[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

همایش روز جهانی خاک در شیراز برگزار می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز از برگزاری همایش روز جهانی خاک در شیراز خبر داد.
به گزارش اداره روابط عمومی‌سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز، دکترجهانبخش میرزاوند، با اشاره به برگزاری مراسم روز جهانی خاک در شیراز گفت: خاک برای جامعه بشری ارزشی ویژه دارد و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد. 
وی خاطرنشان کرد: زندگی انسان‌ها به خاک وابسته است؛ چرا که غذای 7 میلیارد انسان را تأمین می‌کند؛ از سوی دیگر تمامی‌سازه‌های بشری نیز بر خاک استقرار یافته است. 
وی بیان کرد: در برخی نقاط که برای دفن زائدات با محدودیت خاک مواجهیم، مشکلات زیست‌محیطی عمده‌ای ایجاد شده است که باید در قالب یک پروتکل مدون ویژه برطرف شود تا اثرات زیست‌محیطی برجای نگذارد.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز اظهار کرد: متاسفانه فرایند تولید خاک بسیار طولانی است؛ چنانکه برای تولید یک سانتیمتر خاک حداقل 300 سال زمان لازم است. 
وی با بیان اینکه خاک در دنیای پر چالش امروز مورد تهدید واقع شده است و کیفیت آن درحال تنزل است، فرسایش خاک و آلودگی آن را از عواملی دانست که منجر به حذف خاک از چرخه زندگی بشر می‌شود یا بر آن تأثیری سوء می‌گذارد. 
میرزاوند عنوان کرد: با توجه به مباحث یادشده امسال شیراز در تاریخ ۱۲ آذرماه مصادف با ۵ دسامبر میزبان همایش روز جهانی خاک است که در پارک آزادی شیراز برگزار خواهد شد. 
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: این همایش یک روزه با همکاری انجمن علوم خاک ایران دانشگاه شیراز، سازمان محیط زیست اتاق بازرگانی صنایع و معادن استان فارس، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اداره کل منابع طبیعی فارس، سازمان جهاد کشاورزی فارس و انجمن علمی ‌خاک دانشکده کشاورزی شیراز برگزار می‌شود. 
وی اعلام کرد: شیراز به همین بهانه میزبان چهره ماندگار علم خاک شناسی ایران دکتر محمد جعفر ملکوتی و دکتر ‌هادی اسدی رحمانی رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور خواهد بود. 
میرزاوند همچنین از همکاری سازمان‌های مردم نهاد، دانشجویان علاقمندان به خاک و کارشناسان محیط زیست در اجرای این همایش خبر داد. 
این مقام مسئول هدف از برگزاری این همایش را تبیین اهمیت خاک برشمرد و بیان داشت: فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی عمومی ‌برای کمک گرفتن از آحاد مردم در حفظ منابع خاک از دیگر اهداف این همایش خواهد بود. 
این مقام مسئول یادآور شد: در حاشیه این همایش از خادمان خاک و افرادی که به هر نحوی در سازمان محیط زیست و منابع طبیعی جهاد کشاورزی شهرداری شیراز خدمتی به خاک کرده‌اند و در مدیریت بهینه آن سهیم بوده‌اند، به منظور فرهنگ‌سازی مناسب تجلیل به عمل خواهد آمد. 
وی همچنین دیگر برنامه‌های این همایش را ارائه سخنرانی، برگزاری نمایشگاهی در خصوص اهمیت خاک و رونمایی از اطلس خاک فضای سبز شهری شیراز برشمرد.
میرزاوند با بیان اینکه فضای سبز شهری، زاییده خاک است، ادامه داد: مدیریت بهینه خاک فضای سبز شهری و خاک‌های موجود در حاشیه  شهرها از پیامدهای زیست محیطی ممانعت می‌کند و چنین مدیریت سودمندی حاصل همکاری‌های بین سازمان‌های مختلف، همکاری سازمان یافته گروه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد است. 
این مقام مسئول گفت: درراستای مدیریت خاک آشنایی با کیفیت آن که مبتنی بر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک مثل شوری، میزان قلیایی بودن، مقدار ماده آلی، نفوذپذیری و کمیت عناصر غذایی مورد نیاز گیاه است از تمام خاک‌های فضای سبز شیراز نمونه برداری شده است. 
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز ادامه داد: خصوصیات یادشده در آزمایشگاه اندازه‌گیری می‌شود و بر این اساس نقشه پراکنش این خصوصیات کیفی تهیه خواهد شد که برای ارزیابی وضعیت موجود و برنامه ریزی مدیریت خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  میرزاوند تهیه این نقشه را درراستای اندیشیدن تمهیدات لازم در مناطقی دانست که در معرض خطر شور شدن و فرسایش هستند.
وی ابراز داشت: متأسفانه خاک فضای سبز شهری شیراز به علت بی‌توجهی به حاصلخیزی بسیار فقیر شده است؛ از سوی دیگر، عدم مدیریت بهینه باعث فشردگی خاک شده که منجر به کاهش نفوذ آب و اکسیژن می‌شود که منجر به ممانعت از گسترش ریشه در خاک فشرده‌ شده است. رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: با راه اندازی سایت‌های غنی‌سازی خاک در شهرداری شیراز در تلاشیم قبل از  ورود خاک به فضای سبز شهری و محل کاشت درختان، آن را غنی سازی کنیم و در چارچوب پروتکل‌های فنی و علمی ‌کمبودها و نقایص تغذیه‌ای آن را ابتدا شناسایی و سپس رفع کنیم. 
وی مزیت دیگر این اقدام را تهیه اطلس کیفیت خاک‌های فضای سبز شهری با مانیتورینگ و پایش ادواری دانست که بر اساس آن می‌توان تغییرات خاک و وضعیت کیفی آن را مدیریت کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی