[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

برای ورود به المپیک قدم اول را محکم برداشتم، روزنامه شیراز نوین

ملی‌پوش ژیمناست‌کار ایران، چند روز پیش در رقابت‌های جام جهانی آلمان توانست مدال برنز را کسب کند و اولین گام از مسابقه‌های کسب سهمیه المپیک را با موفقیت پشت سر بگذارد. ستاره ژیمناستیک ایران درباره جام جهانی آلمان گفت: خدا را شکر که در جام جهانی، موفقیت ارزشمندی برای ایران به دست آمد. همین‌طور اینکه توانستم ششمین حرکت ابداعی خودم را به ثبت برسانم. از طرفی هم توانستم نمره بسیار خوبی در خرک حلقه به دست بیاورم؛ نمره 15.133 برای ژیمناستیک ایران یک تحول بزرگ است و به نظرم نقطه عطفی است. در نهایت هم با این عملکرد توانستم مدال برنز را به دست بیاورم.
او درباره سطح مسابقه‌ها نیز گفت: جام جهانی اولین مرحله از کسب سهمیه المپیک بود و به همین دلیل سطح رقابت‌ها بالا بود. نفراتی که شانس کمتری برای کسب سهمیه دارند به این رقابت‌ها چشم دوخته‌اند و می‌خواهند شانس خود را امتحان کنند. خداراشکر که من اولین گام را محکم برداشتم و امیدوارم در مراحل بعد نیز خدا کمکم کند و بتوانم نتایج خوبی بگیرم.
کیخا درباره نحوه کسب سهمیه المپیک 2020 تصریح کرد: برای کسب ورودی المپیک، هشت مسابقه برگزار می‌شود و جمع امتیازها، نفرات برتر را مشخص می‌کند. مرحله بعدی نیز اواخر بهمن در ملبورن استرالیا انجام می‌شود.
او ادامه داد: کار خیلی دشوار است؛ اما ناامید نیستیم. باید تلاش کنیم و شانسمان را برای کسب سهمیه المپیک 2020 امتحان کنیم؛ حتی اگر هدف‌گذاری اصلی 2024 باشد.
ملی‌پوش ژیمناستیک ایران درباره نبود توجه کافی به این رشته پایه و پرمدال گفت: ژیمناستیک فواید عمومی زیادی دارد و حتی روی پیشرفت رشته‌های دیگر نیز تأثیرگذار است. به دلیل اینکه ژیمناستیک برخلاف رشته‌های دیگر، زودبازده نیست کمتر به آن توجه می‌شود. شاید چندین سال طول بکشد و با سرمایه‌گذاری فراوان یک ژیمناست به موفقیت برسد. به همین دلیل علاقه کمتری برای هدف‌‌گذاری روی آن وجود دارد. تقریباً 10 یا 12سال طول می کشد که یک ژیمناست کار حرفه ای تربیت شود.
کیخا در ادامه، به گذشتنش از سد امتیاز 15 در مسابقات جام جهانی اشاره کرد و گفت: از طرفی توانستم در این مسابقات نمره خوبی کسب کنم. گذشتن از سد نمره 15 واقعاً جهش بزرگی است. با نمره بالای 15 در بسیاری از مسابقات بزرگ همچون جهانی می‌توان مدعی کسب مدال بود. از طرف دیگر، کسب مدال در وردلد کاپ برای اولین بار بود و از این بابت بسیار خوشحالم. اولین مرحله از سری مسابقات کسب سهمیه المپیک بود که خداراشکر توانستم قدم اول را محکم بردارم و به مسابقات بعدی امیدوار باشم.
وی در پاسخ به این سوال که نحوه کسب سهمیه المپیک در مسابقات جام جهانی چطور است، افزود: از سال گذشته که فدراسیون جهانی قوانین کسب سهمیه المپیک را تغییر داد، از سهمیه تیمی کم و به سهمیه انفرادی اضافه شد. تک‌وسیله‌کاران باید در مسابقات جام جهانی براساس امتیاز سهمیه المپیک بگیرند. 8دوره مسابقات جام جهانی در این دو سال مانده تا المپیک انجام خواهد شد که در آخر این مسابقات تعدادی از بهترین امتیازها با هم جمع می‌شود و نفرات برتر براساس نمره نهایی به المپیک راه می‌یابند.
دارنده مدال برنز جام جهانی آلمان در ادامه گفت: در این مسابقات برای مقام‌های اول تا دوازدهم امتیاز تعیین شده است. برای نفر اول 30امتیاز، نفر دوم 25امتیاز، نفر سوم 20امتیاز و همین‌طور امتیازها کم می‌شود تا نفر دوازدهم که 5امتیاز خواهد گرفت. در پایان همه مسابقات ورلدکاپ این امتیازات که براساس رتبه است با هم جمع و مقایسه می‌شود. البته در مسابقات جهانی سال آینده نیز برای هر تک‌وسیله‌کاری که مدال بگیرد، سهمیه مستقیم المپیک در نظر گرفته شده است.
دارنده مقام سوم جام جهانی آلمان در پاسخ به این سوال که آیا اسباب ژیمناستیک در مسابقات خارجی با وسیله‌های تمرینی آن‌ها در ایران متفاوت است یا خیر، گفت: در وسیله خرک حلقه که رشته تخصصی من است تقریباً مشابه است. خرک حلقه‌ای که در مجموعه ورزشی انقلاب در کمپ تیم ملی داریم، تقریباً مشابه خرک حلقه استاندارد است فقط کمی از سن و سال آن گذشته است که البته با این شرایط احتیاجات ما را برطرف می‌کند. اما این مشکل را من در شیراز دارم، در شهرم خرک حلقه استاندارد وجود ندارد و من مجبورم اوقاتی که در شیراز هستم بیشتر روی بدن‌سازی و آمادگی بدنی تمرکز کنم تا مسائل فنی.
وی در مورد سایر وسایل ژیمناستیک گفت: چیزی که من می‌بینم و ملی‌پوشان تعریف می‌کنند سایر اسباب همچون دارحلقه، حرکات زمینی، ... هم مشکلی ندارد. سالن خوبی در مجموعه ورزشی انقلاب مهیا شده و در حال تکمیل است. اگر تجهیزات جانبی همچون سرویس بهداشتی، حمام و خوابگاه هم ساخته شود در آینده نه چندان دور می‌توانیم شاهد کمپ خوبی همچون مجموعه ورزشی آذرپی در مجموعه انقلاب باشیم.
او در پایان با بیان اینکه رسیدگی به این رشته نسبت به گذشته بهتر شده، اظهار کرد: نسبت به سال‌های قبل رسیدگی و توجه به ژیمناستیک بهتر شده است. زمانی که یک موفقیت به دست می‌آید من آن را فقط متعلق به ورزشکار نمی‌دانم. به همین خاطر برای همین مدال برنز باید بدانیم چه افرادی زحمت کشیده‌اند. مسئولان فدراسیون، هیئت ژیمناستیک شیراز و بسیاری از مربیان ملی زحمت کشیده‌اند و امیدوارم توجه به افراد زحمت کش زیاد شود و بتوانیم آینده خوبی در این رشته داشته باشیم. خانم درگاهی (رئیس فدراسیون ژیمناستیک) از زمانی که به فدراسیون آمده اردوهای بسیار خوبی برای ما برگزار کرده که تأثیر زیادی در روند پیشرفتمان داشته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی