[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۷
  • دوره جدید

دستگاه‌های دولتی برای بازآفرینی شهری همکاری نمی‌کنند ، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: تاکنون دستگاه‌های دولتی حتی یک قطعه زمین برای بازآفرینی شهری معرفی نکرده‌اند که برای شناسایی اراضی دولتی به کمک شهرداری‌ها و شوراها نیازمندیم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، هوشنگ عشایری با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های کالبدی که در برنامه بازآفرینی توسعه خدمات زیربنایی است که تأمین آن‌ها برعهده دولت و شهرداری قرار دارد، بیان کرد: این خدمات عمدتاً آب، برق و گاز است که طبیعتاً دستگاه‌های خدمات‌رسان زیرساخت‌های شهری باید در این حوزه فعالیت کنند و شرکت بازآفرینی شهری نیز در قالب برنامه اقدام مشترک به آن ورود پیدا می کند.
وی اضافه کرد: برای نمونه اگر در خدمات زیربنایی ۱۳میلیارد تومان منابع به استان کرمان داده می‌شود، می‌توان با این ۱۳میلیارد ظرفیتی ایجاد کرد که از سوی دستگاه‌های خدمات‌رسان در حدود ۴۰ تا ۵۰میلیارد تومان سرمایه دیگر نیز جذب شود.
عشایری گفت: همچنین در خدمات روبنایی مانند ساخت درمانگاه، مدرسه و کتابخانه می‌توان از منابع اختصاصی استفاده کرد و در قالب فعالیت‌های اقدام مشترک، اقدامات مناسبی را در محلات هدف برنامه بازآفرینی انجام داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخصیص منابع دولت در حوزه به‌سازی محیطی نظیر معابر، پارک‌ها، فضای سبز و میادین شهری گفت: طبق آیین‌نامه اجرایی مصوبه هیئت دولت، اگر شهرداری به موضوع به‌سازی محیطی ورود کند، دولت نیز تا ۷۰درصد هزینه‌های آن را تأمین خواهد کرد؛ ‌البته در مراکز استان به دلیل منابع قابل توجهی که شهرداری‌ها دارند، این نسبت تغییر می‌کند و شهرداری‌ها می‌توانند منابع بیشتری را به مواردی از این دست اختصاص دهند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری بیان کرد: منابع و تسهیلاتی که دولت اختصاص می‌دهد، به صورت خودکار آورده بخش خصوصی را نیز به دنبال خواهد داشت و در نهایت، مجموع فرآیندها منتج به ایجاد ۱۱هزار شغل می‌شود.
عشایری با اشاره به اینکه امکان تبدیل وام ۵۰میلیون تومانی بازآفرینی به مبالغ بیشتر وجود ندارد، گفت: زیرا این مبلغ از وجوه اداره شده است که سال به سال باید تکرار شود. به طور مثال اگر در سال جاری ۲۵۰۰میلیارد تومان دریافت شده، باید این رقم به سال سوم انتقال داده شود تا بانک نیز بتواند همین مبلغ را وام بدهد. وی با بیان اینکه نوع تبدیل شدن مبالغ بستگی به صندوق مسکن یکم دارد، گفت: در حال حاضر ۶۰۰هزار نفر ثبت‌نام کننده و سپرده‌گذار در صندوق پس‌انداز مسکن یکم در سطح کشور وجود دارند و موضوع فروش اقساطی می تواند در این صندوق وارد شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: افراد می‌توانند ۱۵میلیون از ۵۰میلیون تومان که به عنوان تسهیلات ارائه می‌شود را به عنوان سپرده در صندوق یکم قرار دهند تا در پایان مراحل ساخت که بازده زمانی دو ساله است، از این صندوق وام دریافت کنند. وی با اشاره به ارائه پیشنهاد پرداخت وام ۵۰میلیونی کم‌بهره به انبوه‌سازان در شورای معاونان وزیر راه و شهرسازی، گفت: بانک عامل بخش مسکن نیز آمادگی خود را برای اعطای این وام اعلام کرده است.
عشایری با اشاره به اینکه در منابع تأمین شده از محل صندوق توسعه ملی برای برنامه ملی بازآفرینی شهری مبلغ ۲۱۲۰میلیارد تومان برای تجهیز وام‌های کم‌بهره بانکی و مبلغ ۱۵۰۰میلیارد تومان در حوزه روبنایی و زیربنایی اختصاص پیدا کرده است، گفت: با توجه به ضوابط شورای عالی راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و کمیسیون ماده ۵، می‌تواند در حوزه روبنایی و زیربنایی ارائه شود.
عشایری با اشاره به اینکه طبق برنامه اجرایی ستادی بازآفرینی هر استان می‌تواند محلات دارای اولویت اقدام را در شهرهای هدف انتخاب کند، افزود: بهتر است جابجایی محلات هدف نسبت به برنامه اتفاق نیافتد؛ چراکه در این صورت بودجه پرداخت شده نمی‌تواند در همه شهرها مؤثر واقع شود، ضمن آنکه سقف بودجه در هر استان ثابت است؛ اما برای جابجایی ۱۵درصدی محله‌ها به ستاد اختیار کامل داده شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی