[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

خشم باختری

 

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

گویی سلسله خشم زمین در کرمانشاه و سرپل ذهاب همچنان ادامه دارد. در حالی که گروهی از مردم شریف کرانه باختری هنوز از چادرها و کانکس‌ها رهایی نیافته اند، در حالی که شماری از مستأجران مسکن مهر کرمانشاه هنوز نتوانسته‌اند سرپناه‌های حداقلی را برای خانواده‌های خود تدارک ببینند، در حالی که تیغ جان‌کاه سرما تا مغز استخوان زنان و کودکان رسوخ کرده و آنها را بی‌تاب می‌کند، در حالی که امواج تورم و گرانی سبب شده وقفه‌ای در روند ساخت و ساز کرمانشاه و سرپل ذهاب حاصل شود، در حالی که حساب‌های بانکی افراد سرشناسی که برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی‌ فراخوان داده بودند دچار شبهه‌ها و حاشیه‌هایی شده است، برای بار دیگر در شامگاه برفی چهارم آذرماه 97 شاهد خشم زمین در این منطقه بودیم. شاید پس از زلزله‌های گیلان، بم و کرمانشاه موسم آن رسیده باشد تا ایرانیان بر اهمیت قرار گرفتن بر مدار خطرناک‌ترین گسل‌های بیدار کره خاکی واقف شوند و به طور جدی، اسلوب مقاوم سازی و آداب مدیریت بحران را در دستور کار قرار دهند. 
وقوع زلزله، پیامدهای آشکار و نهان ناگواری به دنبال دارد. تجربه نشان داده مردمان آسیب دیده تا سال‌ها و حتی دهه‌های متمادی تاوان خشم زمین را پس می‌دهند. متأسفانه کمک‌های مردمی‌ هم تا مدت کوتاهی پس از وقوع فاجعه ادامه دارد و با مرور زمان، شاهد به فراموشی سپرده شدن درد دردمندان و بی‌خانمانی بی‌خانمانان در میان خبرهای بد هستیم. در این میان، گناه رسانه‌های ارتباط جمعی و مدیوم‌های رسانه‌ای هم کم نیست. صدا و سیما با همه انتقادهایی که درباره عملکرد آن صورت می‌گیرد، در یک سال گذشته مردم شریف کرمانشاه و سر پل ذهاب را به حال خود رها نکرد و شاهد گزارش‌های تأمل‌برانگیز و دردناکی درباره چادرنشینی و کانکس‌نشینی آنها، با گذشت یک سال از فاجعه بودیم. 
در این میان، متأسفانه بسیاری از رسانه‌ها از یاد بردند که در خزان گذشته چه فجایع انسانی ناشی از کمبود پزشک متخصص و داروهای حیاتی به وقوع پیوست و سر پل ذهاب و کرمانشاه چگونه به مسلخ‌گاهی برای کودکان بی‌گناه بدل شد. بسیاری از روزنامه‌هایی که ادعای مردم مداری را در بوق و کرنا می‌کنند، آن چنان درگیر مجادله‌های سیاسی و فرجام برجام بودند که از ارسال خبرنگار و عکاس برای گزارش از عمق بحران جا ماندند و اهالی شریف کرانه باختری را به دردهای خود واگذاشتند. بسیاری از مردم از یاد بردند که با اهدای چند بطری آب و تعدادی پتوی مسافرتی، رسالت اجتماعی آنها به پایان نرسیده است و نباید وضعیت بحرانی مردم مناطق بحران زده را به فراموشی سپارند.
اینک با گذشت یک سال از فاجعه سرپل ذهاب، برای بار دیگر مردم شریف این منطقه گرفتار خشم زمین شده‌اند و هر لحظه بر آمار آسیب‌دیدگان و قربانیان افزوده می‌شود. با وقوع هر زلزله‌ای در ایران، پرسش‌های زیادی بر اذهان عمومی ‌سنگینی می‌کند. آیا ساختمان‌های بلندمرتبه و نوساز بر مبنای اصول مدرن مقاوم‌سازی بنا شده‌اند؟ آیا مسیرهای دسترسی در بافت‌های فرسوده شهری جوابگوی عبور و مرور خودروهای امدادی است؟ سرنوشت پیمانکاران خاطی مسکن‌های مهر کرمانشاه و سرپل ذهاب به کجا انجامید؟ آیا مجتمع‌های مسکونی در بزرگراه حسینی الهاشمی ‌شیراز بر غارهای آهکی بنا شده‌اند؟ آیا بانک‌ها و نهادهای ذیربط، تسهیلات و امکانات لازم را در اختیار آسیب‌دیدگان و بی‌خانمانان قرار می‌دهند؟ آیا عملکرد سلبریتی‌هایی که برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی ‌فراخوان داده بودند، به صورت کامل و تمام عیار اجرا شده و گردش مالی آنان شفاف بوده است؟ آیا تمهیداتی برای مهار بحران در کلان شهرها در زمان آرامش اندیشیده‌ایم؟ 
در بسیاری نمونه‌ها، شاهد هستیم که رسیدگی به مصیبت‌زدگان فقط به موارد فیزیکی برای زنده ماندن صوری خلاصه شده و ترمیم روح آزرده و پریشان آسیب دیدگانی که تمامی ‌مایملک و نزدیکان خود را از دست داده‌اند، به فراموشی سپرده می‌شود. به همین دلیل، شایسته است جامعه مدیران و همه اقشار مردم در ایام آرامش و روزهای قبل از طوفان، به یاد پیاده‌سازی اسلوب پیشگیری و مدیریت بحران باشند. در نظر داشته باشیم که کمک به آسیب‌دیدگان فقط در زمره وظایف هلال احمر، سپاه، ارتش، بسیج و دستگاه‌هایی از این دست نیست. بلکه عموم جامعه و همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی باید برای مقابله با پیشامدها و پیامدهای آنان آمادگی داشته باشند. متأسفانه موقعیت جغرافیایی ایران در کانون بحران‌های طبیعی قرار دارد و چنانچه شاهد اجرایی شدن قوانین مقاوم‌سازی و آموزشی نباشیم، همچنان در زمره قربانیان خشم زمین قرار خواهیم گرفت.
پی‌نوشت:
استاندار کرمانشاه: تاکنون بیش از ۱۰هزار و ۸۰۰میلیارد تومان برآورد خسارت زلزله سال گذشته کرمانشاه بوده است. اگر نظارت‌ها در حوزه ساخت‌وساز و حوزه‌هایی مانند مسکن مهر، بیمارستان‌ها و دیگر اماکن خصوصی و دولتی به خوبی صورت می‌گرفت، میزان خسارت‌ها به نصف می‌رسید. دولت حدود ۱۰هزار و ۸۵۵میلیارد تومان تأمین اعتبار کرد. کمک‌های هلال احمر و مردمی ‌در این خصوص چیزی حدود ۳۹۴میلیارد تومان بوده است. سلفی‌بگیران زلزله به هیچ‌کدام از وعده‌هایشان در این مناطق عمل نکردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی