[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

۳۰درصد جمعیت کشور ریشه عشایری دارند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر کشور گفت: حدود 100سال قبل 30 درصد جمعیت کشور از جامعه عشایر بودند که این بیانگر این مطلب است که امروز 30 درصد جمعیت کشور رگ و ریشه عشایری دارند.
به گزارش ایرنا، مهدی میزبان، در جلسه شورای عشایر استان فارس در شیراز افزود: امروز یک و 6 دهم درصد جمعیت کشور یعنی یک میلیون و 200 هزار نفر از جامعه عشایر هستند این جمعیت در 59درصد مساحت کشور دارای قلمرو هستند و ضرورت دارد که در برنامه‌های مطالعات آمایش توجه لازم به آنها شود.
وی اظهار داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون عشایر همواره مورد حمایت حاکمیت و نظام بوده‌اند اما به نظر می‌رسد که در برنامه‌های اجرایی آنگونه که باید دیده نشده‌اند.
او اضافه کرد: امروز خدمات دولت تدبیر و امید به عشایر جامعه عشایر را در کشور پایدار نگاه داشته است.
وی جمعیت باسواد عشایر کشور بر‌اساس اولین سرشماری عشایری در سال 1366 را 27 درصد برشمرد و گفت: این تعداد در سرشماری عشایری سال 1388 به افزون بر 65 درصد رسید که مرهون تلاش‌ها و کوشش‌های مرحوم بهمن بیگی بنیانگذار آموزش عشایری کشور است. او گفت: امروز در کشور بیش از 150 مدرسه عشایری یک دانش‌آموزی داریم که این یک پیشرفت خوب محسوب می‌شود.
همچنین مدیر کل امور عشایر استان فارس گفت: افزون بر 49میلیارد تومان در ماه‌های منتهی به پایان سال 95 و سال 96 صرف تثبیت و پایداری اشتغال عشایر استان شد.
روح الله بهرامی‌‌افزود: این تسهیلات به شکل کم‌بهره و توسط بانک کشاورزی در سراسر استان توزیع شد.
وی گفت: از آنجا که استان فارس قطب عشایر کشور محسوب می‌شود ما کوشیده‌ایم که با برنامه‌ریزی مناسب خدمات مطلوبی را به این جامعه ارائه دهیم. بهرامی‌درباره راه‌اندازی اطلس جامع عشایر استان فارس گفت: در این اطلس اطلاعات مربوط به ایل راه‌ها، مناطق عشایری، سایت‌های اسکان، نقاط حادثه‌خیز در کوچ عشایر، زیست‌بوم‌ها به تفکیک ایلات عشایری، منابع آب پایدار، اراضی کشاورزی واگذار شده به عشایر، آب‌انبارها و مخازن زمینی، موقعیت انبارها و شرکت‌های تعاونی عشایری و موقعیت جغرافیایی ادارات امور عشایر شهرستان‌ها گنجانده شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی