[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۰
  • دوره جدید

شهرها شلوغ‌تر می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: برای مقابله با پدیده تغییر اقلیم نیاز به تعامل و همکاری حاکمیت و بخش خصوصی است زیرا از اثرات غیرمستقیم تغییر اقلیم می‌توان به آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی آن از جمله مهاجرت و حاشیه‌نشینی نام برد.
به گزارش روابط عمومی ‌اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در همایش ملی تغییرات اقلیم، مهاجرت، پیامدها و راهکارها که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: تغییر اقلیم تغییر متوسط شرایط جوی در یک مکان یا ناحیه خاص می‌باشد که تشخیص تغییرات اقلیمی ‌از تغییرپذیری در اقلیم‌های فصلی بسیار مشکل است.
وی افزود: تغییرات اقلیم تحت تأثیر سه عامل فعالیت‌های انسانی، اتفاقات طبیعی و فاکتورهای مربوط به زمین ایجاد می‌شود که با توجه به افزایش جمعیت زمین و محدودیت منابع آب، اگر موضوع تغییرات اقلیمی ‌هدایت و مدیریت نشود باعث ایجاد بحران‌های جبران‌ناپذیری خواهد شد.
رازقی اظهار داشت: افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای در سال‌های اخیر بر میزان غلظت دی اکسیدکربن افزوده است که به طور متوسط باعث گرم شدن کشور از 5.1 تا 4 درجه سانتی گراد در سال‌های پیش رو خواهد شد.
وی اضافه کرد: آمارهای موجود نشان می‌دهد که در حد فاصل سالهای 1355 تا 1390 جمعیت کشور رشدی 23.2 برابری داشته که در طی همین مدت شهرنشینی رشد پنج برابری را تجربه کرده است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: تغییر الگوی دمایی، کاهش منابع آبی، افزایش سطح دریاها، تخریب نواحی ساحلی، از بین رفتن محصولات کشاورزی و غذایی، تخریب جنگل، تناوب و تشدید خشکسالی و تهدید سلامت انسان‌ها از اثرات زیان آور مستقیم تغییرات آب و هوا هستند.
رازقی عنوان داشت: استان فارس همواره به عنوان قطب کشاورزی کشور مورد توجه بوده و در تولید انواع محصولات زراعی و باغی رتبه‌های اول تا پنجم کشور را به خود اختصاص داده است اما این بخش قربانی تغییرات اقلیمی ‌شده که تولیدات کشاورزی را کاهش داده است و کیفیت و بازدهی از منابع طبیعی را تغییر داده و موجب خسارت‌های برگشت‌ناپذیر به اکوسیستم شده است.
وی تصریح کرد: کمیسیون کشاورزی اتاق در حال بررسی چالش‌های این پدیده است و هدف ما از طرح مسائل مربوط به تغییرات اقلیم، خشکسالی، آب و پیامدهای آن؛ اطلاع‌رسانی از شرایط موجود و تأثیر در سیاست‌های کلان و بهبود وضعیت کشاورزی استان و ایجاد تفکر مسئولان و ذینفعان نسبت به این موضوع‌های مهم است.
رازقی افزود: در چند سال اخیر اتاق همواره تلاش داشته تا شکاف بین بخش خصوصی با کشورهای توسعه یافته در این زمینه را کمتر نموده تا مخاطرات زیست محیطی که به نسل‌های بعد منتقل می‌شود تا حد امکان کاهش یابد.
وی بیان کرد: با توجه به اهمیت تغییرات اقلیم و پیامدهای آن، شناسایی چالش‌های آن و آگاه سازی محافل عمومی ‌از موضوعاتی است که در محافلی مانند اتاق بایستی مطرح و بررسی شود.
 رازقی اظهار داشت: در این میان تعامل و همکاری دولت و بخش خصوصی پیش از بیش بایستی مورد توجه قرار گیرد و دولت دست بخش خصوصی را به ویژه در این موضوع که در ارتباط مستقیم با فعالان بخش کشاورزی است باز بگذارد.
وی گفت: از اثرات غیر مستقیم تغییر اقلیم می‌توان به آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی آن از جمله مهاجرت و حاشیه نشینی نام برد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: براساس آخرین آمار، در سال 1397 حدود 19 هزار حاشیه نشین در شهر شیراز وجود دارد که این معضل تنها منحصر به شهرستان شیراز و استان فارس نیست و برآوردها نشان می‌دهد بیش از 15 میلیون نفر حاشیه‌نشین در سراسر ایران زندگی می‌کنند.
رازقی ادامه داد: در شهر شیراز به طور خاص در سه منطقه بافت قدیمی‌مرکز شهر، نقاط حاشیه‌ای شهر و نقاطی که خارج از منطقه شهری هستند حاشیه نشینی به طور خاص دیده می‌شود که عمدتاً به دلیل توسعه نامتوازن و ناپایدار است.
وی عنوان داشت: معمولاً افراد بعد از مهاجرت چون تجربه و مهارت برای انجام کارهای تخصصی ندارند مجبور می‌شوند برای تأمین معاش به کارهای غیرمجاز روی آورند و این محل‌ها تبدیل به کانون‌های بزهکاری و به تبع آن بروز ناهنجاری‌ها و رفتارهای خلاف امنیت اجتماعی می‌شوند.
رازقی تصریح کرد: طی سال‌های 1385-1390( آخرین آمار) در مجموع 203،350 مهاجر به استان فارس وارد شده‌اند که بیشترین آنها با هدف پیروی از خانوار و به تعداد 119،147 نفر و کمترین آنها با هدف پایان تحصیل (به جز اظهار نشده) و به تعداد 650،3 نفر می‌باشند.
وی افزود: شاید بتوان گفت مهم ترین دلیل مهاجرت از روستاها خشکسالی‌های پیاپی است. این مسئله در کنار نبود تنوع شغلی روستاییان را به انگیزه پیدا کردن شغل مناسب به سمت شهرها هدایت نموده است.
رازقی بیان کرد: مسئله دیگر نبود امکانات رفاهی در روستاهاست. مهم ترین روش برای مقابله با حاشیه نشینی ایجاد فرصت‌های برابر اشتغال بین استان‌های مختلف و همچنین بین شهر و روستا به فراخور ظرفیت‌های هر منطقه می‌باشد. در این زمینه فرهنگ‌سازی اهمیت به سزایی دارد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اظهارداشت: در مرحله بعد برای حاشیه‌نشینان فعلی می‌بایست انگیزه بازگشت به مبدأ مهاجرت ایجاد شود. در نهایت برای حاشیه نشینان باقی مانده موقعیت مناسب زندگی، آموزش، بهداشت، مسکن و مهم‌تر از همه شغل مناسب ایجاد کرد.
وی گفت: آن چه برای بخش خصوصی مهم است این است که بتوانیم با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا و فرهنگ‌سازی عمومی ‌بهره وری منابع طبیعی را افزایش و از تولید گازهای گلخانه‌ای بکاهیم.
رازقی اظهار داشت: تجربه سایر کشورها در این موضوع نشان می‌دهد که اصلاح و بازبینی مقررات و ضوابط به ویژه در حوزه سرمایه‌گذاری می‌تواند این گونه طرح‌ها را توجیه پذیر کند.
وی ادامه داد: اگر چنین اقدامی ‌صورت گیرد ضمن حفظ محیط زیست می‌توانیم روستاها را توسعه و اشتغالزایی را افزایش دهیم که به تبع آن مهاجرت و حاشیه نشینی کاهش خواهد یافت.
اردشیر گراوند پژوهشگر علوم اجتماعی در این همایش گفت: آنچه امروز باعث بروز مشکلات در کشور شده، نبود برنامه‌ریزی مناسب از گذشته تاکنون است به طوری که کشور به دلیل نبود نظام برنامه‌ریزی منسجم طی 70 سال گذشته دچار عدم تعادل ساختاری شده است.
وی با بیان اینکه توزیع نامتناسب منابع نظیر آب و زمین و غیره به سبب اقلیم طبیعی کشور است، افزود: متأسفانه ثروت‌های طبیعی کشور مثل نفت نیز به صورت نامتوازن بین استان‌ها و در کشور توزیع می‌شود به حدی که این نعمت خدادای را به نقمت تبدیل کرده‌ایم.
گراوند اظهارداشت: امروز بخش عمده‌ای از کشور ما آب ندارد و این درحالی است که خشکسالی و نبود آب به طور حتم اشتغال از بین می‌رود.
وی اضافه کرد: در حال حاضر در فارس 160 هزار واحد خالی از سکنه وجود دارد که بیشتر آنها در شیراز است که تنها شش درصد مردم استان فارس مستأجرند و بیشترین افراد مستأجر نیز در استان‌هایی هستند که بیشترین ثروت کشور در آنها هزینه شده است.
گراوند قطبی شدن اقتصاد کشور، استقرار دیرپای فقر در مناطق محروم، توسعه ناامنی در مناطق فقیر، تعمیق فقر و از دست رفتن امید به بهبود شرایط در بین مردم، مشکلات اجتماعی ناشی از مسائل فرهنگی مانند طلاق و اعتیاد و غیره را از دیگر عوامل افزایش مهاجرت گسترده در بین تمام اقشار کشور برشمرد.
وی با بیان اینکه ما برنامه آمایش سرزمین، دولت مداخله‌گر، پایش و نظارت و نظام متمرکز آمار و اطلاعات نداشتیم ادامه داد: اگر با همین روش ادامه دهیم دچار بحران جدی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خواهیم شد.
در این همایش دکتر محمود جوان عضو هیئت علمی ‌دانشگاه شیراز در موضوع«تغییرات اقلیمی ‌استان و اثرات آن بر مهاجرت» و دکتر عبدالنبی نجیبی معاون قضایی و برنامه ریزی دادگستری استان فارس در موضوع«پیامدهای حقوقی و قضایی مهاجرت» و اردشیراز گراوند پژوهشگر علوم اجتماعی در موضوع«آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی مهاجرت» به ارائه سخنرانی پرداختند.
محمود جوان، عضو هیئت علمی‌ دانشگاه شیراز نیز در این همایش به تشریح طرحی در خصوص تغییرات اقلیمی‌استان فارس و اثرات آن بر مهاجرت پرداخت و گفت: این طرح با حمایت اتاق بازرگانی فارس در روستاهای بخش زرقان، کربال و خرامه اجرایی شده است.
همچنین سید عبدالنبی نجیبی معاون قضایی و برنامه ریزی دادگستری استان فارس هم در این همایش گفت: برخی قوانین، نظیر قوانین موجود در زمینه حفظ آب و اراضی کارآمدی لازم را ندارد و بخشی از آسیب‌های وارده به دلیل همین ناکارآمدی است.
وی افزود: اگر تمام اجزای حقوقی یک مسئله به خوبی در کنار هم کار نکنند کل سیستم در یک چرخه‌ی معیوب قرار خواهد گرفت و این درحالی است که کار کردن روی مبانی حقوقی جامعه نیازمند پژوهش و فعالیت کارشناسان حقوقی و جامعه‌شناسان در کنار یکدیگر است.
نجیبی پرهیز از نگاه‌های بخشی و اقدامات جزیره‌ای، برنامه‌ریزی مشترک ادارات و نهادها براساس واقعیت‌های موجود، پرهیز از قشری‌نگری، عدم مشروعیت بخشی به تخلفات گذشته، برنامه‌ریزی برای تغییر الگوی کشت و مصرف، استفاده از تجارب سایر کشورها و توجه ویژه به مبانی حقوقی و ضمانت اجراهای حقوقی در قالب نظام خودپیشگیرانه را از جمله راهکارهای قابل اجرا برای جلوگیری از مهاجرت بیشتر به شهرها عنوان کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی