[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

صف پیوند عضو طولانی شد ، روزنامه شیراز نوین

محمد شبیری- گروه خبر
 رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی فارس با اعلام اینکه هم اینک 2 هزار و 214 بیمار دیالیزی در فارس در نوبت پیوند کلیه هستند گفت: براساس آمارها تعداد روزانه مبتلایان به بیماری کلیوی به 3 نفر در روز افزایش یافته است.
به گزارش خبرنگار شیراز نوین روز گذشته نادر معینی به مناسبت هفته حمایت از بیماران کلیوی در جمع خبرنگاران حضور یافت و اظهار داشت: براساس آمار‌ها از 3 بیمار مبتلا به بیماری کلیوی یک نفر آنان از بیماری خود مطلع نیستند و این در حالی است که هر روز 3 نفر به جمعیت بیماران کلیوی افزوده می‌شود.
وی با بیان اینکه براساس آمار‌ها 2هزار و 214 بیمار دیالیزی در فارس وجود دارد که نشانگر تعداد بیماران در نوبت پیوند کلیه است افزود: بیش‌از ٩٩ درصد از پیوندها در استان فارس از جسد به زنده و کمتر از یک درصد مربوط به پیوند از وابستگان درجه یک بیمار است.
معینی تأکید کرد: امروزه با تلاش تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز حتی یک مورد پیوند خارج از روند اداری این انجمن و دانشگاه علوم پزشکی انجام نشده است.
وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون 137 بیمار در استان تحت جراحی پیوند کلیه قرار گرفته است بیان داشت: با توجه به اینکه استان فارس قطب پزشکی و قطب پیوند کشور لقب گرفته باید مسئولان فرهنگ اهدا عضو را در جامعه نهادینه کنند.
نایب رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی کشور افزود: هم اکنون 160 هزار نفر در استان فارس کارت اهدای عضو دریافت کردند که این عدد کمتر از 2.5درصد جمعیت استان است.
معینی با ذکر این موضوع که 80 درصد از بیماران کلیوی مورد پذیرش انجمن حمایت از بیماران کلیوی فارس خارج از این استان هستند، تصریح کرد: هزینه پیوند بیماران کلیوی و کبدی به جز داروها 100درصد رایگان است.
رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان فارس بیان کرد: افزایش نرخ دلار بر قیمت داروهای بیماران کلیوی تأثیرگذار بوده و امروز داروها را دو برابر قیمت گذشته خریداری می‌کنند.
معینی اضافه کرد: از سال 67 تا کنون 4540 مورد پیوند کلیه در مرکز پیوند اعضای بیمارستان نمازی شیراز انجام شده، همچنین از سال 72 تا پایان مهر امسال 4675 مورد پیوند کبد در مرکز یاد شده صورت گرفته است.
به گفته وی، انجمن کلیوی فارس 8500 هزار بیمار را از جنوب کشور زیر‌ پوشش خود دارد که باید خدمات درمانی و رفاهی آنها را پیگیری کند.
مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی فارس گفت: با توجه به این که این انجمن علاوه بر خدمات رسانی به بیماران کلیوی فارس، استان‌های جنوبی کشور را نیز پوشش می‌دهد، برای پیشبرد اهداف انسان‌دوستانه خود نیاز به همت و توجه هرچه بیشتر خیران دارد.
وی ادامه داد: این انجمن مدیون تلاش خیران است اما نیازهای بی‌شمار بیماران، حمایت‌های هرچه بیشتر خیران را طلب می‌کند به همین سبب چشم‌انتظار همیاری خیران نیک‌اندیش هستیم.
معینی بیان کرد: اغلب بیماران نیازمند به پیوند عضو برای تأمین خوابگاه دوران درمان و همراهان خود برای خود و همراهانشان با مشکلات زیادی مواجه هستند که خیرین می‌توانند از نحوه ارسال کمک‌های نقدی خود با شماره تلفن 07136489991تماس برقرار کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی