[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

برخی قوانین ناکارآمد است، روزنامه شیراز نوین

معاون قضایی و برنامه ریزی دادگستری استان فارس تأکید دارد که برخی قوانین، نظیر قوانین موجود در زمینه حفظ آب و اراضی کارآمدی لازم را ندارد و بخشی از آسیب‌های وارده به دلیل همین ناکارآمدی است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، سید عبدالنبی نجیبی در همایش تغییرات اقلیم، مهاجرت، پیامدها و راهکارها، یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر گسترش نامنظم شهرها را تفاوت قائل نشدن بین اسناد عادی و رسمی ‌دانست و تأکید کرد که نه تنها ساخت مسکن و توسعه‌ی شهرها که نظام مالیاتی، گمرک و تمام امور کشور باید با نظارت حکومت انجام شود.
این مقام قضایی با بیان اینکه مهاجرت از اجزای ذاتی جامعه مدنی است و برخی کشورها از مهاجرت به عنوان فرصت استفاده می‌کنند؛ دامنه قوانین داخلی ایران را بیشتر مربوط به اراضی، آب، محیط زیست و مهاجرت دانست و افزود: هدف این قوانین استفاده‌ی بهینه از آب، منابع و توسعه‌ی کشت و افزایش اشتغال بوده است. 
معاون قضایی دادگستری فارس اضافه کرد: از دهه سوم انقلاب یک سری قوانین به منظور ایجاد محدودیت در استفاده از منابع و اراضی تصویب و تدوین و محدودیت در مالکیت و تصرفات اراضی با رویکردهای جدید اعمال شد.  نجیبی با اشاره به اینکه خودکفایی در تولید محصولات استراتژیکی مانند گندم سال‌ها در کشور ما دنبال شد، بیان کرد: استان فارس سال‌ها در مقام اول تولید گندم کشور بود و همین امر آسیب‌های جدی به منابع زیرزمینی آب وارد کرد. وی با تأکید بر اینکه افزایش بهره‌وری و استفاده بهتر از منابع موجود باید با شیوه‌هایی مانند کشت جایگزین انجام شود، خاطرنشان کرد: قانون حفظ اراضی کاربری که جلوی تفکیک آن را گرفت قانونی بود که کمک بسیاری در حفظ منابع کرد. نجیبی همچنین به تدوین قوانین مربوط به آب در کشورمان از جمله قانون توزیع عادلانه آب، قانون تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز و غیره اشاره کرد و گفت: این قوانین آنچنان که باید نتوانستند از منابع آب حفاظت کنند زیرا کارکرد آنها خودپیشگیرانه نبوده است.
وی بیان کرد: با وجود تصویب قانون اما مشکل استفاده از سند عادی و ارائه خدمات به کسانی که از این سندها استفاده می‌کنند در کشور ما هنوز حل نشده است.
معاون قضایی دادگستری استان فارس ایجاد باغ شهرهای فراوان در استان بدون هیچ توجیه اقتصادی و کشاورزی را همچون ویروسی دانست که در این استان فراگیر شد و افزود: قوانین ما بازدارنده نیست و بعد از وقوع رویداد به دنبال راهکار برای آن هستیم.
وی با بیان اینکه آمار دقیقی از مهاجرت در کشور نداریم، اظهار کرد: مهاجرت می‌تواند بر بروز ناهنجاری‌های اجتماعی تأثیر مستقیم بگذارد همانطور که مهاجرت بی‌رویه به شیراز بر ضریب امنیتی آن تأثیرگذار بوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی