[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

نقش کلیدی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حوزه طب سنتی، روزنامه شیراز نوین

کارگاه روش‌شناسی پژوهش در طب سنتی با حضور مسئولان وزارت بهداشت، مدیران و اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اعضای هیئت علمی‌ چند دانشگاه علوم پزشکی کشور، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز آغاز به کار کرد. 
به گزارش روابط عمومی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: در زمینه طب سنتی و علوم مرتبط با این حوزه می‌توانیم حرف‌های نو و تازه‌ای داشته باشیم، اما مهم این است که میزان نو بودن و تحولی که در دنیای علم ایجاد می‌کند، مشخص شود.
دکتر «علی اکبر حق دوست» با بیان اینکه انتظار این است که اگر طب سنتی را به خوبی بشکافیم شاید یک دریچه جدید به دنیای علم پزشکی باز کند، گفت: افزایش تعداد پزشکان علاقمند به این موضوع، ترجمه اسناد قدیمی ‌ما در زمینه طب و در دسترس قرار گرفتن آنها و پرداخته شدن به این موضوع در نقشه جامع علمی‌ کشور، سبب به وجود آمدن رشته‌های مربوطه در دانشگاه‌های علوم پزشکی شده و این به معنای پذیرش دانشجو و استاد و ایجاد پرسش‌های نو در این زمینه است و امیدواریم بتوانیم خود را برای یک نگاه جدید به دنیای علم پزشکی آماده کنیم.
او در زمینه جایگاه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حوزه طب سنتی، افزود: حدود هفت تا هشت دانشگاه در کشور این رشته را راه‌اندازی کرده‌اند و دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از نخستین دانشگاه‌هایی است که با انگیزه زیاد و عزم جدی این موضوع را آغاز کرده و در بعضی از قسمت‌ها صف‌شکن بوده است؛ دانشگاه علوم پزشکی شیراز توانسته در کامل کردن این بحث نقش کلیدی داشته باشد و جزء سه دانشگاه برتر کشور در این حوزه است.
مشاور تام الاختیار وزیر بهداشت در طب سنتی نیز هدف از برگزاری این کارگاه را بررسی ابعاد مختلف پژوهش در زمینه طب سنتی برشمرد و ابراز امیدواری کرد که برگزاری این کارگاه‌ها در سایر دانشگاه‌ها نیز ادامه پیدا کند.
دکتر «محمدهادی ایمانیه» افزود: این کارگاه آغازی برای مطرح شدن بحث‌های علمی ‌تا رسیدن به نتایج علمی ‌برای مشخص شدن مسیر ارتقای طب سنتی است.
او در این زمینه بر لزوم توجه به هویت اسلامی ‌ایرانی، لزوم توجه به اهمیت سبک زندگی، لزوم مقابله با اقدامات غیرعلمی‌ و مبتنی بر سودجویی و همفکری برای مقابله با شیادان، لزوم ترجمان دانش و ایجاد یک زبان مشترک، اهمیت توجه به شواهد در این حوزه، لزوم پیدایش طب سنتی و ایرانی و بررسی عدم پاسخگویی طب جدید در بعضی از مسایل تشخیصی و درمانی، تأکید کرد.
 قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز در این نشست در زمینه ارایه دمنوش‌های مختلف در بازار گفت: در آغاز کار و زمانی که به Herbal Medicine در کشور روی آوردیم استانداردهای کنترل و تحقیقات ضعیف بود، اما به تدریج به سمتی می‌رویم که این استانداردها بهتر شده و دستور کارهایی برای ارایه فرآورده‌هایی مانند دمنوش‌ها ارایه شده و نظارت‌ها در این زمینه رشد داشته است، اما هنوز جای کار بیشتری دارد.
دکتر «شاهین آخوندزاده» با بیان اینکه در زمینه بسیاری از این محصولات مطالعه بالینی انجام نشده است، افزود: در حال حاضر در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به همکاران غذا و دارو تأکید می‌شود که اگر یک مطالعه بالینی نیز در کنار اینها باشد و مطالعات بالینی این محصولات را تأیید کند به اعتماد بیشتر به این محصولات کمک می‌کند؛ همچنین اگر مطالعه بالینی روی محصولات انجام نشده روی جعبه این محصولات خواص آن را نوشته و این موضوع که هیچ مطالعه بالینی روی آنها انجام نشده، ذکر شود تا مصرف‌کننده با آگاهی آن محصول را مصرف کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی