[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

دانش‌افزایی اولویت هیئت روستایی و عشایری باشد، روزنامه شیراز نوین

مجمع هیئت ورزش‌های روستایی و عشایری و بازی‌های بومی و محلی فارس با حضور رؤسای هیئت‌های شهرستان‌های مختلف استان، در سالن کنفرانس هیئت سوارکاری برگزار شد. به گزارش روابط عمومی و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، محسن سالاری معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان فارس در این مجمع اظهار داشت: توسعه ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی، یکی از سیاست‌های دولت در بخش ورزش است. اولویت ما نیز توسعه زیرساخت، افزایش هویت و نشاط روستاییان از طریق زنده کردن ورزش روستایی است.
وی با بیان اینکه در یکی دو سال اخیر اعتبارات خوبی در اختیار هیئت بازی‌های بومی محلی ورزش روستایی عشایری قرار نگرفته، ادامه داد: از ابتدای سال جاری، خانه‌های ورزش روستایی در فارس تجهیز شده و این روند تا رسیدن به 130خانه ورزش روستایی ادامه خواهد داشت.
سالاری با عنوان اینکه در هیئت بازی‌های‌های بومی محلی ورزش روستایی عشایری تلاش‌های زیادی صورت گرفته که باید در اطلاع‌رسانی آن تلاش بیشتری صورت بگیرد، افزود: مباحث آموزشی و دانش‌افزایی در این هیئت باید در اولویت قرار بگیرند تا سطح دانش و اطلاعات در بین مخاطبان هیئت بالا برود و جامعه مربیان و داوران رشته‌های مرتبط در هیئت روستایی عشایری افزایش یابد.
اردشیر حسن‌زاده، رئیس هیئت روستایی عشایری و بازی‌های بومی محلی استان فارس هم در این مجمع با خوشامدگویی به مهمانان و رؤسای هیئت‌های شهرستانی گفت: من علاقه خاصی به این هیئت دارم که می‌تواند ناشی از روستازادگی من باشد. در سال 96 یک‌شبه ورزش روستایی عشایری تعطیل شد و فدراسیون بازی‌های بومی محلی تشکیل شد که به تهران رفتم و هفتاد روز در آنجا ماندم. با جلساتی که با نمایندگان در مجلس و وزارت‌نشین‌ها داشتیم، موفق شدیم ورزش‌های روستایی عشایری را به فدراسیون اضافه کنیم.
وی خاطرنشان کرد : همان‌طور که از اسم هیئت مشخص است، ورزش‌های روستایی عشایری و بازی‌های بومی محلی مورد تأکید است و تمام ورزش‌های توپی و غیرتوپی می‌تواند مورد نظر رؤسای هیئت‌ها در شهرستان‌ها باشد و بازی‌های بومی محلی تنها تکیه کاری ما نیست.
وی آموزش را رکن اصلی هر مقوله‌ای دانست و گفت: توجه هیئت روستایی عشایری و بازی‌های بومی محلی فارس ازین پس بر این مقوله افزایش خواهد یافت.
مجید اسماعیلی، مسئول حراست اداره کل ورزش و جوانان استان فارس نیز که خود یکی از ورزشکاران خوب و باسابقه محسوب می‌شود، در این مجمع گفت: با توجه به مخاطبان این هیئت در روستاها و شهرهای مختلف، باید تمهیداتی اندیشیده شود تا شرکت‌کنندگان در رشته‌های مختلف تحت پوشش هیئت، قوانین و آموزش‌های لازم را در خصوص رشته‌های مختلف بومی محلی آموزش ببینند.
وی خواستگاه ورزشکاران و قهرمانان را روستاها دانست و از فعالیت‌های انجام شده در این هیئت تقدیر کرد.
در ادامه، افشون نایب‌رئیس هیئت با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در سال 97 گفت: یکی از اصلی‌ترین برگزارکنندگان برنامه حرکات اصلاحی زنان روستایی که از برنامه‌های ملی است، هیئت ورزش‌های روستایی عشایری و بازی‌های بومی محلی است که به واسطه آن، به همه شهرستان‌ها می‌رویم و روستاییان را پوشش می‌دهیم.
وی از برگزاری کلاس‌های مربیگری در رشته‌هایی مثل برایتونیک و آمادگی جسمانی توسط این هیئت خبر داد و خاطرنشان کرد: فارس در سال 97 در لیگ هفت‌سنگ مقام آورده و سه ملی‌پوش دارد. در چوب‌کشی قهرمانی کشور حضور درخشانی داشتیم و در جشنواره بوشهر به مقام سوم تیمی رسیدیم و در رشته‌های مختلف در هر دو بخش آقایان و بانوان ملی‌پوش داشتیم.
افشون افزود: در همین سال، تیم فوتسال عشایری فارس را به المپیاد ملی عشایر ایران اعزام کردیم و دو جشنواره بالای 1500نفر را در ورزشگاه شهید دستغیب شیراز میزبانی کرده‌ایم. در مسابقات بسیج کشوری مشهد و اصفهان تیم اعزام نمودیم و مقام‌های مختلفی را در این بخش به دست آورده‌ایم و با تشکیل کمیته فوتوالی برای اولین بار به مسابقات این رشته تیم پرقدرتی اعزام کردیم.
افشون در ادامه از معاون توسعه امور ورزش استان تشکر ویژه‌ای داشت و گفت: ایشان همیشه و در همه حال پاسخگوی ما بوده و هر نیازی داشته‌ایم، تا حد امکان برآورده کرده است. در این مجمع، مجید فهندژ یکی از پیشکسوتان باسابقه ورزش فارس، مجید اسماعیلی مسئول حراست اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، سعید سجادی رئیس گروه توسعه ورزش روستایی و عشایری حضور داشتند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی