[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

عربستان دور از چشم آمریکا چه می‌کند؟، روزنامه شیراز نوین

دو هفته نیست که عربستان اعلام کرده قصد دارد میزان تولید نفت خود را برای متعادل کردن قیمت جهانی، ۵۰۰هزار بشکه کاهش دهد که آخرین آمار ارائه شده از تولید نفت این کشور حاکی است تولید عربستان رکورد زده و به بیش از ۱۱میلیون بشکه در روز رسیده است.
به گزارش ایسنا، دست‌درازی‌های ترامپ در بازار نفت با تحریم نفت ایران، این بازار را به التهاب دچار کرد و نمودار قیمت بازار نفت که تا چندی پیش سر به فلک کشیده بود، در روزهای اخیر یکی از کم‌ترین نرخ‌های خود را تجربه می‌کند. اتفاقی که قطعاً به مذاق کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت از جمله عربستان خوش نمی‌آید؛ زیرا بیشترین ضرر را از کاهش قیمت نفت، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان که بودجه خود را از این طریق تأمین می‌کنند، متحمل می شوند.
این اتفاق باعث شد اعضای اوپک بار دیگر تصمیم به کاهش تولید بگیرند و سعودی‌ها که سردمدار این پیشنهاد بودند، چندی پیش اعلام کردند قصد دارند در ماه دسامبر روزانه ۵۰۰هزار بشکه نفت خام، کمتر نسبت به ماه نوامبر به مشتریان عرضه کنند؛ عربستانی که امسال در پی فشارهای رئیس جمهوری آمریکا، روزانه حدود یک میلیون بشکه به تولید خود افزود است. زمانی که این خبر از سوی عربستان اعلام شد، تولید این کشور حدود ۱۰میلیون و ۷۰هزار بشکه بود.
بعد از اینکه عربستان سیاست کاهش تولید خود را برملا کرد، رئیس جمهور آمریکا به این موضوع واکنش نشان داد و در توییتر نوشت امیدوار است اوپک تولید نفت خود را محدود نکند و قیمت‌ها بر مبنای عرضه، باید بسیار پایین‌تر باشد.
از سوی دیگر، هنوز دو هفته از خبر کاهش تولید از سوی عربستان نگذشته است که یک منبع صنعتی اعلام کرد تولید نفت عربستان در ماه نوامبر امسال به حدود ۱۱میلیون و ۱۰۰هزار تا ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار بشکه در روز رسیده است. البته این خبر در حالی منتشر شده که به نظر می‌رسد اوپک و عربستان سعودی در تدارک کاهش تولید نفت خود هستند؛ اما تلاش خواهند کرد برای اجتناب از خشمگین کردن رئیس جمهور آمریکا، میزان این کاهش را پنهان کند.
شاید یکی از دلایل این موضوع این باشد که با وجود اینکه سازمان سیا به این نتیجه رسیده که محمد بن‌سلمان، دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است؛ اما رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل تلاش‌های عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت، پیش از آغاز تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران، قصد ندارد عربستان سعودی را در واکنش به قتل خاشقجی هدف تحریم بیشتری قرار دهد.
در اوپک چه خبر است؟
بازی سیاسی عربستان و آمریکا درحالی طی شش ماه گذشته روز به روز شدیدتر می‌شود که  اعضای اوپک در نشست ۱۷۱ خود در دسامبر ۲۰۱۶، تصمیم گرفتند برای کمک به ثبات بازار و بهبود قیمت نفت روزانه یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه از تولید خود بکاهند و در کنار آن‌ها، کشورهای غیرعضو به رهبری روسیه متعهد شدند در مجموع روزانه ۶۰۰هزار بشکه کاهش تولید دهند.
طی این دو سال تقریباً همه اعضای اوپک به این تصمیم پایبند بودند، به‌طوری‌که در تیرماه این پایبندی به ۱۵۰درصد رسید و اعضا تصمیم گرفتند با افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای، آن را به صددرصد کاهش دهند. در حال حاضر که قیمت‌ها سقوط کرده، برخی منابع از مذاکرات درباره گزینه کاهش تولید روزانه یک میلیون و ۴۰۰هزار بشکه‌ای نفت خام ازسوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک خبردادند؛ اگرچه روسیه احتمالاً در این کاهش بالای عرضه مشارکت نمی‌کند. اطلاعات منابع آگاه حاکی از آن است که اوپک قصد دارد کاهش ۱.۴میلیون بشکه در روز تولید نفت را اعلام کند؛ اما از این کاهش به عنوان پایبندی به سهمیه تولید پیمان سال ۲۰۱۶ یاد خواهد کرد.
عربستان با دست پس می‌زند، با پا پیش می‌کشد
به نظر می‌رسد عربستان در دوراهی کاهش تولید برای افزایش قیمت‌ها و نگه داشتن میزان تولید و حفظ همراهی ترامپ سرگردان مانده است. عربستان سعودی به نفت حدود ۸۰دلار برای متوازن کردن بودجه خود نیاز دارد. جدیدترین استراتژی ریاض، کاهش بی‌سروصدای تولید است که شامل بازگشت به سهمیه توافق کاهش تولید اوپک پلاس و نرخ پایبندی صددرصدی به توافق تولید است. به دلیل اینکه عربستان سعودی اکنون حدود یک میلیون بشکه در روز بیش از حد نفت تولید می‌کند، بازگشت به هدف تولید قبلی به معنای کاهش قابل توجه یک میلیون بشکه در روز از میزان تولید است.
عربستان می‌داند باید بها بدهد
در این راستا، سید مهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی، با تأکید بر اینکه این موضوع که عربستان جای ایران را در بازار جهانی نفت بگیرد، از اهمیت زیادی برای این کشور برخوردار است، به ایسنا توضیح داد: به همین دلیل عربستان تا جایی که قادر باشد، تولید خواهد کرد. از طرف دیگر، بر سر مسئله خاشقچی با آمریکا دچار مشکل شده است و ظاهراً قصد دارد به آمریکا بفهماند که می‌خواهد تولید خود را کاهش دهد. بنابراین، در اجلاس نظارتی اوپک اعلام کرد یک میلیون بشکه باید از بازار حذف شود و قصد دارد 500هزار بشکه کاهش دهد.
به گفته وی، آمریکا خواهان حد نرمالی برای قیمت‌هاست که قیمت‌های داخلی بازار آمریکا افزایش نیابد و آمریکا مشکل سیاسی پیدا نکند. از طرفی، نمی‌خواهد قیمت‌ها کاهش پیدا کند؛ زیرا تولید نفت در آمریکا گران است.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به مازاد عرضه در بازار، اظهار کرد: اضافه عرضه در بازار ناشی از افزایش تولید  عربستان، آمریکا، روسیه، عراق، و امارات و کویت است؛ اما بیشترین سهم متعلق به برداشت آمریکا از ذخایر استراتژیک خود است. عربستان بر سر مسئله خاشقچی با آمریکا درگیر است و در این شرایط، ایران شانس پیدا می‌کند در بازار باشد. از طرف دیگر هم با ایران درگیر است. باید دید کدام برای عربستان اهمیت بیشتری دارد. به نظر من اینکه ایران را از بازار بیرون کند، اهمیت بیشتری دارد. با این ‌حال، موضع‌گیری‌های ترامپ درباره خاشقچی با واکنش‌های بسیاری از سوی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها مواجه شده است.
حسینی در پایان تأکید کرد: عربستان می‌داند که باید بهایی بدهد و برای عربستان بهتر است دشمنی با ایران را اجرایی کند که افزایش تولید بوده و در حال حاضر هم بیش از توان خود در حال افزایش است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی