[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

پروژه‌های عمرانی سرمایه‌های مردم محسوب می‌شود، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوینپیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 نخستین نشست خبری سخنگوی جدید شورای شهر روز گذشته با حضور خبرنگاران برگزار شد و طی این جلسه نواب قائدی با اشاره به فعالیتهای کمیسیون‌های مختلف شورا، در پاسخ به این پرسش که چرا از شورای پنجم به عنوان شورای بدون برنامه یاد می‌شود و تنها دنباله‌رو برنامه ساخت و ساز شورای قبلی است، گفت: نه تنها بدون برنامه نیستیم بلکه روند کاری شورا بر اساس مصلحت اهالی شیراز است چرا که معتقدیم پروژه‌های نیمه تمامی ‌که از مدیریت دور قبل باقیمانده سرمایه مردم محسوب می‌شوند و بنابراین برنامه پنج ساله شهرداری که می‌بایست در سال ۹۶ به اتمام می‌رسید را یک سال دیگر تمدید کردیم تا جوابگوی اصلی‌ترین خواسته مردم مبنی بر تعیین تکلیف پروژه‌های بر زمین مانده باشیم.وی از بهره‌برداری پروژه‌های بزرگ شهر تا سال ۹۸خبر داد و شروع برنامه‌های مربوط به شورای پنجم را مطابق با برنامه پنج ساله سوم شهرداری دانست و گفت: پس از تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، عملیات اجرایی پروژه‌های عمرانی جدید را آغاز می‌کنیم. 
وی توقف عملیات  برخی پروژه‌ها همچون تقاطع غیرهمسطح قصردشت را در راستای نگاه انسان محوری شورای پنجم مبنی دانست و افزود: یکی از مهمترین کارهای انجام گرفته توجه به جایگاه معاون حمل و نقل در شهرداری بود چرا که در مدیریت جدید شهری تمامی‌ پروژه‌ها بر اساس نگاه ویژه به حوزه حمل و نقل عمومی‌ خواهد بود.
عضو هیئت رئیسه شورا همچنین اقدام شورا در تصویب لایحه راه‌اندازی سامانه شفافیت را اقدامی ‌بزرگ و مثبت ارزیابی کرد و گفت: راه‌اندازی این سامانه مشکل انحصاری بودن فعالیت‌ها در شورا و شهرداری را رفع خواهد کرد چرا که برخی اطلاعات از مردم پنهان بود و زمینه را برای رانت ایجاد می‌کرد و در راستای آگاهی مردم، اطلاعاتی در سامانه درج می‌شود که تاکنون به هیچ عنوان در دسترس مردم نبوده است. 
قائدی با بیان اینکه طرح تعارض منافع نیز در دست اقدام است تصریح کرد: با تصویب این طرح بستگان افراد شاغل در شورا و شهرداری، حق معامله با شورا و شهرداری را نخواهند داشت که این طرح نیز می‌تواند خلل‌های موجود در طرح سامانه شفافیت را مرتفع کند. وی در پاسخ به سؤال مبنی بر دلیل تعدد تذکرات به شهرداری در صحن علنی شورا گفت: با توجه به انتظارات اعضا در کمیسیون‌های شورا از شهردار، درصورت برآورده نشدن انتظارات، مسائل به صورت تذکر بیان می‌شود تا به شکل مطلوب رسیدگی شود.
قائدی ادامه داد: تذکر، اعمال فشار به شهرداری نیست و حق قانونی شوراست تا مدیران زیر مجموعه شهرداری تکالیف را به نحو شایسته انجام دهند.
سخنگوی شورای شهر شیراز در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به اینکه از آغاز به کار شورای پنجم تا کنون 154 مصوبه داشته‌ایم که شامل 110 لایحه، 23 طرح، 16 مصوبه از شورای قبل و چند مورد نامگذاری بوده است، ادامه داد: آن دسته از مصوباتی که دو هفته از تاریخ ارسال آنها به فرمانداری برای بررسی گذشته باشد و جوابی نیز از سوی هئیت تطبیق مستقر در فرمانداری به شورا نرسد رئیس شورا مطابق قانون حق ابلاغ مصوبه را به شهردار دارد و چنانچه مصوبه‌ای میان اعضای شورا و هیئت تطبیق مورد مناقشه باشد به هیئت حل اختلاف مستقر در استانداری ارجاع خواهد شد که تاکنون ده مورد به این هیئت ارجاع گردیده است.
رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورا در بخش دیگری از این جلسه ترغیب مردم به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی ‌را یکی از اهداف این کمیسیون دانست و گفت: توزیع عادلانه اتوبوس‌های جدید، پیگیری واگذاری اتوبوس‌ها با تسهیلات به رانندگان و پیگیری پیشرفت مطلوب خط دو مترو و افتتاح فاز اول این خط در آینده نزدیک از جمله این اقدامات است. وی همچنین به افتتاح ایستگاه‌های مترو زمان آغاز به کار شورای پنجم اشاره کرد و از افتتاح ایستگاه امام حسین(ع) به عنوان مخمتربن ایستگاه تا دهه فجر و یا پایان سال جاری خبر داد. قائدی از تنظیم قرارداد ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری و انتخاب پیمانکار به منظور ایجاد پیاده راه عفیف آباد به عنواندیگر اقدامات کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک یاد کرد.
سخنگوی شورا با اشاره به تشکیل کمیته آسان‌سازی در کمیسیون معماری و شهرسازی، تشکیو این کمیته را موجب تسریع در پاسخ دهی به استعلامات شهروندان دانست و در ادامه ساماندهی دفاتر تسهیلگری در بافت‌های فرسوده را یکی از مهمترین اقدامات این کمیته در شورای پنجم برشمرد و افزود:  این ساماندهی بر اساس تغییر نگرش شورای شهر و با پیگیری کمیسیون معماری و شهر سازی شورا انجام شد تا مشکل انحصاری بودن دفاتر رفع و امکان انتخاب برای مردم از بین شهرداری و دفاتر صورت گیرد. وی از بازنگری طرح ساماندهی باغ‌های قصردشت در کمیسیون معماری و شهر سازی خبر داد وگفت: هزینه استفاده از باغ‌ها و نگهداری آن بایستی بر عهده همه ساکنان شهر باشد درحالی که اکنون باغداران به تنهایی این هزینه‌ها را بر دوش می‌کشند و با توجه به افزایش قیمت زمین‌های خام  در محدوده باغ‌ها، باغداران تمایلی به نگهداری باغ‌ها نداشته و با تغییر کاربری این مکانها، نسبت به احداث ساختمان اقدام می‌کنند و شورا در نظر دارد که با تصویب بازنگری طرح ساماندهی در کمیسیون معماری و شهرسازی امکان استفاده باغداران و مردم از باغها را فراهم کند. وی همچنین تشکیل کارگروهی برای بررسی مشکلات حریم شهر با توجه به توسعه بسیار فراوان حاشیه کلانشهر شیراز را یکی دیگر از اقدامات این کمیسیون دانست و خواستار همکاری سازمانها و نهادهای مربوطه برای همکاری با شورا و شهرداری در راستای کنترل ساخت و سازها در چارچوب طرح‌ هادی شد.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی ‌شهر شیراز در بخش دیگری از این جلسه به مشکلات موجود بر سر راه سرمایه گذاری در شیراز اشاره کرد و گفت: با این حال کمیسیون اقتصا  و سرمایه‌گذاری به شهرداری اجازه داده تا نسبت به جذب ۲هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در پروژه‌های شهرداری وخط ۳قطار شهری از طریق بخش خصوصی اقدام کند. وی اضافه کرد: رویکرد این کمیسیون بر این است که مشکلات سرمایه‌گذاران را رفع و در راستای افزایش جذب سرمایه گذاران گام بردارد.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی‌ شهر شیراز با اشاره به تصویب گزارش تفریغ بودجه ۹۶شهرداری در صحن شورا افزود: مصوباتی برای پرداخت مطالبات پیمانکاران شهرداری در قالب اوراق بستانکاری در کمیسیون برنامه و بودجه شورا مصوب شد.
قائدی همچنین به یکی دیگر از مصوبات اخیر شورا اشاره کرد که در زمینه پرداخت آب بها و حق انشعابات بود ادامه داد: لایحه تعرفه آب بها و حق انشعابات بود و گفت: از طرف شرکت آبفا طرحی به شورا ارائه و شورای شهر با در نظر گرفتن مناطق مختلف شهری به گونه‌ای این لایحه را تصویب کرد تا عدالت در پرداخت هزینه‌های انشعاب برقرار شود و نقاط جنوبی شهر هزینه کمتری پرداخت کنند. وی همچنین از افزایش آب بها خبر داد ‌و افزود: با توجه به شرایط بحرانی آب، مصرف بهینه آب ضروری خواهد بود.
سخنگوی شورا، بحث اساسنامه شرکت تأمین و نگهداری ماشین آلات شهرداری، مسائل زیست محیطی طرح بام سبز، بررسی راهکارهای مناسب برای جلوگیری از ورود پساب بیمارستانی و مراکز درمانی به فاضلاب شهری و طرح تصفیه خانه لوکال در مناطق مختلف شهر را از اقدامات کمیسیون سلامت، محیط زیست وخدمات شهری شورا برشمرد. قائدی از بررسی لایحه حمایت جامع از ورزش در کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و فرهنگی شورا یاد کرد و گفت: رشته‌های مختلف ورزشی فعال در شیراز انتظار حمایت از سوی شورا و شهرداری دارند و شهرداری بایستی از فعالیت‌های ورزشی حمایت کند که مقرر شد تا در قالب یک لایحه بررسی شود. وی از آیین نامه تجلیل از نام آوران و جشنواره شهروند نمونه، پیگیری لایحه حمایت از مساجد و اماکن مذهبی، برون سپاری مراکز ورزشی و فرهنگسراها به عنوان اقدامات کمیسیون فرهنگی یاد کرد و افزود: مطابقت نداشتن ساعات کار فرهنگسراها با مراجعه مردم سبب شده است که قابلیت استفاده و کارکرد مناسب برای مردم نداشته باشد به همین منظور کمیسیون در نظر دارد زیرساخت‌ها را برای استفاده بیشتر و بهتر مردم از فرهنگسراها فراهم کند. این عضو هیئت رئیسه شورا، پیگیری ثبت شهر شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی، پیگیری طرح جامع گردشگری، بررسی مسائل و مشکلات بافت تاریخی، توسعه پیاده راه گردشگری، پیگیری و ساماندهی تپه پوستچی، ساماندهی آثار تاریخی برم دلک و قصر ابونصر را از جمله اقدامات کمیسیون گردشگری و زیارت برشمرد. سخنگوی شورا افزود: شورای شهر پیگیر طرح جامع نورپردازی و روشنایی شهری به منظور بهره‌گیری از نورپردازی مناسب برای حیات و زندگی شبانه برای مردم است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی