[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

ایندیپندنت: آیا ایران با موفقیت از تحریم‌های آمریکا عبور خواهد کرد؟، روزنامه شیراز نوین

مقامات و تحلیل‌گران بر این باورند که ایران به لطف افزایش قیمت‌های نفت و فاصله افتادن بین آمریکا و قدرت‌های جهانی، خواهد توانست از طوفان تحریم‌های جدید آمریکا عبور کند.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از ایندیپندنت آنلاین، مقامات و تحلیل‌گران بر این باورند که ایران به لطف افزایش قیمت‌های نفت و فاصله افتادن بین آمریکا و قدرت‌های جهانی، خواهد توانست از طوفان تحریم‌های جدید آمریکا عبور کند. اقتصاد ایران در این راه از رشد منفی رنج خواهد برد؛ اما سقوط نخواهد کرد.
یک دیپلمات اروپایی که درخواست کرد نامی از او برده نشود، گفت: وضعیت ایران خیلی نسبت به قبل از ۲۰۱۶ بهتر است و علت آن، بالا بودن قیمت‌های نفت و این حقیقت است که آمریکا این‌بار در جهان منزوی شده است.
ایران در سال ۲۰۱۶ پس از سال‌ها تحریم توسط آمریکا، با قدرت‌های جهانی به توافقی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای بحث‌برانگیز خود دست یافت؛ اما ترامپ در ماه می امسال به بهانه اینکه این توافق به نفع ایران است، آمریکا را از آن خارج کرد و تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد که بدترین آن‌ها علیه بخش بانکی و انرژی این کشور، از ۵نوامبر اجرایی شده‌اند.
اما این بار دیگر مواضع همه قدرت‌های جهانی که با اتحاد خود ایران را به پای میز مذاکره کشاندند، با هم یکسان نیست. ترامپ از ابتدای ریاست‌جمهوری خود با متحدان آمریکا بر سر تمام مسائل، از تجارت گرفته تا امنیت جمعی، اختلاف داشته است.
سایر امضاکنندگان توافق هسته‌ای، آلمان، فرانسه، انگلیس، اتحادیه اروپا، روسیه و چین، خروج آمریکا از توافق را محکوم کرده‌اند. اتحادیه اروپا در حال آماده‌سازی مکانیزمی برای پرداخت به ازای نفت و صادرات ایران، بدون دلار آمریکا، است.
دیپلمات دوم اروپایی گفت: این دور سخت خواهد بود؛ اما به عوامل گوناگونی، اقتصاد ایران خواهد توانست از آن عبور کند. از جمله این عوامل این است که روسیه خود تحت تحریم‌های آمریکا و اروپا قرار دارد، عربستان سعودی با مشکلات مالی و سیاسی خود روبروست و آمریکا درگیر جنگ تجاری با چین است.
عدم اتحاد قدرت‌های بزرگ و اقدام اتحادیه اروپا برای دور زدن رژیم تحریم‌های آمریکا، ایران را از لحاظ روحی و روانی تقویت کرده است. اما باعث نشده است شرکت‌های خارجی، از بخش نفتی گرفته تا تجارت مسکن و کشتی‌رانی، از ترس جریمه شدن توسط آمریکا، از ایران خارج نشوند.
یک تحلیل‌گر فیتچ سولوشنز می‌گوید: درحالی‌که این تحریم‌ها احتمالاً باعث به وجود آمدن رشد اقتصادی منفی در سال آینده می‌شوند، با توجه به اینکه همچنان مقدار قابل‌توجهی از صادرات نفت ایران ادامه خواهد یافت، اقتصاد سقوط نخواهد کرد.
آندرین اسکجلند گفت: به احتمال زیاد تهران شاهد این خواهد بود که بخش قابل‌توجهی از درآمدهای تجارت خارجی ایران حفظ می‌شود. این به تهران کمک می‌کند به سوبسیددهی به واردات کالاهای اساسی منتخب خود ادامه دهد و با پایین نگاه داشتن بهای آن‌ها تورم را کنترل کند.
با امید به کاهش دادن تأثیرات منفی اقتصادی اولیه تحریم‌ها، مقامات ایران اشاره کرده‌اند ممکن است نفت را با تخفیف به فروش برسانند.
یک مقام تجارت بین‌المللی ایران می‌گوید: درآمدهای نفتی کاهش خواهند یافت؛ اما با این وجود برای اداره کشور کافی خواهند بود. اگر ما نفت خود را ۱دلار زیر قیمت بازارهای جهانی بفروشیم، ده‌ها خریدار پیدا خواهیم کرد.
اما صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد اقتصاد ایران با کاهش درآمدهای نفتی، امسال ۱.۵درصد آب می‌رود و در سال آینده هم رشد منفی ۳.۶درصدی خواهد داشت. بانک جهانی هم پیش‌بینی کرد تورم ایران در بازه ۲۰۱۹-۲۰۱۸ از ۹.۶درصد در بازه ۲۰۱۸-۲۰۱۷ به ۲۳.۸درصد جهش کند و در بازه ۲۰۲۰-۲۰۱۹ به ۳۱.۲درصد برسد.
اما مقامات ایران مبارز هستند و می‌گویند اقدام ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای او را منزوی کرده است. حالا ترامپ هم مجبور شده است برای جلوگیری از بالا رفتن قیمت نفت، ۸کشور واردکنندده اصلی نفت از ایران را از تحریم‌های خود معاف کند.
این کشورها بیش از ۸۰درصد نفت ایران را وارد می‌کنند و فعلاً ۱۸۰روز از تحریم‌ها معاف خواهند بود.
با همه این‌ها باید گفت ایرانی‌ها در مواجهه با تحریم‌های بین‌المللی قبلی مقاومت و سرسختی بالایی از خود نشان دادند. هرچند مردم در سختی خواهند بود؛ چرخ اقتصاد با توسل به تبادلات تهاتری و استفاده از ارزهای بین‌المللی غیردلاری، خواهد چرخید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی