[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

شرایط برخورداری از مقرری بیمه بیکاری، روزنامه شیراز نوین

به گفته مدیرکل تأمین اجتماعی فارس، بیمه‌شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه بیکار می‌شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند.
عبدالکریم نباتی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، با بیان اینکه «بیکار» از نظر قانون بیمه بیکاری، بیمه شده‌ای است که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده به کار باشد، افزود: بر اساس این قانون، بیمه شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه ذیربط، به تشخیص وزارتخانه مربوط و تأیید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند و نیز بیمه‌شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی بیکار می‌شوند، می‌توانند از مقررات این قانون استفاده کنند. 
وی با اشاره به اینکه غیر ارادی بودن بیکاری، ملاک اصلی برقراری حمایت‌های قانونی برای بیمه‌شدگان بیکار است و کارگری که به میل خود، کار را ترک می‌کند، نمی‌تواند از این حمایت‌ها برخوردار شود، خاطرنشان کرد: تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری بیمه‌شدگان برعهده کمیته‌ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی است و شعب تأمین اجتماعی بر اساس معرفی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در خصوص برقراری مقرری بیمه بیکاری برای بیمه شدگان اقدام می‌کنند. 
مدیرکل تأمین اجتماعی استان فارس با تأکید بر اینکه بیمه شده‌ای که کار خود را به صورت غیر ارادی از دست می‌دهد، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند، بیان کرد: مقرری بیمه‌بیکاری بیمه‌شدگان واجد شرایط، از روز اول شروع بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می‌شود. 
به گفته نباتی بیمه‌شدگان بیکار، در صورتی که مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند، تبعه کشورهای خارجی نباشند، مستمری بگیر بازنشسته یا از کار افتاده کلی نباشند و قبل از بیکار شدن حداقل ۶ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، استحقاق دریافت مقرری بیمه‌بیکاری را دارند.  مدیرکل تأمین اجتماعی فارس عنوان کرد: بیمه‌شدگان باید در دوره‌های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می‌شود، شرکت و هر دو ماه یک‌بار گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.  نباتی گفت: مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه‌شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق‌بیمه از سوی آنان بستگی دارد و در هر حال مدت آن از ۳۶ ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه‌شدگان متأهل و متکفل بیشتر نیست.
مدیرکل تأمین اجتماعی استان فارس به تشریح جزئیات میزان مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری برای هر بیمه شده در طول دوران کاری وی پرداخت و افزود: بیمه‌شدگانی که دارای 6 ماه تا 24 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند در صورت مجرد بودن 6 ماه و در صورت متأهل بودن 12 ماه، بیمه شدگانی که دارای 25 ماه تا 120 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند در صورت مجرد بودن 12 ماه و در صورت متأهل بودن 18 ماه، بیمه شدگانی که دارای 121 ماه تا 180 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند در صورت مجرد بودن 18 ماه و در صورت متأهل بودن 26 ماه، بیمه شدگانی که دارای 181 ماه تا 240 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند در صورت مجرد بودن 26 ماه و در صورت متأهل بودن 36 ماه، بیمه شدگانی که دارای 241 ماه به بالا سابقه پرداخت حق بیمه باشند در صورت مجرد بودن 36 ماه و در صورت متأهل بودن 50 ماه می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند. 
وی تصریح کرد: تنها استثناء در مورد سقف مدت زمان پرداخت مقرری بیمه بیکاری، مربوط به افراد مسن مشمول قانون بیمه بیکاری است که در زمان وقوع بیکاری ۵۵ سال سن و بیشتر و ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند. 
نباتی گفت: این افراد در صورت نداشتن اشتغال، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند. 
مدیرکل تأمین اجتماعی فارس با بیان اینکه مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه از نظر بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت محسوب می‌شود، عنوان کرد: مقرری بیمه بیکاری افراد واجد شرایط از روز اول بیکاری قابل پرداخت است.
نباتی با اشاره به اینکه دریافت مقرری بیمه بیکاری مانع از دریافت مستمری از کار افتادگی جزئی نمی‌شود، بیان کرد: در صورت بیکاری زن و شوهر بیمه شده، هر دو از مقرری بیمه‌بیکاری برخوردار می‌شوند.
مدیرکل تأمین اجتماعی استان فارس تأکید کرد: مقرری بگیر مکلف است در صورت اشتغال به کار مجدد، حداکثر ظرف ۱۵روز مراتب را به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شعبه پرداخت کننده مقرری اعلام کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی