[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

جمع‌آوری و ذخیره‌سازی ۹۰۰‌میلیون مترمکعب سیلاب در بارش‌های اخیر، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به این‌که در بارش‌های اخیر حجمی ‌بیش‌از ۹۰۰میلیون مترمکعب سیلاب توسط طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری مهار شد گفت: استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و ایلام بیشترین میزان بارش نسبت به میانگین بلندمدت و استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی سهم کمتری از بارش‌های اخیر نسبت به میانگین بلندمدت را دریافت کردند.
ابوالقاسم حسین‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که در مناطق خشک دنیا جمع‌آوری آب باران از سطح شهرها و بام منازل مرسوم است اظهار کرد: در مناطق خشک کشور ما نیز این دانش بومی‌ وجود دارد و به صورت محدود و سنتی آب باران را از مناطق شهری و بام‌ها جمع‌آوری و در مخازن ذخیره می‌کنند. با توجه به خشکسالی‌ها در کشور لازم است که در شهرهای مختلف کشور به این نکته توجه بیشتری شود.
وی با اشاره به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در حوضه‌های آبخیز بالادست و مشرف به شهرها تصریح کرد: بخشی از روان‌آب‌هایی که از ارتفاعات مشرف به مناطق شهری به سمت آن‌ها حرکت می‌کنند را باید کنترل کرد تا هم بتوانیم جلوی سیلاب رابگیریم و هم از روان‌آب‌ها به‌عنوان یک ظرفیت آبی در مجاور شهرها استفاده کنیم بنابراین اجرای عملیات آبخیزداری در بالا دست شهرها بخشی از مدیریت روان‌آب‌ها و بخش دیگر آن، مدیریت سیلاب در خود محیط‌های شهری است که این وظیفه برعهده شهرداری‌ها است.
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: هر‌چه سطوح عایق شهری بیشتر شود بخش نفوذ‌ناپذیر زمین نیز بیشتر می‌شود و در نتیجه میزان روان‌آب‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط با هر‌گونه بارندگی شهر دچار آبگرفتگی و تردد شهروندان با مشکلاتی مواجه می‌شود این در‌حالیست که با مدیریت روان‌آب‌ها و جمع‌آوری‌ آن‌ها نه تنها می‌توان مشکلات آبگرفتگی شهرها را حل کرد بلکه می‌توان از این آب برای آبیاری فضای سبز شهرها بهره برد.
اجرای طرح‌های پیشگیری و مهار سیل در بیش از ۱.۵‌میلیون هکتار از اراضی کشور
به گفته حسین‌پور در حال حاضر در بیش از ۱.۵‌میلیون هکتار از اراضی کشور طرح‌های پیشگیری و مهار سیل اجرایی شده که ۳۲۰‌هزار هکتار از آن در حوضه‌های آبخیز مشرف به شهرهای کشور است.
۲۲‌استان کشور در بارش‌های اخیر سهم داشتند
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری درباره میزان آسیب سیل‌های اخیر به مناطق روستایی و شهری توضیح داد: خوشبختانه بارش‌های پاییزه در کشور حدود ۳۰میلی‌متر بیش از میزان حد نرمال بلندمدت بود و ۲۲‌استان کشور در بارش‌های اخیر سهم داشتند و متأسفانه ۱۱‌استان از سیلی که بر اثر بارندگی به‌وجود آمد، خسارت دیدند.
وی با اشاره به این‌که میزان خسارت‌های وارده به این ۱۱‌استان کشور در دست بررسی است تصریح کرد: استان‌های مازندران، گیلان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام و اصفهان از جمله این استان‌ها هستند.
حسین پور در ادامه گفت: در بارش‌های اخیر حجمی‌بیش از ۹۰۰میلیون متر مکعب سیلاب توسط طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری مهار شد که از این حجم آب می‌توان برای احیای پوشش گیاهی، حفظ خاک، تغذیه آبخوان چشمه‌ها، چاه‌ها و قنوات بهره برد.
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در پایان اظهارکرد: در حال حاضر در ۸۴‌نقطه کشور فعالیت آبخیزداری و آبخوان‌داری با بودجه‌ای که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین شده در حال اجرا است و امیدواریم که بتوانیم سطح تحت پوشش فعالیت‌های آبخیزداری را گسترش دهیم تا سهم بیشتری از نزولات جوی را ذخیره کنیم و خسارات سیل را کاهش دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی