[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

تاریخ نشانگر اهمیت ورزش تیر و کمان در ایران متمدن است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس، حیدرعلی کامیاب که در مراسم تقدیر از مقام‌آوران و مسئولان کمیته‌های برتر هیئت تیراندازی با کمان استان فارس سخن می‌گفت، با اشاره به حدیٍثی از پیامبر اسلام که می‌فرماید: «هرکس تیراندازی بداند و آن را ترک کند، یکی از نعمت‌های خداوند را ترک کرده است»، افزود: این ورزش و هنر مقدس، ریشه در فرهنگ ایرانی اسلامی ما دارد.
وی تاریخ ایران را مملو از رشادت زنان و مردان این سرزمین دانست و گفت: درآثار حماسی شاعران و کتب و منابع معتبر تاریخی در شرح رزم‌آوری پهلوانان این سرزمین، همواره تیر و کمان وجود داشته است.
کامیاب در ادامه، به سخنان هردوت درباره وضعیت نظام تعلیم و آموزش در ایران باستان اشاره کرد و افزود: این مورخ مشهور یونانی معتقد است که «ایرانیان از ۵سالگی تا ۲۰سالگی سه چیز می‌آموختند: سوارکاری، تیراندازی و راستگویی.»
وی، این‌گونه مستندات تاریخی را نشانه‌هایی از ریشه‌دار بودن ورزش تیراندازی با کمان در کشورمان دانست و افزود: اکنون این ورزش یک ورزش المپیکی است و برای عقب نماندن از قافله پرسرعت دنیا، در این ورزش باید برنامه‌ریزی کرد.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس در عین حال این ورزش را یک ورزش پرجاذبه در حوزه ورزش‌های همگانی دانست و با بیان اینکه غرفه این ورزش در جشنواره خدمت، پربازدیدترین غرفه شناخته شده است، افزود: تیراندازی با کمان ورزشی است کم‌خطر، سرگرمی مفید برای همه سنین و آسان جهت یادگیری.
کامیاب با بیان اینکه در طول چند دهه گذشته کمانداران فارس به حق خود نرسیده‌اند، افزود: تمام تلاش اداره کل بر این است که مشکلات را از سر راه هیئت‌های ورزشی بردارد و روند پیشرفت ورزش فارس را تسهیل کرده و سرعت بخشد.
وی از امکان‌سنجی جهت ساخت پیست استاندارد تیراندازی استان در مجموعه پارس خبر داد و افزود: با تکمیل تدریجی اماکن تخصصی رشته‌های مختلف در این مجموعه، ورزشگاه پارس به یک مجموعه بزرگ ورزرشی در کشور تبدیل خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی