[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

عراق به این ۵دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نمی‌پذیرد، روزنامه شیراز نوین

عبدالوهاب القصاب در العربی الجدید نوشت: آنچه با عنوان هماهنگی یا همکاری مخفی بین آمریکا و ایران علیه مشرق عربی شناخته می‌شود، وجوهی چند دارد که در رأس آن‌ها، توافق هسته‌ای ایران با دولت‌های 5+1 است. همگان اصرار اوباما برای این توافق را به یاد دارند؛ در حالی که دولت‌هایی در مشرق عربی از پیامدهای خطرناک توافق هسته‌ای با ایران صحبت می کردند.
به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب‌زبان ادامه داد: این درآمدی بود برای ترسیم تصویر تاریکی از شرایط عراق، پس از افزایش نفود ایران در آن. نشانه‌ها حکایت از آن دارد که عراق در روز اجرایی شدن تحریم‌های ایران، در برابر گزینه دشواری قرار گرفت. مصلحت عراق در آن بود که مانند دیگر کشورها، به تحریم‌ها پایبند بماند؛ اما واقعیت حال، آن را به سمت گزینه دیگری هدایت کرد و دلایل این مسئله عبارت‌اند از:
1- عراق تا حد زیادی متکی به کمک‌های غذایی و برق ایران است؛ علاوه بر اینکه ایستگاه‌های انرژی عراق، به گاز ایران نیاز مبرمی دارند. این در حالی است که تعداد زیادی از صرافی‌های حامی ایران در عراق، به دریچه‌های مناسبی برای فرار از تحریم‌ها تبدیل شده‌اند.
2- براساس آمار موجود، حجم تجارت بین ایران و عراق، که اغلب به نفع ایران است، به حدود 18میلیارد دلار می‌رسد و ایران تلاش می‌کند تا حد امکان از دریچه عراقی برای افزایش صادرات خود استفاده کند.
3- به نظر می‌رسد شرایط فعلی عراق در‌ هاله‌ای از ابهام قرار دارد؛ به ویژه آنکه موضع دولت در مورد تحریم‌ها نامشخص است و در حالی که مسئولان دولتی عراق از تأیید نکردن تحریم‌ها صحبت می‌کنند، بانک مرکزی اعلام کرده است مبادلات تجاری دلاری با ایران ممنوع است!
4- در این میان، شاید بتوان گفت بخشی از خسارت‌های سرمایه‌گذاران عراقی در ایران، مربوط به آن است که ایشان بخشی از سرمایه‌های خود را در نتیجه کاهش ارزش پول ایران پس از تحریم‌ها از دست داده‌اند و بانک‌های ایران با بازگشت سرمایه‌های عراقی‌ها به دلار، مخالفت می‌کنند.
5- با توجه به قدرت احزاب سیاسی شیعه مورد حمایت ایران، پیش‌بینی می‌شود این احزاب بتوانند نظر خود را به پارلمان عراق تحمیل کرده و علاوه بر عدم پایبندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، خواستار خروج نیروهای امریکایی از عراق شوند. در این صورت، روابط عراق و آمریکا در تنگنایی سخت قرار می‌گیرد؛ چراکه خروج نیروهای آمریکایی از عراق به معنای سیطره کامل ایران بر عراق است. به این ترتیب، تحریم‌های آمریکا می‌تواند موجب افزایش نفوذ ایران در عراق شود.
تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قطعاً تأثیرات منفی نیز برای این کشور دارد، همان‌طور که شاهد خروج دولت‌ها و شرکت‌های متعددی از قراردادهای تجاری با ایران بودیم؛ اما باید در نظر داشته باشیم که این تحریم‌ها به دلایل منطقی که ذکر آن گذشت، برای عراق هم خطرناک است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی