[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

آب شرب باید به شیراز برسد، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین- گروه خبر

«تابستان 96 سال سختی برای شیراز از نظر تأمین آب شرب خواهد بود». این جمله که در سال جاری تبدیل به شاه‌بیت صحبت‌های مسئولان شهری و استانی شده بود. اگرچه با بارش‌های اخیر و ذخیره سازی‌ها به ورطه فراموشی سپرده شده بود، اما هنوز از میزان اهمیت آن کاسته نشده است. شهر شیراز یکی از کلانشهرهای ایران است که در حال حاضر قریب به یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت دارد وآب شرب این جمعیت از طریق سد درودزن و چاه‌های آهکی و آبرفتی حفاری شده در اقصی نقاط این شهر و اطراف آن، تأمین می‌شود. شیراز که همراه دیگر شهرهای فارس درگیر خشکسالی 16 ساله ای است، با معضل کاهش متوسط بارش‌ها به دو سوم قبل مواجه بوده است. جمعیت شهر شیراز در سال 90 بالغ بر یک میلیون و 410 هزار نفر بود که این شهر با افزایش 450 هزار نفری جمعیت در 5 سال گذشته مواجه بوده است؛ همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون جمعیت تحت پوشش آب شرب این شهر 50 هزار نفر افزایش یافته که نشان می‌دهد روند رشد جمعیت این شهر و به تبع آن، رشد مصرف آب شرب در شیراز، سیر صعودی دارد و این سیر صعودی در تقابل با سیر نزولی بارش‌ها و کاهش سفره‌های آب زیرزمینی شیراز را در آستانه فاجعه بی آبی قرار داده است. کاهش 69درصدی بارش‌ها موجب کاهش 60 تا 70 درصدی ورودی آب به مخزن سد درودزن شده و کاهش ذخایر آب در پشت این سد نسبت به مدت مشابه سال گذشته از یک سو و افزایش مصرف آب شرب از سوی دیگر، تأمین آب شرب شهر شیراز را برای تابستان 96 با نگرانی همراه کرده است. 
 در حال حاضر یک میلیون و 868 هزار و 943 نفر در شهر شیراز ساکن هستند که تأمین آب شرب این تعداد و همچنین جمعیتی که به صورت گردشگر یا به صورت مراجعین روزانه به این شهر سفر می‌کنند، از طریق 670 هزار انشعاب آبِ واگذار شده، صورت می‌گیرد. 
 بهمن بهروزی معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شیراز چندی پیش در مصاحبه ای در خصوص وضعیت تأمین آب شرب این شهر گفت: «منابع تأمین آب شهر شیراز به نسبت 21 درصد از منابع سطحی است و 79 درصد از منابع زیرزمینی است که منبع سطحی تأمین آب شرب این شهر، سد درودزن است و منابع زیرزمینی نیز با استفاده از 182 حلقه چاه حفر شده، استحصال می‌شود. »
 این مقام مسئول با تأکید بر اینکه «شهر شیراز در وضعیت قرمز تأمین آب قرار دارد»، اذعان داشت: «مشکلات عدیده‌ای در تابستان سال 96 برای تأمین آب شرب شهر شیراز خواهیم داشت که برای کم کردن این مشکلات، از هم اکنون با حفر چاه‌های جدید، اصلاح و بازسازی شبکه و فرهنگ سازی مصرف اقدامات لازم را آغاز کرده ایم.» اما با ورود سامانه‌های بارشی اخیر و افزایش نزولات جوی در فارس برخی به امید این که این نزولات تأمین کننده کسری آب شرب شیراز برای سال آینده بوده، همچنان بر نحوه مصرف ناصحیح خود اصرار می‌ورزند. در حالی که مشکل آب شرب شیراز هنوز پابرجاست. در همین زمینه روز گذشته در جلسه شورای عالی آب که با حضور معاون اول ریاست جمهوری و استاندار فارس برگزار گشت، بر اهمیت تأمین آب شرب شهر شیراز تأکید شد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی آب با تاکید بر اهمیت تأمین آب شرب مورد نیاز مردم شهر شیراز گفت: شیراز شهری پرجمعیت بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که لازم است برای تأمین منابع مالی مورد نیاز در جهت تأمین آب شرب این مرکز استان برنامه‌ریزی شود. وی همچنین با اشاره به مشکلات مردم استان سیستان و بلوچستان و وجود محرومیت در این استان، خاطرنشان کرد: متأسفانه 30 درصد از مرکز استان سیستان و بلوچستان فاقد شبکه آبرسانی است و باید با استفاده از راهکارهای مختلف دغدغه مردم زاهدان در خصوص شبکه آبرسانی را مرتفع سازیم. وی با بیان اینکه مردم استان سیستان و بلوچستان با وجود محرومیت‌های فراوان از کیان کشور دفاع می‌کنند، از سازمان برنامه و بودجه کشور خواست با استاندار سیستان و بلوچستان جلسه‌ای برگزار و راهکارهایی برای توسعه روستاهای استان و حل مشکل آبرسانی به مردم روستاها پیدا کنند. جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی استاندار فارس درباره مسائل تالاب‌های این استان از وزیر نیرو خواست جلسه‌ای با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار کرده و پیشنهاداتی برای حفاظت و احیای تالاب‌های مهم کشور ارائه دهند. معاون اول رئیس‌جمهور پس از ارائه گزارش نماینده وزارت نیرو درباره بارش‌های اخیر و 1 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب حجم ذخیره آب در پشت سدها که ظرف یک هفته بارندگی ایجاد شد، گفت: کسانی که نسبت به احداث سدها در کشور کم لطفی می‌کنند حالا باید ببینند که اگر این سدها نبود چه خساراتی به اقصی نقاط کشور وارد می‌شد.در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس سازمان هواشناسی کشور نیز حضور داشتند، استانداران فارس و سیستان و بلوچستان هرکدام به ارائه گزارشی از وضعیت بحران آب در استان‌های خود پرداختند و نتایج جلساتی که با حضور نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور برای تأمین اعتبار مورد نیاز اجرای طرح‌های آبرسانی برگزار شد را اعلام کردند.
نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور هم در این نشست گزارشی از برگزاری جلسات با استانداران فارس و سیستان و بلوچستان و معاونین وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی ارائه کرد و گفت: در این جلسه راهکارهای تأمین اعتبار برای اجرای طرح‌های آبرسانی و مسائل کشاورزی این دو استان مورد بررسی قرار گرفت و از حداکثر ظرفیت موجود برای حل مشکلات پیش روی اجرای این طرح‌ها استفاده شد. در جلسه گذشته شورای عالی آب مقرر شده بود که سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه‌ای با استانداران سیستان و بلوچستان و فارس برگزار کند تا نحوه تأمین اعتبار مورد نیاز برای اجرای مهمترین طرح‌های آبرسانی این دو استان را مورد بررسی قرار دهند. 
در این نشست نتایج جلسه مذکور مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم برای تخصیص اعتبارات مورد نیاز و حل موانع فراروی اجرای طرح‌های آبرسانی به این دو استان اتخاذ شد. 
در پایان این نشست، رئیس سازمان هواشناسی کشور هم گزارشی از تحلیل بارش و دمای هوای کشور از ابتدای مهر تا هفتم اسفندماه سال جاری ارائه و پیش‌بینی این شاخص‌ها را برای سه ماه فروردین تا خرداد 96 بیان کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی