائه برنامه خود برای افزایش مزد و ارتقای معیشت کارگران در اولین جلسه شورای عالی کار خبر داده و گفته بود امکان ترمیم دستمزد کارگران براساس شرایط کنونی وجود دارد.او عقب‌ماندگی مزد کارگران را تأیید کرد؛ اما گفت فاصله ۸۰۰هزار تومانی مزد کارگران با سبد هزینه معیشت باید بررسی شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی