[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

به منظور ثبت در یونسکو- مناطق ژئوپارک فارس شناسایی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

با هدف شناسایی مناطق ژئوپارک به منظور ثبت در یونسکو، هیئت اعزامی یونسکو از کشور فرانسه به اتفاق معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه استان فارس و همچنین مهندس طهمورث یوسفی رئیس مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (شیراز) در روز چهارشنبه 04/12/95، از گنبدهای نمکی جهانی، منگرک و کوه سورمه، تنگ زیبای هایقر، آثار باستانی محور ساسانی از جمله کاخ (آتشکده) ساسانی، شهر گور، قلعه دختر، طبیعت زیبا و تأسیسات سنتی گلاب گیری در میمند و لباس‌های سنتی ایل قشقائی شهرستان فیروزآباد بازدید کردند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان فارس، در روز پنجشنبه مورخ 05/12/95 نیز هیئت اعزامی یونسکو با سفر به شهرستان کازرون از آثار باستانی شهر بیشاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، سنگ‌نوشته‌های تنگ چوگان، گسل دشت ارژن و دریاچه ارژن بازدید نموده و با توجه به توضیحات ارائه شده در این سفر و نقطه نظرات آقای مارتینی، مناطق بررسی شده دارای پتانسیل بالقوه زیادی برای تأسیس ژئوپارک‌های ملی و جهانی تشخیص داده شد که می بایست مقدمات مربوطه انجام شده و مستندات کافی نیز ارائه گردد.
ارائه گزارش مقدماتی بازدید توسط آقای مارتینی به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و همچنین بررسی مناطق اولویت دار استان و ارائه ژئوسایت‌ها و ژئوپارک‌های پیشنهادی ملی و جهانی در راستای مستندسازی و تهیه پتانسیل‌های ژئوتوریسم و ژئوپارک در استان فارس از مهمترین تصمیمات اتخاذ شده در جریان این بازدید بود.
معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه استان فارس در حاشیه این بازدیدها با بیان این که در دهه اخیر ژئوتوریسم به عنوان شکلی از توریسم طبیعت که اهداف گردشگری پایدار را دنبال می‌کند، نقش مهمی در توسعه گردشگری جهانی ایفا کرده است، اظهار داشت: دراین میان ژئوپارک‌ها به عنوان ابتکاری در حفاظت از میراث طبیعی، زمین شناسی و ژئومورفولوژی نقش مهمی در توسعه ژئوتوریسم داشته اند.
مهندس سلحشوری افزود: ژئوپارک طبق تعریف یونسکو، گستره‌ای است با مرزهای کاملاً آشکار و پهنه کافی که در برگیرنده چند پدیده زمین‌شناسی کمیاب و برجسته بوده و در آن گستره جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز یافت شود.
وی در عین حال تأکید کرد: این گستره، باید از برنامه‌های مدیریت گسترش و بهره‌برداری و طرح‌های حفاظتی برخوردار باشد و توان بالا بردن سطح اقتصادی جامعه محلی و جلب همکاری‌های مردمی را دارا باشد.
معاون سازمان برنامه و بودجه استان فارس از ثبت بیش از 120 ژئوپارک در دنیا که تاکنون به ثبت فهرست ژئوپارک‌های جهانی یونسکو رسیده ‌است و همچنین محدوده‌هایی تحت حفاظت و مشخص برای گردشگری با عنوان ژئوپارک در دنیا از سال ۲۰۰۰میلادی رواج دارد خبر داد و خاطرنشان ساخت: در حال حاضر چین، اولین کشور آسیایی است که بیشترین تعداد ژئوپارک جهانی و ملی را دارد.
مهندس سلحشوری، از ژئوپارک جزیره قشم، به عنوان نخستین ژئوپارک ایران و خاورمیانه نام برد و در عین حال یادآور شد: مزایا و اثرهای مثبتی که از ایجاد ژئوپارک‌ها و اجرای برنامه‌های ژئوتوریسم در جامعه به دست می‌آید را می‌توان به چهار گروه اصلی تقسیم بندی نمود: اثرات اقتصادی، اثرات آموزشی‌پژوهشی، اثرات فرهنگی، اثرات درمانی.
رئیس مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (شیراز) نیز در جریان این بازدید افزود: شورای عالی ژئو پارک‌های جهانی یونسکو متشکل از 12 عضو از سراسر جهان است که بر اجرای درست برنامه بین‌المللی علوم زمین و ژئوپارک‌ها (در بخش ژئوپارک ها) نظارت داشته و مسئولیت تأیید و تصویب مناطق پیشنهادی برای ژئوپارک‌ها را به عهده دارد.
مهندس طهمورث یوسفی با بیان این که در این زمینه هرساله کنفرانس بین المللی برگزار شده و مناطق پیشنهادی به رأی گذاشته شده و تصویب می‌گردد. تصریح کرد: متخصصان شبکه جهانی ژئوپارک‌ها برای انجام بررسی‌های میدانی در مناطقی از کشور، به کشورمان سفر و در یک برنامه شش ماهه، گزارش کشوری (Country Report) ایران را تدوین می‌کنند.
وی در بخش پایانی سخنانش به نقش سازمان زمین‌شناسی کشور، کمیسیون ملی یونسکو و دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران در پشتیبانی علمی، اداری و لجستیکی این برنامه اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به اهمیت گزارش کشوری (Country Report) و ارائه در شورای عالی ژئوپارک‌های یونسکو جهت تصویب ژئوپارک‌های جدید در شبکه جهانی، تلاش شد در این سفر پتانسیل‌های 2 شهرستان فیروزآباد و کازرون به صورت فشرده ارائه شود.
لازم به ذکر است ریاست شورای عالی ژئوپارک‌های یونسکو بر عهده آقای Guy Martini فرانسوی است که از اول تا ششم اسفندماه 1395 در کشور ایران حضور داشتند و به اتفاق مهندس علیرضا امری کاظمی عضو ایرانی شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو و همکار در سازمان زمین شناسی اکتشافات معدنی کشور، از مناطق اولویت دار دو استان هرمزگان و فارس را بازدید میدانی کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی