[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

شیراز نقطه آغازی برای گسترش صلح با کمک سلامت، روزنامه شیراز نوین

در کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح، جایگاه و نقش پزشک و کارکنان عرصه سلامت در ایجاد صلح و کاهش خشونت در جهان، مورد تأکید قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال پیام تصویری به این رویداد بین‌المللی، به نخستین منشور حقوق بشر در ایران و در شهر شیراز اشاره کرد که حاکی از پیشینه تاریخی صلح‌مداری مردم ایران است. دکتر «رضا ملک‌زاده» با اشاره به اینکه ایرانیان از نظر مذهبی، اعتقاد به تشیع دارند که در آن بر موضوع مدارا تأکید شده است، افزود: نه تنها خداوند به وضوح در آیات قرآن به موضوع مدارا و صلح پرداخته است، بلکه ائمه اطهار نیز در گفتار و رفتار، مروج صلح، دوستی و مدارا بوده‌اند.
رئیس کمیته علمی‌ کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح برخی مشکلات جامعه مانند افزایش نزاع‌های بین فردی، تصادف‌ها و سوانح ترافیکی که عمده آن به خاطر رعایت نکردن تحمل و صبر است را نشانه کمرنگ شدن فرهنگ اصیل ایرانی برشمرد و گفت: در صورت مدارا، صبر و تحمل می‌توان به سمت جامعه‌ای پیشرفته و بدون خشونت رفت و همه باید برای برقراری صلح، آرامش و دوستی بین جوامع تلاش کنیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اعلام اینکه این کنگره برای نخستین بار در شیراز و کشور برگزار می‌شود، گفت: «جنگ» به عنوان یک معضل جهانی در منطقه ما و جامعه جهانی گریبانگیر مردم شده که از سوی منفعت طلبان و کسانی که جنگ را آغاز کرده‌اند، بر روی سلامت تمامی ‌انسان‌ها  تأثیر منفی گذاشته و مردم را دچار آسیب‌های روانی اجتماعی و جسمی ‌جدی می‌کند.
دکتر «علی بهادر» با اشاره به اینکه در این برنامه دانشگاه علوم پزشکی شیراز میزبان اساتید برجسته کشور و اساتید بین‌المللی است، افزود: از آنجا که شیراز با پیشینه فرهنگی و علمی ‌در منطقه زبانزد است، تلاش شده تا به عنوان نقطه آغازی برای شروع صلح از سوی پزشکان و پیراپزشکان با توجه به تعهد، رسالت اصلی خود که سلامت برای مردم است، نقش خود را برای ایجاد صلح و سلامت جهان ایفا کنند.
او بحران جنگ و خشونت در جهان، تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا و حامیانش را محکوم کرده و درباره نقش و آثار کیفی جنگ و خشونت در جهان و آسیب‌های به جا مانده آن در بهداشت و سلامت افراد جامعه سخن گفت.
پیگیری جدی سازمان جهانی برای حمایت از کودکان آسیب‌دیده جنگ
مشاور وزیر بهداشت و رئیس کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح نیز دارا بودن سلامت جسمی، روحی، روانی و معنوی را مانع از گرایش به جنگ و خشونت در جهان عنوان کرد و گفت: جنگ، سلامت مردم جامعه را به خطر می‌اندازد، با توجه به جنگ‌هایی که در منطقه، کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا وجود دارد، به نظر می‌رسد بسیاری از دانشمندان، بزرگان و افراد فرهیخته جهان از عمق فاجعه‌ای که در محیط اطراف به ویژه برای زنان، کودکان و افراد بی‌گناه رخ می‌دهد، اطلاع کافی ندارند. دکتر «محمدهادی ایمانیه» یکی از اهداف برگزاری این کنگره را اطلاع رسانی عمق این فجایع به جهان برشمرد و افزود: دومین هدف این برنامه، گروه پزشکان و پیراپزشکان جهان هستند که از آنها خواسته شود تا نقش تاریخی خود را با پیشگیری از وقوع هرگونه جنگ و خشونت و یا پایان دادن به هرگونه تعدی و تجاوز در جنگ‌ها انجام دهند؛ نقش مهم این افراد در پایان دادن به جنگ، رسیدگی به بازماندگان و آسیب دیدگان جنگ است.
او با اعلام حضور و سخنرانی نمایندگانی از سازمان‌های مختلف مانند سازمان بهداشت جهانی، یونسکو، یونیسف و پزشکان بدون مرز در این رویداد علمی، ابراز امیدواری کرد تا بکوشیم به وظیفه و نقش خود عمل کرده و پیگیری جدی‌تری به ویژه برای کودکان آسیب دیده در کشورهای یمن و سوریه که در درگیری‌ها و بمباران هوایی، آسیب‌های جبران ناپذیری دیده‌اند، صورت گیرد.
دکتر ایمانیه با اشاره به صاحب نظرانی که درباره موضوع صلح و سلامت از کشور‌های انگلستان، آمریکا و کانادا به صورت حضوری و یا ویدئوکنفرانس برای ارایه مقاله‌ها و ارایه سخنرانی شرکت می‌کنند، یادآور شد: نقشی که جامعه علمی ‌در کشورمان و در دنیا با افشاگری جنایات جهان‌خواران و ستمگران دارند، می‌تواند مانع از ادامه جنگ، خشونت و خونریزی افراد بی‌گناه در کشورهای منطقه شود.
صلح یک موضوع بین رشته‌ای و همگانی
سرپرست دانشگاه شیراز نیز دیگر سخنران این آئین بود که صلح را موضوعی بین رشته‌ای و همگانی دانست و گفت: صلح نیاز جامعه است و دانشگاه شیراز در این راستا، اقدام به تأسیس دبیرخانه صلح کرده است. دکتر «حمید نادگردان» با بیان اینکه طب و طبیبان نقش بی‌بدیل بر سلامت جامعه دارند، عنوان کرد: ایفای نقش پزشکان در شفا، تندرستی و سلامت مردم سبب دوری خرافات و بدی‌ها از افراد جامعه شده و پیشرفت پایدار به دنبال دارد؛ زیرا طب نسبت مستقیم با مدرنیته دارد. دکتر «علیرضا صالحی» دبیر علمی ‌کنگره نیز با معرفی سخنرانان این کنگره، درباره شیوه برگزاری این برنامه و همچنین بررسی موضوع‌های مرتبط با سلامت، جنگ، آثار و آسیب‌های جنگ بر جوامع بشری سخن گفت.
این کنگره بین‌المللی، تا روز جمعه، بیست و پنجم آبان، در مجتمع ولایت شیراز ادامه دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی