[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

عراق مقصد اول صادرات ایران است ، روزنامه شیراز نوین

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با وجود اجرای پیمان‌سپاری ارزی از ۲۷میلیارد دلار صادرات کالاهای کشور در سال جاری، فقط هفت میلیارد دلار به کشور بازگشته است.
به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی از تحریم ها اقتصادی به عنوان جنگ مدرن آمریکا علیه کشورمان یاد کرد و گفت: هدف تحریم ها کاهش درآمد ارزی و در مقابل افزایش مصارف ارزی ایران است.        
وی در ادامه مدیریت ارز کشور را مهم‌تر از بحث صادرات عنوان کرد و گفت: چرخه معیشت اقشار جامعه به وجود ارز در داخل کشور وابسته است. اگر ارز نداشته باشیم، اقتصاد کشور با مشکل مواجه می شود.      
مودودی اضافه کرد: آمریکا سال‌ها برای تسلط بر جهان به ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی و مبادلاتی مانند جی پی اس برای کشتی‌های حمل و نقل، پایه مبادلاتی دلار برای تجارت جهان، سوئیفت، نرم‌افزارهای اینترنت و غیره اقدام کرده و گلوگاه‌های تبادلات جهانی را به دست گرفته است.
وی با اشاره به انتقاد تجار نسبت به تعهد و پیمان‌سپاری ارزی صادرکنندگان گفت: با توجه به این پیمان‌سپاری و تعهدهای ارزی باز هم از ۲۷میلیارد دلار صادرات کالاهای کشور در سال جاری فقط هفت میلیارد دلار برگشت خورده و این نشان می‌دهد برخی صادرکنندگان ارزها را برنمی‌گردانند.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه با بیان اینکه پنج روش برای بازگرداندن ارز صادراتی در نظر گرفته شده است، گفت: سران سه قوه، بانک مرکزی را مسئول مدیریت ارزی و سیاست‌گذاری در این حوزه کرده‌اند.   
به گفته مودودی، وزارت خانه‌ها تابع سیاست‌گذاری های بانک مرکزی هستند و در ممنوعیت صادرات برخی از کالاها هیچ نقشی ندارند.  
وی با اشاره به انتقاد صادرکنندگان نسبت به تصمیمات خلق‌الساعه از سوی مدیران برای ممنوعیت صادرات بیان کرد: مسئولان ارشد نظام بیشتر به نیازهای داخلی کشور توجه می‌کنند؛ زیرا کمبود کالا در داخل کشور هزینه‌های روانی و معیشتی زیادی به دنبال خواهد داشت.
این مسئول با اشاره به اینکه نبود آمار از نیازهای داخلی، کشور را با ۲معضل بزرگ مواجه کرده، گفت: اگر مقدار نیاز داخلی به یک کالا در کشور مشخص باشد، دولت و بخش خصوصی به راحتی نسبت به تنظیم بازار و صادرات اقدام می کنند.   
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه گفت: تحریم‌ها تبعاتی برای کشور دارد و از طرفی می‌توان با مدیریت آن یک فرصت طلایی برای تقویت تولیدات داخلی را فراهم کرد.
مودودی در ادامه بیان داشت: ایران نوزدهمین بازار بزرگ جهان، رتبه ۱۸ درآمد ناخالص و در فن آوری و نانو رتبه چهارم جهان را دارد. این ظرفیت ها نشان می‌دهد با تلاش و سعی می‌شود تولیدات داخلی را ارتقا و تقویت کرد و نیاز داخلی را برطرف سازیم.         
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: امسال صادرات غیرنفتی کشور ۱۳.۵درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته و عراق با ۵.۵میلیارد دلار، مقصد اول صادرات ایران است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی