[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

گفتار درمانی 

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

همه چیز در حد حرف است، در دو قوه مجریه و مقننه روی بسیاری مباحث بحث وگفتگو می‌شود و اگر راهکاری هم ارایه شود قابل اجرا نیست چراکه تا کنون در حوزه عمل اقدامی ‌برای رفع مشکلات به بحران تبدیل شده صورت نگرفته است.  قوه مجریه معمولااز تریبون رسانه ای بصورت مستقیم وغیر مستقیم با مردم سخن می‌گوید.گاهی در جلسات هیئت دولت وگاهی در اجتماع مردم در شهرهای مورد هدف برای سفر. قوه مقننه نیز از همین روش برای سخن گفتن استفاده می‌کند. در جلسات علنی مجلس با حضور رسانه‌ها و یا در حوزه‌های انتخابیه که سعی دارند در رسانه‌های ملی و محلی نسبت به بازتاب آن اقدام تا دستاویزی برای رقابت‌های بعدی داشته باشند. در هر صورت سخن گفتن بسیار آسان است اما نتیجه گرفتن از این سخنرانی‌هاست که باید مورد توجه مردم قرار بگیرد. ما در یک سیکل معیوب شاهدیم که هر چهار سال یکبار مشکلات مردم عنوان و سپس فراموش می‌شود. اگر افرادی در جامعه با دقت به حوزه انتشار اخبار توجه کنند درخواهند یافت که در این دایره چهار ساله،برخی مشکلات نخ نما را عنوان و از نردبانی برای انتخاب شدن بالا می‌روند وسپس هیچ !!!!
ما در حوزه رسانه براین باوریم که مسئولان امر اطلاعات درجه یک  برای ورود به مشکلات را دارند وگاهی رسانه‌ای را انتخاب می‌کنند تا این منتخب به انتشار آن اطلاعات ناب مفتخر شود. مثلاً انتشار حقوق‌های نجومی ‌در یک مقطع  خاص و یا چه کسانی آقازاده هستند و کجا زندگی می‌کنند  و چه کسانی دوتابعیتی می‌باشند و حسب ضرورت عزم رفتن به کدام نقطه از جهان را دارند . اما ایجاد این موج‌های خبری فقط در مقاطعی خاص و شاید برای باجگیری صورت می‌گیرد و چون پیوست خبری ندارد در مقطعی دیگر متوقف و به فراموشی سپرده می‌شود. اصولاً انتشار این اخبار به مبارزه با آن فساد و یا کاستی منجر نمی‌شود و نتایجی از این افشاگری‌ها حاصل نمی‌شودچراکه منظور از انتشار خبر اصلاح امور نیست بلکه تضعیف رقیب در زمانی خاص است و از این رو روند فساد همچنان ادامه دارد. 
گفتار درمانی بلا اثر در نوع خود شگردی موفق است شگردی که این روزها مورد اقبال مدیران قرار گرفته است. مثلاً ما در حوزه اقتصاد با مشکلات بسیاری دست و پنچه نرم می‌کنیم و مدیران مربوطه با گفتار درمانی به مسئله ورود می‌کنند. تغییر مدیران بصورت ناگهانی و یا من درآوردی نیز بهترین شیوه برای عقیم گذاشتن طرح‌ها و برنامه‌هاست. مثلاً در بعضی استان‌های کشور استانداران چنان بافاصله زمانی اندک جابجا می‌شوند که حتی نفر جایگزین برای آنان انتخاب نشده رفته‌اند. 
نقطه سر خط؛ دولت و مجلس آمارهای بیکاری در کشور را دارند حتی آمارهای فساد ایجاد شده از قبل این بیکاری خود ساخته را دارند. این بانک‌های اطلاعاتی ایجاد شده در دو قوه هیچگاه برای بهبود امور مورد استفاده قرار نگرفته‌اند بلکه بیشتر در زمان مناظره‌های تلویزیونی در همان بازه زمانی چهارساله مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
اخبار رسیده می‌گوید ما سالانه حدود یک میلیون متقاضی کار تولید می‌کنیم که 70 در صد آن درشمار فارغ التحصیلان مراکزآموزش عالی هستند.در مورد اینکه دانشگاه با صنعت تعامل ندارد واین شکاف  باعث شکل گیری وتشدید بحران بیکاری وناکارآمدی صنعت کشور و البته ناامنی  است سخنرانی‌های بسیاری انجام شده واین بدان معناست که نمایندگان و مدیران میدانند چه خبر است اما در مقام درمان برنمی‌آیند.بطور مثال در حوزه اشتغال وضعیت قرمز است اما دست‌ها روی دست است !!! 
عدم اصلاح امور دراین حوزه دو پیام دارد. اول و نگران‌کننده آنکه اینان نمی‌خواهد این مشکلات را حل کنند بلکه تمایل به استمرار آن دارند. دوم آنکه توان مقابله با مسایل و بحران‌های اقتصادی اجتماعی را نداند که به نوبه خود این دومین دلیل می‌تواند از دلیل اول خطرناک‌تر باشد. ما برآنیم که مشکلات به نوعی سازمان یافته تولید و در حال اتفاق است چراکه بدون مانع درحال حرکت‌اند. 
واکنش بازار به اخبار سیاسی ملی و بین المللی، کوتاه شدن دست کارمندان و کارگران از سفره درآمدهای عمومی‌ حاصل از منافع صادرات در دو حوزه نفتی و غیر نفتی. عدم شفافیت درآمدهای دولت که چه میزان است و در چه محلی هزینه می‌شود، گسترش فقر در عین غنای کشور، انتظار بازار برای بهبود کسب و کار و طولانی شدن آن به نوعی پیام‌های خاصی را به مخاطب ارسال می‌کند که دست‌هایی وجود دارد تا بهبود را به سرابی تشبیه کنند واین ایجاد ناامیدی در دراز مدت باعث بروز مخاطراتی جبران ناپذیرخواهد شد. بهتر است هرچه زودتر دولت و مجلس که در رأس امور قرار دارند نسبت به بازسازی امور اقدام کنند.
 چراکه گلوگاه اقتصاد و امنیت اجتماعی در دستان این دو قوه است. مردم نیز باید در انتخابات پیش رو دست از رفتار‌های احساسی خود بردارند و اصلحان را انتخاب و راهی دوقوه نمایند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی