[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

کوچ، جاذبه گردشگری است، روزنامه شیراز نوین

سرپرست استانداری فارس درخصوص سند ساماندهی راهبردی عشایر بااشاره به اینکه در این سند کلیات تدوین شده است، افزود: این سند باید در شورای عشایر بررسی و در صورت نیاز بازنگری و برنامه‌های اجرایی مورد نظر نیز در چارچوب این برنامه راهبردی تدوین شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، مهندس یدالله رحمانی در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان که با حضور دکتر مهدی میزبان، مدیرکل دفتر مطالعات جامع عشایری سازمان امور عشایرکشور برگزار شد بر اهمیت جایگاه عشایر در کشور تأکید کرد و افزود: جامعه عشایری، جامعه‌ای صرفاً تولید‌کننده است و بین 25 تا 30درصد گوشت مورد نیاز کشور  را تأمین می‌کند همچنین 30 درصد از صنایع دستی موجود توسط این قشر تولید می‌شود. 
وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری یکی از دغدغه‌های اساسی در شرایط کنونی کشور است، خاطرنشان کرد: جامعه تولید کننده عشایر نه تنها چنین دغدغه‌ای برای جامعه ایجاد نمی‌کنند بلکه به ایجاد فرصت‌های شغلی نیز کمک کرده‌اند.
سرپرست استانداری فارس با تأکید بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بی‌شمار جامعه عشایری، افزود:  این نوع از زندگی یکی از جاذبه‌های گردشگری استان است که به دلیل اقبال به بوم گردی حائز اهمیت است.
مهندس رحمانی با تأکید بر اهمیت جایگاه عشایر بر لزوم حل مشکلات این قشر تأکید و عنوان کرد: وظایف همه دستگاه‌ها در خصوص حل مشکلات جامعه عشایری مشخص شده و انتظار می‌رود بر اساس آیین‌نامه‌ها و دستور العمل‌ها با جدیت در دستور کار مدیران قرار گیرد.
سرپرست استانداری فارس مناسب ترین راه برای به نتیجه رسیدن برنامه‌های تدوین شده در حوزه عشایری را بهره گرفتن از منابع ارزش افزوده دانست  که بر اساس قانون به عنوان سهم جامعه عشایری در نظر گرفته شده است. وی با تأکید بر لزوم توجه به چهار موضوع آبرسانی، برق‌رسانی، اسکان و بهسازی و مدرسه، اظهار کرد: اولویت‌بندی پروژه‌های عشایری باید به درستی مشخص شده و این اطلاعات در اختیار فرمانداران قرار بگیرد. مهندس رحمانی با اشاره به اینکه بر‌اساس قانون اعتبارات عشایری از سوی فرمانداری‌ها توزیع می‌شود، خاطرنشان کرد: فرمانداران باید تخصیص این اعتبارات را با نظر دست‌اندرکاران امور عشایر انجام دهند. وی همچنین درخصوص تأمین 2500 پکیج انرژی خورشیدی تأکید کرد: مقرر شد اقدامات فنی مورد نیاز تا 15 دی ماه انجام و این پکیج‌ها نیز تا پایان سال بین عشایر توزیع شود. 
سرپرست استانداری فارس با اشاره به اینکه 75 درصد از عشایر استان همچنان کوچ‌رو هستند توجه به ایل راه و مسیر کوچ عشایر را دارای اهمیت ویژه دانست و از شهرداری شیراز خواست تا زمان ایجاد ایل راه جدید، زمینه عبور عشایر را فراهم کند.
 وی یادآور شد: این مسیر کوچ عشایر علاوه‌بر اینکه عبور عشایر را تسهیل می‌کند، می‌تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری زمینه سودآوری را نیز مهیا کند. 
سرپرست استانداری فارس با تأکید بر اینکه اختصاص کد آبادی برای محل‌های اسکان عشایر باید در اسرع وقت انجام شود، اظهار کرد: این اقدام سبب می‌شود علاوه بر سهم عشایر از منابع ارزش افزوده تخصیص سایر منابع اعتباری نیز با سهولت انجام شده و بهبود سالانه 5درصد شاخص‌های جامعه عشایر در برنامه توسعه محقق شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی