[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

تصویب طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوینپیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 شصت و سومین جلسه علنی شورای شهر شیراز با پرداختن به طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز برگزار شد. طرحی که پیش از این به هنگام بررسی آن در صحن جلسه شورا از رسمیت افتاد و مناقشه میان حامیان طرح و مخالفان چگونگی اجرای آن باعث شد تا در نهایت جلسه شورا برای دقایقی از رسمیت بیافتد. 
طرحی که بنا به گفته نواب قائدی سخنگوی شورای پنجم در آن مواردی همچون فراخوان بسته‌های سرمایه‌گذاری، فراخوان فروش و واگذاری املاک و مستغلات، فراخوان همه‌ی مناقصه‌های شهرداری، کلیه‌ی اسناد مالی و سرمایه‌گذاری، کلیه‌ی اسناد فروش و واگذاری املاک و قراردادها، بودجه مصوب، بودجه پنج سال گذشته، اطلاعات طرح تفصیلی شهر شیراز، طرح‌ها و برنامه‌های میان مدت و بلندمدت مصوب شهرداری و واحدهای تابعه و مشخصات پروژه‌های عمرانی باید در نظر گرفته شود. 
با مصوبه شورا شهرداری ملزم شد تا سامانه شفافیت را حداکثر در دو ماه با در نظر گرفتن ماده واحده‌های مصوب شورا راه‌اندازی کند. اگرچه باز هم مسائلی پیرامون موارد حذف شده از این طرح همچون میزان حقوق و مزایای مدیران و معاونین شهرداری، میزان ورودی و خروجی نیروهای انسانی و همچنین خروجی سفرهای خارجی و دستاورد این سفرها برای شیراز محل مناقشه بود اما این طرح در نهایت با اتفاق آرا تصویب شد تا نخستین گام بلند شفاف سازی شورای پنجم برداشته شود.
اما بررسی لایحه شهرداری در خصوص گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ این سازمان یکی دیگر از دستور کارهای دیروز شورا بود که کلیات این لایحه نیز در صحن علنی شورا با مبلغ۲۳.۸هزار میلیارد ریال در بخش درآمد و مبلغ ۲۳هزار میلیارد ریال در بخش هزینه‌ها از اصلاح بودجه سال ۹۶با مبلغ۲۶.۱هزار میلیارد ریال تأیید شد و با تصویب کلیات این گزارش، مقرر شد گزارش و نقطه نظرات کارشناسان مالی در مکاتبه‌ای به شهرداری ارسال و در هفته آینده جلسه انتخاب حسابرس توسط کمیته مالی کمیسیون و با حضور معاون مالی شهرداری برگزار و نتیجه به کمیسیون ارائه شود.
تصویب توافقنامه میان شهرداری شیراز و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس نیز دیگر مصوبه روز گذشته شورا بود که این توافقنامه نیز جهت تسریع در امر تعین تکلیف اراضی و املاک موقوفات در محدوده و حریم شهر شیراز که تحت تولیت و یا نظارت اداره اوقاف و امور خیریه است، به صورت لایحه از طرف شهرداری به شورا ارائه شده بود. نواب قائدی نیز در حاشیه جلسه شورا املاک واقع در حوزه استحفاظی باغات قصردشت شیراز را از استثناهای این توافقنامه ذکر کرد و گفت: این توافقنامه در ۱۲ ماده واحده تنظیم و تصویب شد که متن کامل آن پس از تأیید فرمانداری در پایگاه اطلاع‌رسانی شورای شهر شیراز قابل دسترس خواهد بود.
تذکر به شهردار
رئیس سازمان عمران شهرداری که بنا بود در جلسه روز گذشته به ارائه گزارش پیرامون عملکرد این سازمان بپردازد در زمان اعلام شده در صحن حاضر نبود و همین مورد باعث شد تا دستغیب عدم توجه به دعوت شورا را در قالب تذکری کتبی به شهردار اعلام کند. رئیس شورا همچنین طی تذکری دیگر به شهردار نسبت به بکارگیری نیروهای شرکتی در پست‌های مدیریتی واکنش نشان داد. 
در بخشی از متن تذکر رئیس شورای اسلامی ‌شهر شیراز آمده است: در برخی حوزه‌های شهرداری شامل معاونت‌ها، مناطق و سازمان‌ها، برای تصدی پست‌های مدیریتی در ساختار سازمانی مصوب شهرداری در سطوح میانی و عملیاتی، از نیروهای شرکتی استفاده شده است، این درحالیست که پیرو مکاتبات مکرر سازمان بازرسی و با استناد به ماده ۵ قانون استخدام کشوری، واگذاری پست‌های سازمانی به اشخاص غیر از مستخدمین رسمی ‌ممنوع است و می‌بایست منطبق بر شرایط احراز هر پست سازمانی، از نیروهای رسمی ‌شهرداری استفاده شود. همچنین در این جلسه عدم درج نام مدیر مسئول در شناسنامه هفته نامه شهر راز، از تذکر «احمد تنوری» رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورا به شهردار شیراز بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی