[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

تغییر در رفتارها و سبک زندگی عاملی برای پیشگیری از سرطان، روزنامه شیراز نوین

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در حاشیه برگزاری کنگره بین المللی، سرطان را حاصل جهش در سلول‌های بدن خواند که مسایل ارثی و ژنتیکی می‌تواند در آن مؤثر باشد.
دکتر «عبدالخالق کشاورزی» افزود: مصرف سیگار، مواد مخدر، الکل و استفاده بیش از حد از نمک عواملی هستند که می‌توانند باعث ایجاد جهش در سلول‌ها و ابتلا به سرطان شوند.
معاون درمان دانشگاه در زمینه روش‌های مقابله با سرطان نیز گفت: قسمتی که بشر می‌تواند خارج از حوزه ژنتیک مداخله کند، استفاده از سبزی، میوه‌های تازه و ماهی است؛ گوشت قرمز به ویژه گوشت‌هایی که به صورت کباب استفاده می‌شود در ایجاد سرطان نقش دارد، استفاده از قلیان و چای داغ نیز در ایجاد سرطان معده نقش دارد.
دکتر کشاورزی تأکید کرد: تغییر در روش زندگی می‌تواند در این زمینه مفید باشد و شاید پیامی‌که می‌توانیم از این سمینارها و کنگره‌ها داشته باشیم این است که برای تغییر رفتارها و سبک زندگی سالم تلاش کنیم.
او با اشاره به ارجاع بیماران از استان‌های جنوبی و مجاور به فارس برای درمان سرطان‌ها، افزود: بیمارستان آنکولوژی امیر، بخش هماتولوژی بیمارستان شهید فقیهی و مراکز جراحی دولتی و خصوصی در استان، در زمینه سرطان به بیماران خدمات رسانی می‌کنند.
معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: در بحث سرطان معده بر اساس آمارها استان فارس جزء استان‌هایی در کشور است که از ریسک کمتری برخوردار است، اما این به این معنی نیست که روش‌های پیگشیری را جدی نگیریم.
رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های سینه دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رئیس کنگره بین المللی جراحی سرطان شیراز، گفت: با توجه به شیوع بالای بیماری‌های بدخیم در جهان امروز و بالا بودن مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها و نقش جراحی به عنوان مهمترین عامل درمانی در بسیاری از آنها، از مدت‌ها پیش اعضای هیئت علمی‌ بخش جراحی سرطان و مرکز پژوهشی بیماری‌های پستان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصمیم گرفتند نخستین همایش در زمینه این بیماری‌ها را برگزار کنند تا با حضور دانشمندان داخل و خارج کشور، در این حوزه تبادل نظر شود.
دکتر «عبدالرسول طالعی» هدف از تشکیل این کنگره را تبادل نظر بین صاحبنظران این رشته، انتقال تجربیات و دانش روز، گسترش همکاری بین مراکز پژوهشی و ارایه نتایج به پژوهشگران جوان عنوان کرد. 
دبیر اجرایی نخستین کنگره بین المللی جراحی سرطان نیز در زمینه برگزاری این کنگره، گفت: این نخستین کنگره بین المللی با موضوع جراحی سرطان است که در شیراز است که با حضور ۱۲ سخنران خارجی از مراکز معتبر کشورهای فرانسه، استرالیا، عمان، ترکیه، ایتالیا، آمریکا و ژاپن برگزار می‌شود و برخی از سخنرانی‌ها نیز به شیوه ویدئوکنفرانس ارائه می‌شود.
دکتر «مجید اکرمی» از حضور اساتید داخلی از دانشگاه‌های مختلف مانند تهران، شهید بهشتی، مشهد، اصفهان، اهواز و بیشتر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در این کنگره خبر داد و افزود: بیش از ۲۵۰ متخصص و ۴۰۰ شرکت کننده از سراسر کشور در این کنگره حضور دارند؛ از کشور عراق نیز بیش از بیست شرکت کننده به صورت شرکت کننده آزاد از مطالب ارایه شده بهره مند می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی