[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

رعایت آداب ضریب اطمینان به حکم قاضی را زیاد می‌کند، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در حاشیه حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز در جمع قضات و کارکنان مجموعه قضایی ضمن تقدیر از توجهات و حمایت‌های آیت الله دژکام از مجموعه قضایی استان گفت: آرامش و وحدت اقشار مختلف در استان به برکت حضور و روحیه مردمی ‌و تواضع نماینده ولی فقیه در استان شکل گرفته است. علی القاصی همچنین با اشاره به اینکه خروجی  شرایط اقتصادی امروز جامعه و فشارهای ناشی از آن متأسفانه در دستگاه قضایی پدیدار شده است گفت: علی‌رغم همه نارسایی‌ها و کمبود‌های موجود به لحاظ نیروی انسانی و امکانات همکاران قضایی و اداری با تمام وجود و روحیه جهادی و حساسیت و پشتکار وافر به ارائه خدمت قضایی مشغول در این مسیر گام برمی‌دارند.
رئیس شورای قضایی استان فارس با بیان اینکه بخش عمده‌ای از امنیت امروز استان حاصل تلاش قضات و کارکنان در مجموعه قضایی است گفت: با همین تلاش‌های شبانه‌روزی است که امنیت نسبی مناسب و قابل قبولی برقرار است و به واقع می‌توان مجموعه قضایی را در زمره  فعال ترین،  پیگیرترین و پاسخگوترین مجموعه‌های خدمت رسان تلقی نمود و به حمد الله از این حیث مجموعه قضایی استان فارس نیز به استناد آمارهای موجود کارنامه درخشانی دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: در بحث مبارزه با اخلاگران نظام اقتصادی که در نتیجه فعالیت‌های این افراد معیشت مردم به مخاطره افتاده است نیز مجموعه قضایی در سطح ملی و استانی وظایفی را که به حکم قانون به این مجموعه محول گردید به خوبی به سرانجام رساند به نحوی که برخورد قاطع، سریع و انقلابی دادگستری استان با این اخلاگران اقتصادی رضایتمندی کم نظیر عمومی ‌را در پی داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نوسانات اقتصادی و افزایش نامتوازن زندانیان مهریه در استان فارس کاهش 70 درصدی این زندانیان را نتیجه تلاش‌های قضات و کارکنان مجموعه در اجرای بخشنامه ریاست معظم قوه قضائیه ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: این موضوع تنها یکی از ده‌ها موضوعی است که در نتیجه کارکردهای اقتصادی و اجتماعی مطالبات مردمی ‌و بار سنگین پاسخگویی به آن را به سمت دستگاه قضایی هدایت می‌کند که با تلاش شبانه‌روزی و جدیت قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان گام‌های مثبتی در مسیر کاهش زندانیان این حوزه برداشته شد.  نماینده ولی فقیه در استان فارس ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه قضایی استان در برقراری عدالت گفت: قاضی حتی در بیرون از جلسه محکمه باید آداب قضا را رعایت کند. آیت الله لطف الله دژکام در دیدار با مجموعه قضات، معاونین و کارکنان دادگستری فارس در ابتدا ضمن تشکر از رئیس کل دادگستری استان و قضات با اشاره به اینکه اگر کسی زحمات شما را نبیند به طور حتم خداوند متعال می‌بیند، گفت: قطعاً هرکس که با نیت خیر کار می‌کند خداوند به او پاداش می‌دهد و ما نیز از او تشکر می‌کنیم. وی با بیان اینکه در دستگاه قضایی پایبندی و عمل به عدالت یکی از موضوعات اساسی در این مجموعه است، اظهار کرد: بنده آیه 90 سوره نحل را هر هفته در خطبه‌های نماز جمعه می‌خوانم که خدای متعال در این آیه شریفه می‌فرماید «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ».
امام جمعه شیراز ادامه داد: در ورودی مجموعه دادگستری فارس این عبارت نوشته شده، این عدالت علاوه بر اینکه امر خداست، خواسته مردم نیز به شمار می‌رود. آیت الله دژکام با اشاره به اینکه عدالت یکی از ضروریات اجتماع است، خطاب به قضات تأکید کرد: شما باید عدالت را در محاکم قضایی تأمین کنید، قاضی در جایگاه خود و کارکنان دیگر مجموعه قضایی از دفتردار تا منشی باید مراقب باشند تا عدالت در این مجموعه ضایع نشود. وی ضمن تقدیر و تشکر از دستگاه قضایی استان پیرامون تلاش‌های این مجموعه در برقراری عدالت گفت: در این مجموعه تلاش‌های زیادی برای برقراری عدالت شده و می‌شود که جای تشکر و قدردانی دارد. نماینده ولی فقیه در استان فارس یکی دیگر از ضروریات را در مجموعه قضایی  مسئله وثاقت عنوان کرد و گفت: وثاقت به معنی اعتماد و اطمینانی است که مردم باید به این دستگاه داشته باشند،گاهی ممکن است درون سازمانی همه کارها را خوب انجام داده باشیم اما انعکاس بیرونی آن خوب نباشد و باید برای این موضوع هم فکر کرد. وی ادامه داد: در کتب فقهی ما به نام «آداب القضاء بحث مفصلی است که برخی از آنها وجوبی ندارد اما برای اعتماد سازی اجتماعی بسیار مفید است.
آیت الله دژکام به گوشه ای از این مباحث اشاره کرد و افزود: یکی از مطالب مفید «آداب القاضی» و «آداب مجلس القضا» است، آداب قاضی آدابی است که قاضی حتی در صورتی که بیرون از جلسه محکمه‌اش هست باید مراعات کند. وی توضیح داد: فقهای ما در آداب مجلس القضا گفته اند از مستحبات این است که قاضی از علما درخواست کند در  مجلس و محکمه اش بنشینند. حکمت این کار چیست؟
آیت الله دژکام یکی از موضوعات  این امر را شفافیت عنوان کرد و گفت: علما در مقام قضاوت نیستند اما می‌توانند حکم درست قاضی را توجیه کنند و این به معنای شفافیت است و این امر غیر از آن است که قاضی می‌تواند از علما مشورت بگیرد. وی خواستار توجه به این مسئله شد و گفت: این نحوه ارتباط را که در شرع مقدس هم پیش بینی شده باید مورد توجه قرار داد و  به مرور برای تحقق آن فضاسازی کرد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه امروزه دشمن به دنبال سلب اعتماد مردم است، تأکید کرد: ما مشکلات و خطاهای موجود در دستگاه قضایی را منکر نمی‌شویم اما این خطاها بسیار کمتر از خدماتی است که ارائه می‌شود اما دشمن همین مقدار کم اشتباهات را زیاد جلوه می‌دهد تا اعتماد مردم را سلب کند.
 وی خواستار توجه به این آداب از سوی قضات شد و گفت: آداب را با تفاصیلی که فقها فرموده‌اند به مرور در محکمه آغاز کنیم و وقتی آداب اجرایی شد اعتماد افزایش پیدا می‌کند و ضریب اطمینان به حکم قاضی زیاد می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی