[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۰
  • دوره جدید

کمبود پزشک متخصص در شهرستان‌ها برطرف می‌شود، روزنامه شیراز نوین

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اجرای طرح توزیع نیروهای متخصص گفت: تلاش شده ‌که کمبود پزشک متخصص در شهرستان‌های فارس برطرف شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، سید منصور کشفی در نشست خبری با دبیران رسانه‌های استان به بخشی از اقدامات و سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز اشاره کرد و اظهار داشت: کمبود منابع مالی یکی از چالش‌های پیش روی این دانشگاه است.
وی با بیان دلایل کمبود منابع مالی دانشگاه گفت: در برنامه چهارم توسعه بنابراین بود که برخی از امور به بخش خصوصی واگذار شود و تصدی‌گری دولت کاهش یابد اما این اتفاق نیفتاد و نتیجه‌ آن ورود حجم زیاد منابع انسانی به نهادها و دانشگاه‌ها بود. 
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه استاندارد بین‌المللی این است که 70 درصد منابع صرف نیروی انسانی شود اما در دانشگاه علوم پزشکی نزدیک به 97 درصد از منابع صرف می‌شود، افزود: دانشگاه برای حل این مسئله راهکارها و اقداماتی را در نظر گرفته است. 
کشفی با اشاره به این راهکارها بیان کرد: استفاده بهینه از پرسنل، تجهیز سیستم و آموزش از جمله اقداماتی است که برای صرفه‌جویی انجام شده و همین امر سبب صرفه‌جویی 140 میلیارد تومانی در 6 ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شده است. 
وی با اشاره تعداد زیاد منابع انسانی که خارج از خزانه حقوق دریافت می‌کنند، عنوان کرد: افزایش بهره‌وری و توزیع عادلانه نیروی انسانی بخشی از اقداماتی است که برای صرفه‌جویی منابع انجام شده است. 
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه طرح تجمیع دانشکده‌ها دیگر اقدامی ‌است که برای صرفه‌جویی باید انجام شود، تصریح کرد: این طرح زمان‌بر است اما اگر محقق شود صرفه‌جویی خوبی را به همراه دارد.  کشفی درباره اقدامات این دانشگاه در حوزه بهداشت نیز گفت: ارزیابی‌های بهداشت بیش از گذشته و مجهزتر انجام می‌شود به گونه‌ای که در حال حاضر بخشی از ارزیابی‌ها و اندازه‌گیری‌ها در همان محل انجام می‌شود و در صورتی که به تذکرات توجهی نشود ازسوی دستگاه قضایی اقدام به تعطیلی و پلمب انجام می‌گیرد. 
وی درباره طرح تحول نیز توضیح داد که مشکل اصلی در این موضوع عدم فرهنگ‌سازی در زمینه سیستم ارجاع است که سبب شلوغی مراکز درمانی مرکز استان شده است. قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی معتقد است که در صورتی که نظام ارجاع به درستی اجرا شود از شلوغی مراکز درمانی کاسته می‌شود. 
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی بیان کرد: در زمینه دارو نیز چنین است و تصور بر این است که باید پزشک داروی زیاد تجویز کند در صورتی که در کشورهای توسعه یافته چنین نیست.
کشفی با بیان اینکه باید به سمت قوی‌تر کردن مراکز درمانی شهرستان‌ها حرکت کنیم، تصریح کرد: برخی از شهرستان‌ها از کمبود متخصص رنج می‌برند که در حال حاضر توزیع نیروی متخصص در حال انجام است و تلاش شده که این موارد لحاظ شود. 
وی همچنین درباره طرح تحول نیز گفت: در این طرح بار هزینه از دوش مردم برداشته شده و همین امر هم شلوغی بیمارستان‌های دولتی را بیشتر کرده به گونه‌ای که امروز یک بیمارستان با ضریب اشغال 96 درصد هم سوددهی ندارد و در این جریان سیستم درمانی کشور مدیون کادر درمانی است چراکه با وجود حقوق‌های معوقه باز هم به ارائه خدمات مشغول هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی