[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

ورود سه‌دستگاه نظارتی به عدم تمکین از مصوبات هیئت مقررات‌زدایی، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر اقتصاد گفت: برای بالابردن ضمانت اجرایی مصوبات هیئت مقررات‌زدایی، دبیرخانه مشترکی را با سازمان بازرسی راه‌اندازی کردیم و به زودی با دادستانی و دیوان محاسبات نیز کارگروهی تشکیل می‌دهیم.
سید حسین میرشجاعیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص اجرا نشدن ۹۰درصد مصوبات هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل مجوزهای کسب و کار، اظهار داشت: به واسطه اینکه در قانون ضمانت اجرایی خوبی برای مصوبات هیئت مقررات‌زدایی تعبیه نشده است، شاهد عدم اجرای مصوبات این هیئت هستیم.
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و داریی افزود: البته به نظر می‌رسد هرچه به سمت جلو حرکت می‌کنیم، اهمیت این هیئت بیشتر خود را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: در همین ارتباط، چندی پیش جلسه خوبی با آقای سراج، ریاست سازمان بازرسی کل کشور داشتیم و دبیرخانه مشترکی با سازمان بازرسی راه اندازی کردیم.
میرشجاعیان با بیان اینکه هم‌اکنون برای اجرای مصوبات هیئت مقررات‌زدایی، حمایت کافی و وافی را از سوی سازمان بازرسی داریم، گفت: امیدواریم بتوانیم با دادستانی کل کشور و دیوان محاسبات نیز دبیرخانه مشترکی راه‌اندازی کنیم تا ضمانت اجرایی مصوبات هیئت مقررات‌زدایی را بالا ببریم.  
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد افزود: فلسفه حمایت و پشتیبانی سه دستگاه نظارتی کشور یعنی سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و دادستانی کل کشور از هیئت مقررات‌زدایی این است که هم در تصمیم‌گیری‌ها و هم در اعمال تصمیمات، به هیئت مقررات‌زدایی کمک کنند.
وی همچنین در خصوص مجازات دستگاه‌هایی که به مصوبات هیئت بی‌اعتنا باشند، تصریح کرد: طبق ماده ۶۰۰ قانون مجازات اسلامی بین ۶ماه تا یک سال حبس در نظر گرفته شده است.
میرشجاعیان در پاسخ به این سوال که چرا با وجود تعبیه مجازات برای متخلفان از مصوبات هیئت، تاکنون مصوبات ضمانت اجرا نداشته است، گفت: متأسفانه در قانون عنوان نشده است کدام دستگاه مرجع تشخیص اجرا یا عدم اجرای مصوبات هیئت است و مصوبات هیئت با چه مکانیزمی باید اجرایی شود. اینها خلاء‌هایی است که وجود دارد و ما تلاش داریم با همکاری سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل کشور و دیوان محاسبات، این خلاء‌ها را از بین ببریم.
وی تصریح کرد: به دلیل وجود همین خلاءها، بسیاری از مصوبات هیئت مقررات‌زدایی با بی‌تفاوتی دستگاه‌های اجرایی و عدم اجرا از سوی آن‌ها مواجه می شد.  
به گزارش خبرنگار مهر، اخیراً فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی از عدم اجرای ۹۰درصد مصوبات هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل مجوزهای کسب و کار خبر داده و گفته بود: نباید به راحتی از کنار این مسئله عبور کرد، بلکه باید با بررسی دلایل عدم همکاری دستگاه‌ها، گزارشی مستند و تحلیلی به رؤسای سه قوه منعکس کنیم، زیرا این یک موضوع فراقوه‌ای است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی