[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

در چهار سال گذشته ۷۰درصد چاه‌های غیرمجاز کشور پلمپ شد، روزنامه شیراز نوین

دبیر اجرایی طرح اجرا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی شرکت مدیریت منابع آب، از پلمپ و پر شدن ۷۰درصد چاه‌های غیرمجاز در چهار سال گذشته خبر داد.
به گزارش ایلنا، عبدالله فاضلی فارسانی با اشاره به پر شدن ۴۴هزارحلقه چاه غیرمجاز در کشور گفت: طرح احیا و تعادل‌‌بخشی آب‌‌‌‌های زیرزمینی سال ۹۳ به تصویب شورای عالی آب رسید که در چهار سال گذشته از تصویب این طرح ۷۰درصد چاه‌‌‌های غیرمجاز پرشده است.
وی با اشاره به وجود ۳۰۰هزار چاه غیرمجاز در کشور اظهار داشت: در صورت تأمین اعتبار باید تا پایان برنامه ششم توسعه همه این ۳۰۰هزارحلقه چاه غیرمجاز بسته شود.
دبیر اجرایی طرح اجرا و تعادل‌‌‌بخشی آب‌های زیرزمینی، شرکت مدیریت منابع آب، فرونشست را از اثرات وجود چاه‌‌های غیرمجاز دانست و تصریح کرد: طبق استانداردهای جهانی، افت سالانه پنج سانتیمتری زمین روندی طبیعی است. این در حالی است که هم‌‌‌اکنون در تهران سالانه ۲۳سانتیمتر، مشهد ۲۰سانتیمتر و البرز ۱۰سانتیمتر فرونشست وجود دارد.
فاضلی فارسانی بیشترین تعداد چاه‌‌‌های غیرمجاز را در خراسان رضوی، فارس و همدان دانست و خاطرنشان کرد: اتکای معیشت مردم به این چاه‌‌‌‌‌‌‌‌های غیرمجاز، یکی از مشکلات مهم در بسته نشدن چاه‌‌‌‌‌‌‌های در کشور است. برای رفع این مشکل باید وزارت جهاد کشاورزی اقدام به انتقال این افراد به مجتمع‌‌‌‌ها و سایر طرح‌های تولیدی است.
وی با تأکید بر ضرورت تأمین اعتبار برای اجرای کامل طرح احیا و تعادل‌‌‌بخشی آب‌های زیرزمینی به دلیل تأمین امنیت آب شرب ابراز داشت: اعتبار مورد نیاز برای پلمپ چاه‌‌‌های غیرمجاز در سال گذشته پنج هزار و ۲۰۰میلیارد تومان بوده که این رقم با افزایش قیمت‌هایی که اتفاق افتاده به ۱۵میلیارد تومان افزایش یافته است. هم‌‌‌‌اکنون ۶۵درصد آب شرب شهرها و روستاها از ذخایر زیرزمینی تأمین می‌‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی