[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

پیامک وزارت رفاه به والدینی که فرزندانشان به مدرسه نمی‌رود، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه اقدامات وزارت رفاه برای رفع بازماندگی از تحصیل را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا، احمدرضا پرنده در جمع خبرنگاران توضیحاتی درباره شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل ارائه و اظهار کرد: طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل از اقدامات ویژه معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
وی افزود: ما به‌منظور کاهش فقر آموزشی برنامه‌ای در سال ۹۶-۹۷ اجرا و تعداد ۹۶‌هزار کودک بازمانده از تحصیل در مقطع سنی ۶تا ۱۱‌سال را شناسایی کردیم.
پرنده روال شناسایی کودکان را تشریح کرد و گفت: ما ابتدا مشخصات دانش‌آموزان ثبت نام شده در مدرسه را از آموزش و پرورش گرفتیم و از ثبت احوال نیز اطلاعات کودکان در سنین ۶تا۱۱‌سال که باید به مدرسه می‌رفتند ولی ثبت نام نکردند را به‌دست آوردیم.
وی ادامه داد: سپس از طریق ثبت احوال، کد ملی سرپرست خانوار این کودکان را اخذ کردیم. با همکاری خوب وزارت ارتباطات شماره تلفن سرپرست خانوار این کودکان را به‌دست آوردیم و از این طریق به تک تک خانواده‌ها در حال حاضر پیامکی از طرف وزارت رفاه ارسال کرده و از خانواده‌ها خواستیم در این مرحله فقط علت نرفتن فرزند خود به مدرسه را از طریق پیامک به همان شماره که پیام دریافت کردند، ارسال کنند.
پرنده افزود: شناسایی علت بازماندگی این ۹۶هزار نفر در دست بررسی است و به‌زودی دلایل بازماندگی از تحصیل از طریق پیامک، تماس تلفنی و  بازدید میدانی تهیه و جهت بازگشت به تحصیل کودکان به مدرسه با استفاده از تمامی ‌ظرفیت‌ها دنبال خواهد شد.
وی افزود: از ۹۶هزار کودک بازمانده سال ۹۶-۹۷ استان‌های سیستان بلوچستان، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، فارس، و آذربایجان غربی بیشترین تعداد بازماندگی از تحصل را داشته‌اند.
مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه ادامه داد: دو سال قبل (94‌ـ 95) در مقطع ابتدایی  ۱۳۴‌هزار کودک بازمانده ازتحصیل را بدین روش شناسایی کردیم و اطلاعات آنها را در اختیار مسؤلان کشوری و استانی قراردادیم تا با استفاده از ظرفیت‌های دولتی و غیر دولتی جهت بازگشت به تحصیل کودکان اقدام کنند.
وی افزود: اعتباراتی هم پیش‌بینی کردیم و تخصیص دادیم تا بتوانیم آن‌دسته از کودکان را که به علت فقر به مدرسه نرفته‌اند به چرخه آموزش برگردانیم.
پرنده با تأکید بر این‌که البته علاوه‌بر دوره ابتدایی دانش‌آموزان متوسطه که ترک تحصیل می‌کنند هم نباید فراموش شوند گفت: در سال تحصیلی‌۹۶-۹۷ حدود ۳۲۵‌هزار نفر از جمله واجدین شرایطی بودند که باید در مدرسه باشند ولی نبودند. از این تعداد ۹۶‌هزار نفر اصلاً در دوره ابتدایی ثبت نام نکردند و ۹۸‌هزار ۸۶۱کودک در سن ۱۱تا ۱۴سال و ۱۵۷هزار و۲۹۲نفر در سن ۱۴تا۱۸سال ادامه تحصیل نداده‌اند.
مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه ضمن تشکر از استقبال و پشتیبانی سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور، وزارت آموزش پرورش، سازمان ثبت احوال، وزارت ارتباطات و انجمن‌ها و مؤسسات خیریه از این طرح افزود: اجرای طرح مذکور یکی از اقدامات مؤثر وزارت رفاه پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌است و موفقیت این طرح نشان و الگویی از یک کار 
هم‌افزا در کشور است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی