[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

آثار خشکسالی قابل تعدیل است، روزنامه شیراز نوین

با دانش، فن و تکنولوژی می‌توان آثار خشکسالی را در بخش کشاورزی تعدیل نمود.
به گزارش روابط عمومی ‌سازمان جهاد کشاورزی استان فارس محمدمهدی قاسمی ‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، در سفر یک روزه خود به شهرستان خنج، پس از نشست با امام جمعه و فرماندار این شهرستان و بازدید از محل چند طرح کشاورزی، در جمع بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان خنج با بیان این مطلب گفت: علیرغم وجود استان فارس در مناطق خشک و نیمه خشک، از دیر باز عمده شغل و پیشه مردم، کشاورزی بوده است.
وی افزود: بیش از 10 سال خشکسالی گریبان گیر این استان است و می‌توانیم با دانش، فن و تکنولوژی آثار خشکسالی را تعدیل کنیم و این 3 مورد باعث پایداری کشاورزی و افزایش درآمد اقتصادی خواهد شد.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در کشاورزی ریسک پذیری بالاست و حوادث غیرمترقبه نظیر زلزله، خشکسالی، سرمازدگی و گرمازدگی و نیز این که از چه نوع بذر، سم، کود استفاده شود یاچگونه محلول پاشی انجام پذیرد از جمله موارد این ویژگی است.
وی در ادامه بیان داشت: مطالبه آموزش، کمک به شما کشاورزان است، بنابراین از ما مطالبه گری کنید زیرا که مطالبه باعث می‌شود به حرکت بیشتری بیائیم.
قاسمی ‌اظهار داشت: احداث گلخانه، صنایع تبدیلی و تکمیلی 
(من‌جمله سردخانه، فرآوری و بسته‌بندی) و توسعه گیاهان دارویی به ترتیب 3 اولویت اصلی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس هستند و برای آن‌ها تسهیلات می‌دهیم و از هیچ کمکی دریغ نمی‌ورزیم.
وی در ادامه تأکید کرد: به دلیل تمکن مالی کم بیشتر بهره برداران، آن‌ها باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند به عنوان نمونه در شهرستان خنج با توجه به وجود 2800 هکتار نخلستان، جا دارد جهت ایجاد سرمایه و اشتغال آفرینی در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی آن سرمایه گذاری کنید، ضمن این که ایجاد برند و بسته بندی مناسب کمک به سزایی را به همراه دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تصریح کرد: در استان فارس 20 سال پیش تحقیقات در زمینه کشت پائیزه چغندر قند انجام شده است، در چغندر قند پائیزه نصف چغندر قند بهاره آب مصرف می‌شود ولی کارخانجات قند باید مدیریت خیلی قوی داشته باشند و صرفه‌جویی در آب، تناژ بالا و اصلاح خاک از ویژگی‌های کشت پائیزه چغندر قند است.
وی بیان داشت: استراتژی ما بر مبنای آب است و باید از هدر رفتن آب و ضایعات محصول جلوگیری کنیم.
قاسمی‌ در ادامه تأکید کرد: گندم قوت لایموت مردم است و اگر در زمان خرید گندم، میزان افت از نظرتان زیاد بود به کارشناس جهاد کشاورزی مستقر در آن مرکز به عنوان کارشناس مرضی‌الطرفین مراجعه نمائید ضمن این که در تعیین قیمت تضمینی خرید گندم هزینه‌های متوسط کشور ملاک قرار داده می‌شود و پیشنهاد داده‌ایم که قیمت خرید در هر استان با توجه به هزینه‌های همان‌جا در نظر گرفته شود.
وی افزود: در مرغداری‌ها به جای 6 دوره جوجه ریزی، حداکثر 4 دوره را توصیه کرده‌ایم تا امکان برگشت سرمایه وجود داشته باشد ولی بانک با توجه به تولید اشباع مرغ بومی ‌در سرمایه‌گذاری مربوطه مشارکت نمی‌نماید.
این مقام مسئول ضمن اشاره به این که به دامداری‌ها تسهیلات پرداخت شده است گفت: 50 درصد تسهیلات کارا و تسهیلات روستایی به دامداری‌ها اختصاص یافته است.
قاسمی ‌در خاتمه بیان داشت: ما با مطالبات شما تکمیل می‌شویم و از این که به هر شکل معقول و منطقی مطالبه‌گری کنید خوشحال می‌شویم و از همکارانم می‌خواهم اطلاعات علمی ‌نوین را به کشاورزان منتقل نمایند تا آن‌ها از آخرین دانش‌های مربوط استفاده نموده و بهره‌وری بیشتری را هم برای خود و هم برای جامعه داشته باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی