[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

سرطان معده در صدر سرطان‌های گزارش‌شده در ایران، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمد شبیری

mohammad4838@yahoo.‌com

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت  با اعلام اینکه بر آمارها حکایت از آن دارد که در ایران سرطان معده شایع ترین سرطان‌ها است گفت:در استان‌های آذربایجان شرقی وغربی، خراسان رضوی، زنجان و گلستان بیشترین آمار سرطان معده به ثبت رسیده واین در حالی است که در دیگر کشور‌های دنیا سرطان معده در حال کاهش است.
به گزارش خبرنگار شیراز نوین دکتر رضا ملک زاده قبل از ظهر دیروز در نخستین کنگره بین المللی جراحی سرطان که که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد اظهارداشت:ایران جز معدود کشورهایی است که هنوزسرطان معده شایع است واین درحالی است که در دیگر کشورهای دنیا آمارسرطان معده درحال کاهش است ودر استان‌های شمالی کشور شیوع سرطان زیاد گزارش شده است.
این مقام مسئول با یاد آوری اینکه در سال 2014از 98 درصد جمعیت ایران در رابطه با شیوع سرطان تحقیقاتی انجام شد که نتیجه آن از هر 100هزار ایرانی 158 نفر در معرض سرطان قرار دارند گفت:سرطان معده،سینه،پوست،پروستات،روده وسرطان مثانه به ترتیب شایع ترین انواع سرطان در بین ایرانیان گزارش شده که نیاز است افراد با مشاهده هرگونه تغییر در اندامشان به پزشک مراجعه وآزمایشات دوره ای را انجام بدهند. معاون تحقیقاتی وزارت بهداشت مهترین علت سرطان را مصرف نمک،چای داغ،استعمال تریاک،دخانیات ومصرف بیش از اندازه کباب گوشت قرمز اعلام کرد افزود: براساس گزارش تحقیقاتی که دراستان آذربایجان غربی انجام شد مشخص شده بیشتر مردم این استان خامه صبحانه،کباب و تنقلات سوخته مصرف دارند وهمچنین وجود آتش‌فشان خاموش در مناطق اردبیل باعث شده شیوع سرطان معده در این استان نگران کننده باشد. ملک زاده مصرف سبزی ومیوه جات وهمچنین گوشت سفید عاملی مهم در برابر ابتلا به سرطان اعلام کرد وتأکید داشت: نیاز است خانواده‌ها سبزی ومیوه جات را در سبد غذایی خود قرار بدهند در از ابتلا به سرطان در امان بمانند.
وی آمار ابتلا به سرطان در بین مردان 40 تا 60 ساله را مهم توصیف کرد وگفت:آمار‌ها نشان می‌دهد آمار مردان مبتلا به سرطان بیشتر از زنان است بیانگر آن است مردان نسبت به سلامتی خود کمتر اهمیت می‌دهند و نسبت به اقدامات پیشگیرانه بی‌تفاوت هستند.
معاون تحقیقاتی وزارت بهداشت در خصوص آمارهایی که نسبت به شیوع سرطان در فارس مطرح است گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد شیوع سرطان در این استان زیر 15 درصد است و بیانگر آن است که اقدامات پیشگیرانه در این استان به خوبی انجام شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی