[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

بررسی اتهام تبانی از سوی باشگاه گچسارانی به تیم شیرازی، روزنامه شیراز نوین

گروه ورزش - م.حامد

 هفته گذشته وب‌سایت باشگاه نفت و گاز گچساران، مطلبی را منتشر کرد که در آن به تیم نوجوانان برق شیراز اتهام تبانی زده شده بود. متن کامل این اتهام که توسط و‌بسایت «دی اسپورت» منتشر شد، به این شرح است:
در هفته پایانی دور مقدماتی لیگ برتر فوتبال نوجوانان فاجعه ای تلخ رخ داد و نتیجه بازی صنعت نفت آبادان و برق شیراز به طرز عجیبی در دقایق پایانی و پس از پایان بازی نفت و گاز گچساران و شاهین بوشهر تغییر کرد.عصر شنبه 30 بهمن ماه در آبادان دو تیم نوجوانان صنعت نفت آبادان و برق شیراز به مصاف هم رفتند که این بازی در نیمه اول با تساوی یک یک به پایان رسید و در نیمه دوم تیم برق شیراز مدعی و یکی از تیم‌های صعودکننده به مرحله بعد این مسابقات چهار گل دریافت کرد که توجه بسیاری از کارشناسان فوتبال را به این بازی جلب کرده است. این اتفاقات در حالی رقم خورد که نتیجه بازی صنعت نفت آبادان و برق شیراز پس از گل نوجوانان نفت گچساران تغییر می‌کند و در کمتر از 30دقیقه با چهار گل دروازه برق شیراز باز می‌شود و در مجموع با پنج گل این تیم مقتدر از نفت آبادان شکست می‌خورد. نکته قابل توجه در این دیدار گل‌های خورده تیم برق شیراز بوده در طول لیگ و در کل فصل 14 گل دریافت کرده و از این تعداد شش گل در بازی با فولاد خوزستان و ۸گل در طول فصل بوده و در بازی روز گذشته مقابل صنعت نفت آبادان به طور عجیبی پنج گل دریافت می‌کند. نتیجه این بازی از حساسیت خاصی برای صنعت نفت آبادان و نفت و گاز گچساران در جدول برخوردار بود. پس از آنکه گچساران گل پیروزی را به شاهین بوشهر زد، تیم صنعت نفت آبادان چند دقیقه ای بعد ازآن چهار گل دیگر به برق شیراز زد؛ تا این بازی را با پیروزی پشت سر بگذارد. با کمی بررسی کارشناسی به راحتی می‌توان به مشکوک بودن این نتیجه پی برد و دید تیمی که در 10 بازی تنها هشت گل خورده و در چهار بازی هیچ گلی دریافت نکرده ، در یک بازی به یکباره پنج گل دریافت می‌کند. در صورتی‌که برق شیراز صعودش به مرحله بعد را هم قطعی کرده بود و تنها این بازی حکم تشریفاتی برای برق داشت. صنعت نفت آبادان در 11 بازی تنها شش گل به ثمر رسانده و در یک بازی حساس که نتیجه آن برای نفتی‌های گچساران نیز اهمیت خاصی داشت و تیم گچساران با نتیجه دو بر یک شاهین بوشهر را شکست داده بود در نیمه دوم، چهار گل به برق شیراز زد تا تمام توجهات به این بازی آن هم در سطح لیگ برتر نوجوانان جلب شود. این اتفاقات تلخ و اختلاف زمانی بین بازی صنعت نفت آبادان و برق شیراز و نفت و گاز گچساران و شاهین بوشهر موجب شد تا در بازی که در آبادان برگزار شد اطلاع کاملی از نتیجه بازی در بوشهر داشته باشند و اتفاقات تأمل برانگیزی در این بازی رخ دهد. شایان ذکر است زمانی که نفت آبادان با برق شیراز در دقیقه ۳۸ گل را دریافت می‌کند، تیم‌های شاهین و نفت وگاز در بین دو نیمه مشغول استراحت بودند. حال با توجه به این اتفاقات انتظار می‌رود مسئولان برگزاری لیگ برتر نوجوانان و کمیته اخلاق سازمان لیگ با بررسی دقیق اتفاقات این بازی حساس نسبت به حق و حقوق سایر تیم‌ها رای قاطعی را اعلام نمایند. گفتنی است بازی‌های لیگ برتر نوجوانان قرار بود همه ساعت 14 روز شنبه برگزار شوند، اما در آبادان بازی با 30 دقیقه تأخیر برگزار شد که این مسئله نیز ابهاماتی را در میان کارشناسان فوتبالی ایجاد کرده است.
منبع:سایت باشگاه نفت و گاز گچساران
با توجه به اهمیت موضوع و با توجه به اینکه باشگاه برق شیراز تیمی در رده سنی نوجوانان لیگ کشوری ندارد و برای اطمینان از این موضوع، با مازیار فرحی مدیرعامل باشگاه برق شیراز تماس گرفتیم که ایشان از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرد. سپس با محمدحسینی سرپرست باشگاه برق نوین تماس گرفتیم. حسینی هم گفت تیم نوجوانان برق نوین به باشگاه حافظ شیراز واگذار شده و فقط با اسم برق نوین فعالیت می‌کند و باید با مسئولان باشگاه حافظ تماس بگیرید. در تماسی که با احمد رضایی، مدیر تیم حافظ داشتیم، ایشان طرح مسئله تبانی از سوی باشگاه گچسارانی را کاملاً بی اساس و غیرعقلانی خواند و گفت : من یک سؤال از شما دارم. اگر خدای نکرده کسی از باشگاه ما قصد شیطنت و تبانی داشته باشد و بخواهد با باشگاه نفت آبادان همراهی کند تا تیم گچساران سقوط کند، وقتی که برای این امر به یک نتیجه تساوی نیاز است، دلیلی دارد که تیم ما برود 6 گل بخورد و آبروی خودش را ببرد؟ اگر شرایط طوری بود که فقط با 6 گل خوردنِ ما، آنها حذف می‌شدند جای شک داشت. اما وقتی با یک مساوی هم این اتفاق می‌افتاد، چرا ما باید برویم و 6 گل بخوریم تا آبرویمان برود؟! موضوع دیگر این که وقتی ما صعودمان قطعی شده بود، نمی خواستیم تیم را متحمل هزینه‌های بیشتر کنیم، اما وقتی فهمیدیم این بازی ما در سرنوشت تیمی دیگر تأثیرگذار است، گفتیم به هر طریقی شده باید برویم. حتی خود من هم با اینکه مشکل بیماری قلبی داشتم اما گفتم باید بروم تا این بازی کاملاً جوانمردانه برگزار شود تا پیش خدای خودم شرمنده نباشم. از طرفی مربی من می‌گوید 6-7 بازیکن دو اخطاره دارم و هر بازیکنی که در بازی آبادان اخطار بگیرد در دور دوم نمی تواند بازی کند. پس من نباید احساسی عمل کنم و به خاطر تیم دیگری موقعیت تیم خودم را به خطر بیندازم. نتیجه این بازی را برای صعود نیاز ندارم اما چون در سرنوشت تیم‌های دیگر تأثیر دارد، می‌رویم و بازی می‌کنیم و از نفراتی که کمتر استفاده شده بودند استفاده کردیم تا آنها هم برای دور دوم آماده تر باشند. محمد مطوری سرمربی تیم نوجوانان ما به من گفت: این بازی برای من حیثیتی است و باید بروم و بازی را ببرم! خیلی هم خوب پیش رفتیم و نیمه اول یک یک مساوی بود. در نیمه دوم هم یک پنالتی گل خوردیم و بلافاصله بعد از پنالتی دو گل دیگر خوردیم. بازی هم تا دقیقه 90 چهار یک بود و در دقایق تلف شده روی ضدحمله دو گل دیگر به ما زدند. اگر واقعاً بحث تبانی بود آنها انقدر بی معرفت بودند که وقتی به تساوی نیاز دارند، به ما 6 گل بزنند؟! 
خدا شاهد است برای خودم خیلی جالب بود که حتی یک تماس از آبادان با ما گرفته نشد. حتی روز بازی هم به ما گفتند اگر ما به شما زنگ نزدیم به حساب بی احترامی نگذارید، فقط نخواستیم حرف و حدیثی پیش بیاید. فقط چون بازی حساسیت داشت نیامدیم مزاحم شما شویم. اما متأسفانه در بین تیم‌های بازنده همیشه دنبال متهم می‌گردند. تیم نفت و گاز گچساران همه بازی‌های بیرون از خانه خود را باخته. چه شد که روز آخر در بوشهر پیروز شد؟! نکند خودشان تبانی کرده‌اند؟ شاید درست نباشد که من این را بگویم اما آنها ده بار به من زنگ زدند که پول رفت و برگشت و خورد و خوراکتان را می‌دهیم، بروید این بازی را ببرید! گفتیم نه ممنون. با این که پول نداریم ولی هزینه این سفر را داریم. تعجب می‌کنم از رفتار مدیران این باشگاه. و ما امروز به فدراسیون نامه زدیم و گفتیم جریان از چه قرار است. اما به احترام یکی از بزرگان این باشگاه که جانباز جنگ تحمیلی هستند و بسیار انسان شریف و محترمی هستند، نمی خواهیم به این مسئله دامن بزنیم یا شکایتی بکنیم. اما اگر بخواهند ادامه بدهند حتماً قضیه را پیگیری می‌کنیم. مطمئن باشید اگر ذره ای مشکل در این بازی به‌وجود آمده بود، خودم وارد عمل می‌شدم و نمی گذاشتم این تیم به بازی‌های خود در این مسابقات ادامه بدهد.
رضایی در مورد وضعیت فعلی این تیم و حضور در دور دوم گفت: تیم ما به همراه تیم‌های سپاهان اصفهان، تراکتورسازی تبریز و پدیده مشهد در یک گروه قرار گرفته و ما درخواست میزبانی این مسابقات را داده ایم. اما چون بقیه هم تقاضا داده اند، فدراسیون تصمیم می‌گیرد که مسابقات کجا برگزار شود. مسابقات در دو گروه 4 تیمی برگزار می‌شود و از هر گروه دو تیم صعود می‌کند به دور نیمه نهایی و کار سختی هم برای صعود به این مرحله خواهیم داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی