[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

آیت‌الله دستغیب: کمک به بیماران نیازمند اصلی‌ترین هدف موقوفه‌ها در بحث سلامت باشد، روزنامه شیراز نوین

تولیت آستان مقدس حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ علیه السلام بیان کردند: کمک به افراد نیازمندی که به درمان نیاز دارند باید اصلی‌ترین هدف موقوفه‌ها در بحث سلامت باشد.
به گزارش روابط عمومی ‌و امور بین‌الملل آستان مقدس حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ علیه السلام، آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب در دیدار مدیرکل امور فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و مدیرکل و مسئولان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس گفت: وقف در فرهنگ ما یک سنت الهی است که فِرَق مختلف اسلام در مورد آن تأکید و اجماع داشته‌اند.
نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه باید تلاش همگانی بر آن باشد تا قداست وقف به جایگاه اصلیش نزد مردم برگردد، افزود: وظیفه همه نهادها این است که مردم را به سنت الهی وقف علاقه‌مند کنند، برای محقق شدن این هدف نیز باید هماهنگی‌های لازم میان ادارات ذیربط وجود داشته باشد.
آیت الله دستغیب با اشاره به اینکه نقش وقف در بحث سلامت و درمان بسیار مهم است، گفت: کمک به افراد نیازمندی که به درمان نیاز دارند باید اصلی‌ترین هدف موقوفه‌ها در بحث سلامت باشد.
مسئول حوزه علمیه رضویه شیراز بیان کرد: بین برخی از بقاع متبرکه که تحت اشراف مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) هستند و برخی دیگر که تحت نظر سازمان اوقاف هستند، اشتراکاتی وجود دارد و به همین دلیل است که متولیان هر دو به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط رهبری انتخاب می‌شوند، بنابراین نباید ناهماهنگی بین این دو متولیان وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه افرادی که به امور خیریه می‌پردازند باید وقف را بیشتر مورد اهتمام قرار دهند، تأکید کرد: خیران باید خود را با وقف بیمه کنند چرا که فرهنگ الهی وقف فارغ از جنبه‌های مذهبی آن، نقش مهمی‌در تعالی جامعه دارد.
مدیرکل امور فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور نیز در این نشست با اشاره به اینکه روند ترویج فرهنگ وقف بعد از سال‌های انقلاب پیشرفت خوبی داشته است، گفت: از زمان ورود اسلام به ایران تا انقلاب 57 سالانه حدود 70 وقف داشته‌ایم اما بعد از انقلاب این آمار با سیری تصاعدی اوج می‌گیرد.
سیدمحمدکاظم موسوی متقی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب این آمار به حدود 200 مورد وقف در سال رسیده است، افزود: سال گذشته 2هزار وقف در کل کشور ثبت شده که شامل وقف زمین کشاورزی، آپارتمان، پاساژ و... است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به کثرت موقوفات در استان اظهار داشت: بالغ‌بر 200 رقبه موقوفه در استان فارس وجود دارد که یک ششم موقوفات کل کشور محسوب می‌شود.
حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی با اشاره به اینکه یک هشتم بقاع متبرکه و اماکن مذهبی نیز در استان فارس قرار دارند که در مجموع به حدود 1408 بقعه متبرکه می‌رسد، گفت: مدیریت این موقوفات و بقاع نیز کار زیادی را می‌طلبد که خوشبختانه با 33 دفتر نمایندگی و اداره در سطح استان به این امور رسیدگی می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی