[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۹
  • دوره جدید

قشقایی پس از ۷۰روز به‌دنبال پیروزی خانگی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: دقیقاً ۷۰روز از آخرین باری که قشقایی در یک بازی خانگی به پیروزی رسید می‌گذرد و حریف امروز آن‌‌ها هم تیمی است که شیرازی‌ها دل خوشی از آن ندارند. 
لیگ دسته اول فوتبال ایران امروز با برگزاری یک دیدار وارد هفته پانزدهم می‌شود. در این مسابقه که از ساعت 14:15دقیقه عصر امروز در ورزشگاه پارس شیراز برگزار خواهد شد، تیم قشقایی میزبان خونه به خونه بابل است.
قشقایی که هفته گذشته استراحت داشت، بیش از یک ماه است طعم برد را نچشیده و تا حدودی از منطقه صعود فاصله گرفته. آخرین پیروزی آن‌‌ها در ششم آبان‌ماه و در کرج رقم خورد که توانستند با حساب دو بر یک، اکسین مدعی را شکست دهند. اما از آخرین پیروزی قشقایی در شیراز، بیش از دوماه می‌گذرد! آن‌‌ها آخرین بار روز یکشنبه 8مهرماه در دربی شیراز موفق به شکست فجرسپاسی شدند. البته آن دیدار هم به میزبانی فجرسپاسی انجام شد و اگر بخواهیم از آخرین پیروزی قشقایی در حالت میزبانی یاد کنیم، باید باز هم عقب‌تر برویم، یعنی روز یکشنبه 31شهریور و دیدار مقابل شهرداری ماهشهر که با پیروزی دو بر یک نماینده شیراز همراه بود.
قشقایی پس از جدایی اجباری سرمربی خود، کمی از شرایط روحی روانی آرمانی خود فاصله گرفت و مشکلات اقتصادی هم مزید بر علت شد تا این تیم نتواند در اوج بماند. این تیم در بازی‌های یک ماه گذشته فقط یک امتیاز از تساوی خانگی مقابل آلومینیوم اراک به دست آورده و در دو دیدار دیگر در مقابل نود ارومیه (در ارومیه) و شاهین بوشهر (در شیراز) تن به شکست داده و حالا اختلاف خود را با منطقه صعود 9امتیاز می‌بیند. رویاپردازی‌های قشقایی برای صعود به لیگ برتر، حالا با تردیدهای زیادی از سوی هواداران این تیم همراه شده و آن‌‌ها شور و هیجان هفته‌های ابتدایی لیگ را ندارند. بازیکنان قشقایی هم از مشکلات اقتصادی و وضعیت بد امکانات این باشگاه گلایه دارند. سروش سعیدی، مدافع مقتدر این تیم می‌گوید: «اوضاع تیم ما وخیم است. نه پول داریم، نه امکانات و نه زمین مناسبی برای تمرین. اگر امکانات فجر را داشتیم، حالا صدرنشین بودیم!»
در طرف مقابل، تیمی قرار دارد که شیرازی‌ها چشم دیدنش را ندارند. تیمی که با خرید امتیاز یک تیم شیرازی، خود را به لیگ یک رساند و در هفته پایانی فصل گذشته با مقاومت جانانه یک تیم شیرازی دیگر، از صعود به لیگ برتر بازماند و دوباره در همین دسته ماندنی شد!
خونه‌به‌خونه در سه فصل گذشته که در لیگ یک حضور داشته، 4بار به شیراز آمده و با دو شکست و دو تساوی به شهر خود بازگشته است. ابتدا در زمستان 94 فجرسپاسی با یک گل موفق به شکست این تیم در حافظیه شد. یک سال بعد در پاییز 95 باز هم فجری‌ها بودند که اولین پیروزی آن فصل خود را با دو گل مقابل این تیم مازندرانی جشن گرفتند؛ اما فصل گذشته، خونه‌به‌خونه در شیراز دو بار موفق به متوقف کردن تیم‌های شیرازی در ورزشگاه دستغیب شیراز شد. آن‌‌ها ابتدا بازی دو بر صفر باخته مقابل برق جدید را با تساوی دو بر دو عوض کردند و سپس فجرسپاسی را با تساوی یک بر یک متوقف کردند و دو امتیاز حساس را از شاگردان کلانتری گرفتند؛ دو امتیازی که در انتهای فصل، اهمیت آن به وضوح مشخص شد.
خونه‌به‌خونه بابل، تیم مدعی دو فصل اخیر، حالا به یک تیم ته‌جدولی تبدیل شده که فعلاً تمام فکر و ذکرش قرار نگرفتن در رتبه آخر جدول است! نماینده مازندران که فصل گذشته در روز پایانی، قافیه را به بدترین شکل ممکن به رقیب هم‌استانی خود واگذار کرد، امسال از همان ابتدا وضعیت بسیار نامناسبی را تجربه کرد، به طوری که حتی حضور این تیم در مسابقات در‌ هاله‌ای از ابهام قرار داشت. آن‌‌ها در هفته اول مقابل ملوان بندرانزلی حضور پیدا نکردند و یک شکست سه بر صفر خانگی در کارنامه‌شان ثبت شد. در ادامه، این تیم با اکبر محمدی، سرمربی سابق تیم ملی جوانان، کار خود را آغاز کرد و کسب نتایج ضعیف پیاپی، باعث اخراج زودهنگام محمدی شد. تیم تحت هدایت اکبر محمدی در هفته دوم استراحت داشت، در هفته سوم با خوش‌شانسی از شکست خانگی مقابل فجرسپاسی گریخت و به یک تساوی صفر صفر خانگی رسید، در هفته چهارم در سیرجان سه بر دو مغلوب گل‌گهر شد، در هفته پنجم مقابل پرسپولیس پاکدشت در بابل تن به شکست یک بر صفر داد و بالاخره در هفته ششم، با یک گل در تبریز مغلوب شهرداری این شهر شد. بدین ترتیب، آن‌‌ها با یک امتیاز به ته‌جدول چسبیدند و همین امر باعث برکناری اکبر محمدی شد.
چند روز پس از این اتفاق، علی نظرمحمدی که یک گیلانی به شمار می‌رود، هدایت این تیم مازندرانی را به عهده گرفت. نظرمحمدی که یک مربی هیجانی محسوب می‌شود و به کارهای روحی روانی شهرت دارد، خیلی زود با استفاده از همین خصوصیت به نتیجه‌ای مطلوب دست یافت و در اولین گام، بادران را با حساب سه بر دو مغلوب کرد. این نتیجه، امیدواری‌های زیادی برای طرف‌داران افراطی خونه‌به‌خونه به وجود آورد؛ اما در ادامه باز هم اوضاع برای این تیم خوب پیش نرفت. یک هفته بعد در کرمان با سه گل بازی را به مس مدعی واگذار کردند، در هفته نهم مقابل شاهین بوشهر با تساوی بدون گل خانگی متوقف شدند، در هفته دهم با یک گل در اراک تن به شکست دادند، در هفته یازدهم در زمین خود باز هم به یک تساوی بدون گل مقابل شهرداری ماهشهر رضایت دادند و در هفته دوازدهم با یک گل در زمین اکسین البرز تن به شکست دادند. این دیگر پایان کار علی نظرمحمدی در تیم مازندرانی بود.
پس از کناره‌گیری یا اخراج نظرمحمدی، مدیران باشگاه بابلی به سراغ یک مربی بومی رفتند. یک نام بسیار آشنا. کسی که همین امسال جزو مربیان پرشمار اخراجی در لیگ یک به شمار می‌رود. اکبر میثاقیان متولد شهرستان گنبد کاووس (که در زمان تولد او جزو استان مازندران به حساب می‌آمد) هدایت تیم خونه‌به‌خونه را به عهده گرفت. یک روز پس از این اتفاق، هفته سیزدهم لیگ یک برگزار شد؛ اما او مجبور نبود به این سرعت روی نیمکت تیمش بنشیند، چون خونه‌به‌خونه در این هفته هم استراحت داشت. بنابراین، آن‌‌ها اولین بازی با هدایت میثاقیان را همین هفته گذشته انجام دادند و به یک پیروزی خارج از خانه دست یافتند. آن‌‌ها در ارومیه موفق به شکست نود شدند و با دو گل اسماعیل کیانی و حسین قنبری، به برتری دست یافتند؛ گل‌هایی که در فاصله زمانی حدود سه دقیقه به ثمر رسید. با این نتیجه، نماینده مازندران موفق شد پس از هفته‌ها، یک رتبه در جدول بالا بیاید و در مکان پانزدهم جدول بایستد. همین یک پله صعود، باعث نجات این تیم خواهد شد. با توجه به انحلال دو تیم نفت تهران و سیاه‌جامگان خراسان رضوی، دیگر فقط یک تیم به رقابت‌های لیگ دو سقوط خواهد کرد و در کمال ناباوری، تیم ملوان بندرانزلی است که در رتبه انتهایی قرار گرفته و اگر امروز لیگ به پایان برسد، قوی سپید انزلی همه را بهت‌زده کرده و برای اولین بار به سطح سوم فوتبال ایران سقوط می‌کند؛ اتفاقی که دو سال پیش نزدیک بود برای فجرسپاسی بیفتد. وضعیت اسف‌بار دو تیم نظامی، محبوب و بازیکن‌ساز سابق فوتبال ایران را در جملات بالا مشاهده می‌کنید.
اکبر میثاقیان که در تیم‌های لیگ برتری هم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و همواره به عنوان یک چهره جنجالی و حتی جذاب از او یاد می‌شود، در تیم‌های لیگ یکی تخصص بیشتری دارد. او با وجود محبوبیتی که در برخی نقاط ایران و به خصوص در شهر مشهد دارد، در شهرهای دیگری از جمله شیراز به «اکبر ضدفوتبال» مشهور است. یکی از بدترین خاطرات هواداران فوتبال شیراز از او، به دیدار فصل 94-93 دو تیم برمی‌گردد. میثاقیان با مس کرمان به شیراز آمده بود و در ورزشگاه حافظیه، پس از 90دقیقه بازی تدافعی که با اتلاف وقت فراوان از سوی تیمش برای کسب یک امتیاز همراه بود، با یک پنالتی عجیب که توسط مدافع فجر به آن‌‌ها تقدیم شد، در ثانیه‌های پایانی به پیروزی دست یافت! شکست فجر در آن مسابقه، شانس شاگردان کلانتری را برای صعود از گروه خود تا حدود زیادی کاهش داد و بدین ترتیب، طلایی‌پوشان نتوانستند در اولین فصل بازگشت به لیگ یک، جواز صعود به لیگ برتر را کسب کنند و حالا، پنجمین سال دست و پا زدن در این دسته را سپری می کنند.
بنابراین، بازی امروز قشقایی مقابل خونه‌به‌خونه از جهات مختلف حساس است. تیم تحت هدایت مهدی فروردین، امروز در صورت کسب پیروزی، علاوه بر اینکه می‌تواند ناکامی‌های اخیر را به دست فراموشی بسپارد، توانایی دو پله صعود و قرار گرفتن در رتبه ششم جدول را خواهد داشت. البته این اتفاق در صورتی می‌افتد که آن‌‌ها با اختلاف دو گل بازی امروز را با پیروزی پشت سر بگذارند، فردا بادران در زمین خود مقابل شهرداری ماهشهر متوقف شود و اکسین البرز هم در زمین پرسپولیس پاکدشت با اختلاف دو گل مغلوب شود. اتفاقاتی که هیچ‌کدام چندان دور از ذهن نیستند. قشقایی که با 16امتیاز در رتبه هشتم قرار دارد، بعید است که حتی در صورت شکست این رتبه را در پایان این هفته از دست بدهد. آن‌‌ها فاصله سه امتیازی با تیم‌های نهم و دهم دارند و با توجه به تفاضل گل بهتری که نسبت به دو تیم هم‌نام ماهشهری و تبریزی دارند، بعید است که در پایان هفته پانزدهم، سقوطی را در جدول تجربه کنند.
برنامه بازی‌های هفته پانزدهم لیگ دسته اول
امروز - شنبه 10آذر 97‏
* قشقایی شیراز - خونه‌به‌خونه مازندران، ساعت 14:15، ورزشگاه پارس شیراز
داوران: میثم حیدری، حمیدرضا افشون، سیاوش باقرنژاد و وحید مالکی
ناظر: احمد صالح
فردا - یکشنبه ‏‏11آذر 97‏
* پرسپولیس پاکدشت - اکسین البرز، ساعت 14:15، ورزشگاه پاس قوامین تهران
داوران:‌ حسین زیاری، رضا قیم، مسعود آزادی‌پور و محمدحسین ترابیان
ناظر: امیربهرام حسینی نقوی
* شهرداری تبریز - مس کرمان، ساعت 14:15، ورزشگاه شهرداری تبریز
داوران: وحید صالحی، حافظ عظیمی، وحید سیفی و حامد سیری
ناظر: علی اکبر جهانی
* مس رفسنجان - نود ارومیه، ساعت 14:15، ورزشگاه شهدای رفسنجان
داوران: علی ابراهیمی، ولی کاووسی، صادق رستمی و ابوالفضل گرجی
ناظر: محسن فریمانی
* گل‌گهر سیرجان - فجرسپاسی شیراز، ساعت 14، ورزشگاه امام علی(ع) سیرجان
داوران: سامان سلطانی، علی احمدی، مهرداد نجفی و عباس صادقی
ناظر: رضا عبدوس
* ملوان بندرانزلی - شاهین شهرداری ‏بوشهر، ساعت 14:15، ورزشگاه تختی بندرانزلی
داوران: مهدی اجاقی، علی الفتی، جواد قنبریان و علی اصغر افروزه
ناظر: شاهین حاج بابایی
* بادران تهران - شهرداری ماهشهر، ساعت 14:15، ورزشگاه نفت (تهرانسر)‏ تهران
داوران: رضوان سرشار، محمد شاکر، بابک قلی‌زاده و ابوالفضل دوستی
ناظر: علیرضا رجبلو.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی