[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

آغاز قصه کوچ از آنالوگ به دیجیتال، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل صداوسیمای مرکز فارس در پاسخ به دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین مطرح کرد
آغاز قصه کوچ از آنالوگ به دیجیتال
صداوسیمای مرکز فارس در پانزدهمین اجلاس فناوری کشور، به مقام مرکز برتر کشور نائل شد

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: ملت ایران در بحبوحه جنگ نرم قرار دارند. دشمنان این سرزمین پس از هشت سال ناکامی در جنگ فیزیکی و استفاده از شنیع‌ترین سلاح‌های شیمیایی و میکروبی، همچنان دست از کینه‌ورزی با آزادگی و استقلال‌طلبی ایرانیان برنداشته و این بار با نیرنگ هویت‌ستیزی و ریشه‌کنی اصالت‌های اسلامی و ایرانی، پا به جبهه نبردهای نرم گذاشته‌اند. آن‌ها پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری و فاجعه شلمچه، دریافته بودند که با هربار تجاوز خصمانه، روحیه سلحشوری ایرانیان مستحکم‌تر از گذشته خواهد شد و نمی‌توان با مدرن‌ترین تجهیزات نظامی، از پس حمیت و آزادگی مردمان این سرزمین برآمد. از این رو، به جنگ‌های نرم و ناجوانمردانه روی آوردند و در پناه شبکه‌های خوش‌رنگ و لعاب، به ترویج اصالت‌ستیزی و ارزش‌گریزی روی آوردند. خوشبختانه، واپسین توطئه دشمنان ملت در ابتدای کار توسط بنیان‌گذار و پیر خردمند انقلاب شناسایی شد و کارشناسان خبره با شیوه‌های نرم درصدد مقابله با توطئه‌ها برآمدند. 
صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم‌دار و خط‌شکن جنگ نرم وارد کارزار شد و تمامی تلاش خود را در زمینه خنثی کردن دسیسه‌ها به کار گرفت. اگرچه تمامی تلاش روزافزون رسانه ملی به موفقیت نرسیده و عملکرد رسانه ملی با انتقاداتی روبرو است؛ باید به این نکته اشاره کرد که مدیوم وطنی با وجود تمامی محدودیت‌ها و مشکلاتی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، توانسته با سرافرازی از آوردگاه جنگ نرم خارج شده و در امر مخاطب‌مداری، کارنامه تحسین‌برانگیزی داشته باشد. امروزه، خیل عظیم شبکه‌های استانی در جای‌جای ایران با تکیه بر فرهنگ‌های رفیع بومی و مضامین ارزشی به فعالیت مشغول‌اند و با روشنگری، مردم را از گزش شبکه‌هایی که سودای دشمنی با ایرانیان را در سر می‌پرورانند، در امان می‌دارند. با مشاهده عملکرد خیل عظیمی از شبکه‌های استانی و رسانه ملی، می‌توان ادعا کرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، با وجود تحریم‌های همیشگی، کارنامه شایسته و درخور توجهی داشته است. اما مدیران رسانه ملی نباید به پیشرفت‌هایی که در حوزه برنامه‌سازی نائل شده بسنده کنند. آن‌ها نیاز همسو شدن مضاعف با علایق و دلبستگی‌ها و مشکلات مردم هستند.
در این میان، صدا و سیمای مرکز فارس به عنوان یکی از قطب‌های رسانه ملی در ایران کارنامه بسیار پربارتر و موفقیت‌آمیزتری نسبت به همتایان خود دارد و با وجود تمامی مشکلات و محدودیت‌هایی که با آن‌ها روبروست، توانسته در آوردگاه‌های ملی به کسب افتخار برای استان پرداخته و نام خطه دیرینه فارس را به عنوان یکی از قطب‌های پرفروغ صدا و سیمای ایران، مطرح سازد. استقبال فراگیر شیرازی‌ها و اهالی فارس، گواهی بر موفقیت‌های این مرکز است و مرکز فارس به طور حتم با سرمایه‌گذاری‌های مادی و معنوی بیشتر، خواهد توانست در عرصه‌های کشوری و فرامرزی حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشد و مهره مؤثر و تأثیرگذاری در آوردگاه جنگ نرم به حساب آید. پس از موفقیت‌های همه‌جانبه صدا و سیمای مرکز فارس در بیست و یکمین جشنواره تولیدات مراکز استان‌ها، اینک شاهد تجلی ارکان اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توانمندی‌های داخلی در حوزه رسانه ملی فارس هستیم. کارشناسان توانمند این مرکز توانسته‌اند در پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه مراکز صداوسیمای کشور، به عنوان ارزشمند مرکز برتر در میان رقبای قدرتمندی از سراسر ایران دست یابند. موفقیت‌هایی که نشان از خودباوری، بهره‌گیری از دانش جهانی و الزام علمی و عملی به اسلوب رفیع اقتصاد مقاومتی دارد. مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس در نشست خبری، ضمن تجلیل از تمامی کارشناسان و زحمت‌کشانی که زمینه رشد و سربلندی رسانه دیداری و شنیداری استان فارس را پدید آورده‌اند، به تشریح موفقیت‌ها و افق‌های پیش رو پرداخت.

تلفیق هنر و تکنیک

سید تقی سهرابی با اشاره به ادامه روند موفقیت‌های صدا و سیمای مرکز فارس در عرصه‌های ملی و بین‌المللی گفت: در پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه‌های مراکز صدا و سیمای کشور، مرکز فارس توانست در حوزه‌های فناوری رسانه با ارائه طرح‌های مدون و کاربردی در فرآیندهای تولید و پردازش و انتقال داده‌ها به موفقیت‌های چشمگیری دست یابد. وی افزود: کارشناسانی توانمند و پرتلاش با پیش گرفتن خلاقیت توانستند هنر و تکنیک را تلفیق کرده و دستاوردهای گرانمایه‌ای برای استان و کشور به ارمغان آورند.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس با اشاره به ابداع سیستم میکسر «لمسی صدا» توسط کارشناسان توانمند صدا و سیمای مرکز فارس افزود: به همت کارشناسان این مرکز، هم‌اکنون طرح همسان‌سازی فرکانس‌های رادیویی در سراسر استان فارس اجرایی شده است و همه اهالی این استان زرخیز می‌توانند از طریق فرکانس همسان 666کیلوهرتز به راحتی از برنامه‌های رسانه ملی فارس برخوردار گردند. سهرابی با اشاره به موفقیت‌های همه‌جانبه کارشناسان استانی افزود: در آستانه پنجمین دهه انقلاب شکوهمند اسلامی، در حوزه رسانه به دستاوردهای ارزشمندی رسیده‌ایم که بسیاری از آن‌ها در جهان مایه تعجب غول‌های رسانه‌ای شده است. سهرابی با اشاره به موفقیت‌های فارس در پانزدهمین اجلاس فناوری کشور خاطرنشان ساخت: در حوزه‌های مدیریت‌های ارتباطات زمینی و ماهواره‌‌ای، سامانه تبادل اطلاعات از راه دور مبتنی بر بستر ماهواره‌‌ای ارسال صدا و بدون استفاده از بسترهای مخابراتی، طراحی و ساخت «سی جی» سه ‌بعدی صدا و سیمای مرکز فارس توانست به‌ عنوان ارائه دهنده طرح‌های برتر کشوری نائل شود.
وی با اشاره به خدمات برون استانی تیم توانمند صدا و سیمای فارس به استان‌های همجوار گفت: کارشناسان مرکز فارس در حوزه‌های متنوعی همانند ارسال سیگنال به ماهواره به مراکز بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد مساعدت می‌کنند و در تمامی مناسبت‌های دینی و آیینی، شاهد تولید برنامه‌های فاخری با هدف جذب همه اقشار مخاطبان هستیم. 
توجه به تمدن ارزشمند فارس
سهرابی با اشاره به توجه رسانه ملی فارس به مفاخر تمدنی استان گفت: مستند «ادسا» با موضوع نبرد ایران و یونان و تعظیم سردار نام‌آور یونانی در دستور کار صداوسیمای مرکز فارس قرار گرفته است. به موازات آن، به تولید مجموعه «3گانه پژوهش» با حضور 40نفر از اساتید دانشگاه و تولید سریال‌های عظیم درباره مفاخر این سرزمین با وجود تمامی کمبودهای مادی و مشکلات اسپانسری همت گماشتیم. وی افزود: باید از قید و بند خطوط قرمز که بعضاً خودساخته هستند با شجاعت رها شویم و در پناه مفاخر ارزشی این سرزمین، به ترویج اصالت‌مداری و موفقیت‌های اقتصادی دست یابیم.
از آنالوگ تا 4K  
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس در پاسخ به دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین مبنی بر الزام بهبود کیفی تصاویر و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا گفت: به همت کارشناسان این مرکز، قصه عبور از آنالوگ به سمت دیجیتال آغاز شده است و برای فعالیت در عرصه‌های HD و Full HD و حتی 4k تلاش‌ها و ممارست‌های زیادی صورت گرفته است. وی افزود: باید خاطرنشان ساخت که در زمینه‌های دانش فنی و دستاورد‌های علمی با هیچ محدودیتی روبرو نیستیم و در صورت تأمین اعتبار، خواهیم توانست به سطح اول جهانی نزدیک شویم. سهرابی انقلاب الکترونیکی و تکنولوژیکی را به همت کارشناسان زبده در صدا و سیمای مرکز فارس عملی ارزیابی کرد و افزود: در راستای فرایند HD شدن، همه زیرساخت‌های فنی و چرخه‌های شبکه باید به‌روزرسانی شوند و در صورت تأمین اعتبار، تجربیات پیشین کارشناسان این مرکز دربردارنده توانمندی و مجاهدت آن‌ها در حوزه خدمت‌رسانی و اجرایی ساختن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
شبکه دوم فارس
مدیرکل صدا و سیما مرکز فارس با اشاره به برنامه‌ریزی‌هایی در زمینه راه‌اندازی شبکه ملی تاریخ و گردشگری و شبکه دوم فارس گفت: مقام معظم رهبری در منویات ارزشمند خود، خواستار توجه به ابعاد گردشگری فارس شدند و تمامی ارکان رسانه موظف‌اند در شناساندن و بهره‌برداری از ظرفیت‌های چشمگیر استان تلاش کنند. سهرابی در پایان افزود: به طور حتم، استان فارس ظرفیت‌ها و پتانسیل بهره‌مندی از شبکه دوم را دارا است و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی آن، می‌توان قدم‌های مثبتی در راستای تحول اقتصادی و توانمندسازی اقصی‌نقاط استان برداشت.
دستاوردهای تکنولوژیکی
در ادامه این نشست خبری، معاون فنی صداوسیمای مرکز فارس با اشاره به گوشه‌ای از فعالیت‌های انجام شده، گفت: مرکز فارس برای دومین سال و با ارائه چهل طرح نوآورانه در زمینه‌های فنی و تکنیکی، در نمایشگاه‌های مختلفی حضور یافته‌اند که این امر دربردارنده رتبه علمی کارشناسان بومی و نشان از تلاش خستگی‌ناپذیر مهندسان صدا و سیمای مرکز فارس دارد. فیروزی افزود: کسب رتبه برگزیده معاونان فنی مراکز استان‌ها و اهدای لوح سپاس انتخاب طرح استفاده از پالس کلاک شبکه مخابراتی کشور در شبکه رادیویی به ‌عنوان ایده برگزیده کمیته تخصصی رادیویی در این اجلاس مورد توجه کارشناسان بین‌المللی قرار گرفته است. وی افزود: طرح نخستین میکسر ایرانی به صورت تمام عیار در صدا و سیمای مرکز فارس ساخته‌ شده‌ و هزینه آن قابل مقایسه با نمونه‌های خارجی نیست.
موفقیت در پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه
گفتنی است در پانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه، طرح خلاقانه میکسر لمسی صدا که از سوی کارشناسان واحد معاونت فنی صداوسیمای مرکز فارس ساخته و پرداخته شده از سوی کمیته تخصصی صدا و تصویر اجلاس به‌عنوان بهترین و برگزیده‌‌ترین طرح جشنواره معرفی ‌شد. در استان فارس 3ایستگاه پرقدرت تلویزیونی، 10ایستگاه رادیویی موج متوسط و 437ایستگاه کم‌قدرت تلویزیونی به همت کارشناسان توانمند صدا و سیمای مرکز فارس مشغول به فعالیت شبانه‌روزی است و ماحصل تمامی تلاش‌های انجام شده، برخورداری بیش از 95درصدی جمعیت استان از برنامه شبکه‌های ملی و استانی است. پانزدهمین اجلاس سراسری توسعه از 28 تا 30آبان در تهران برگزار شد و صدا و سیمای مرکز فارس در ادامه موفقیت‌های گذشته به مقام برتر دست یافت.
این درحالی‌ست که در شهریورماه سال جاری صدا و سیمای مرکز فارس در بیست و یکمین جشنواره توليدات مراكز استان‌ها با دریافت ۶تندیس، ۳۰جایزه و ۱۷تقدیر، عنوان ارزشمند «فارس بر قله افتخار» را برای فارسیان فرهیخته به ارمغان آورد و در هر شش حوزه خبر، فضای مجازی، سیما، صدا، موسیقی و پژوهش خوش درخشید و مدیرکل صدا و سیمای مركز فارس تنديس برترين مركز را از دکتر عسکری، رئیس رسانه ملی دریافت نمود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی