[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

قول می‌دهم سال آینده یک تیم در لیگ برتر کشور خواهیم داشت، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: چند ماه پیش، رئیس هیئت بسکتبال استان فارس قول داده بود تیم نیروی زمینی تهران را به شیراز آورده و شیراز، دوباره صاحب یک تیم لیگ برتری در سطح کشور شود. اما این اتفاق رخ نداد و نیروی زمینی در همان شهر تهران به فعالیت خود ادامه داد. در عوض، دو تیم دیگر از استان فارس در مسابقات لیگ دسته اول شرکت کردند که یکی از آن‌ها تیم عقاب شیراز است که آن هم یک تیم نظامی محسوب می‌شود و مربوط به پایگاه هوایی شهید دوران.
همچنین، یک تیم از استان فارس و شهر شیراز به نام صدرا در لیگ برتر بسکتبال بانوان حضور دارد که دور رفت مسابقاتش را به پایان رسانده و درصدد آماده‌سازی برای نیم‌فصل دوم است.
فریدون رئیسی، رئیس هیئت بسکتبال فارس، یکشنبه شب در برنامه ورزش فارس شرکت کرد و پاسخگوی سوالات مهدی نوشادی بود. بخشی از صحبت‌های او را در ادامه می‌خوانید.
نیروی زمینی سال آینده به شیراز می‌آید
خوشبختانه، امسال سال پررونقی برای بسکتبال فارس بود. شش تیم در لیگ‌های کشوری داریم. یک تیم در لیگ برتر بزرگسالان بانوان (صدرای شیراز)، یک تیم در لیگ برتر جوانان بانوان (جوانان صدرای شیراز)، دو تیم در لیگ دسته اول آقایان (عقاب شیراز و هیئت بسکتبال جهرم) و دو تیم هم در لیگ دسته دوم آقایان (هیئت بسکتبال نی‌ریز و رعد پدافند فسا). قرار بود تیم نیروی زمینی به شیراز منتقل شود. ما هم خیلی تلاش کردیم این اتفاق بیفتد. مشکل اینجا بود که بازیکنانی که با تیم نیروی زمینی تهران قرارداد بسته بودند، بر این اساس به این تیم آمده بودند که بتوانند خدمتشان را در تهران بگذارنند. به همین دلیل، این شرایط مهیا نشد؛ اما قول می‌دهم در فصل آینده یا تیم عقاب یا تیم نیروی زمینی از شیراز، در لیگ برتر حضور داشته باشند.
بسکتبال بانوان فارس دارای ساختاری بسیار قوی است
ما در بحث بانوان، پیشینه بسیار بسیار قوی در بسکتبال کشور داریم. تیم‌های ما در رده‌های پایه و کلاً ساختار ما در بخش بسکتبال بانوان خیلی خوب است. سال گذشته و امسال در مسابقات پایه نتایج خیلی خوبی به دست آوردیم. حتی در صحبتی که هفته گذشته با خانم شجاعی، نایب‌رئیس فدراسیون داشتیم، قرار شد دو تن از بانوان ما که مربی تیم‌های پایه ما بودند و در مسابقات قهرمانی کشور تیم‌هایشان روی سکو رفتند، به عنوان مربی تیم‌های ملی در اردوها حضور پیدا کنند. چندی پیش نیز میزبان المپیاد نخبگان کشور در رده بانوان بودیم که 21تیم از استان‌های مختلف در فارس حضور داشتند. ظرفیت ما بیش از یک تیم در لیگ برتر بانوان است و ما می‌توانیم دو یا سه تیم در این مسابقات شرکت دهیم. ضمن اینکه تیم ما کاملاً بومی است. این تیم برای سال‌های آینده که مشکل بازیکن نداشته باشیم، پشتوانه خوبی از جوانان دارد که هم‌اکنون در مسابقات کشوری حضور فعالی دارند. هم‌اکنون سه مرحله از مسابقات جوانان هم برگزار شده و نتایج خیلی خوبی هم گرفته‌اند و قطعاً اگر این دو تیم بانوان حمایت شوند، وضعیت ما در این رده خیلی بهتر خواهد شد. امسال وضعیت صدرا تقریباً خوب است. با توجه به اینکه مسابقات برون‌مرزی بسکتبال بانوان آزاد شد و تیم‌های ملی ما می‌توانند در مسابقات خارج از کشور حضور پیدا کنند، باشگاه‌ها سرمایه‌گذاری بهتری انجام داده‌اند. بعضی از باشگاه‌هایی که وضعیت مالی خوبی دارند، حتی بازیکنان خارجی هم جذب کرده‌اند. تیم ما دو سه بازی را واگذار کرده و خیلی نتایج نزدیک بوده؛ ولی امیدوارم در دور برگشت که با تیم‌های قدرتمند در شیراز بازی دارد، بتواند عملکرد بهتری هم داشته باشد و جایگاهی در شأن بانوان فارس به دست بیاورد.
فارس دچار کمبود بسکتبالیست شده است
در بخش آقایان، یکی از خلأهایی که در بسکتبال فارس احساس می‌کنیم، کمبود بازیکن است. بازیکنان زیادی هستند که بسکتبال بازی می‌کنند؛ اما بازیکنانی که کیفیت حضور در لیگ‌ها کشوری داشته باشند، زیاد نیستند و باید در این راه بکوشیم. ما اگر بسکتبال فارس را یک مثلث در نظر بگیریم، سه ضلع آن را این موارد تشکیل می‌دهند: هیئت بسکتبال فارس، اداره کل ورزش و جوانان و فدراسیون بسکتبال. بین این سه مجموعه، همدلی خوبی وجود دارد و حمایت‌هایی که انجام شد، باعث شد فدراسیون با حضور یک تیم از فارس در لیگ یک بسکتبال موافقت کند. همچنین با رایزنی‌هایی که بنده با امیر سرتیپ لشگری، فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران شیراز داشتم، با توجه به اینکه ایشان از فرماندهان ورزش‌دوست و علاقه‌مند به ورزش هستند، موافقت کردند یک تیم با نام عقاب با همکاری هیئت بسکتبال فارس در این مسابقات حضور پیدا کند. این تیم، درست سه روز مانده به آغاز مسابقات بسته شد و در اولین بازی، فقط با 7بازیکن در جهرم به میدان رفت. در ادامه، بازیکنان دیگری هم به این تیم اضافه شدند و حالا روزبه‌روز نتایج این تیم دارد بهتر می‌شود. الان 6بازیکن این تیم از رده سنی جوانان هستند. دو نفر از بازیکنان روز اول که خواستند بازی کنند، رنگ صورتشان مثل گچ سفید شده بود. اما همین بازیکنان در بازی قبلی که روز جمعه در خانه بسکتبال شیراز برگزار شد و حدود هزار نفر از نزدیک شاهد آن بودند، بازی جذاب و خوبی به نمایش گذاشتند و فارغ از نتیجه‌ای که رقم خورد، یک موفقیت برای بسکتبال فارس بود؛ چون هر دو تیم بچه‌های همین استان بودند و سرمایه‌های بسکتبال ما محسوب می‌شوند. تیم هیئت بکستبال جهرم هم قطعاً با حمایت‌هایی که آقای خداجو، رئیس اداره ورزش و جوانان این شهرستان و سایر مسئولان این شهرستان انجام می‌دهند، عملکرد بسیار خوبی در آینده خواهد داشت. این امیدواری وجود دارد که سال آینده یک تیم از جهرم در لیگ برتر بسکتبال کشور حضور داشته باشد.
تیم‌های فارس به لیگ برتر کشور بازمی‌گردند
یکی از معضلات بزرگ بسکتبال فارس، نبود اسپانسر است. بسکتبال هم رشته‌ای‌ست که باید بازیکنان در زمین مسابقه آبدیده شوند؛ اما وقتی تیمی در لیگ برتر نداریم، بازیکنان وقتی به رده سنی جوانان می‌رسند، پس از آن جایی ندارند که بروند. ما در دهه 80 تیم‌های خوبی در لیگ برتر داشتیم، مثل آ.اس، پگاه و ب.آ که در لیگ برتر بازی می‌کردند؛ اما از سال 90 تا 95 هیچ تیمی، نه در لیگ برتر و نه در لیگ یک نداشتیم. به همین دلیل، خیلی از استعدادهای خوبی که داشتیم هدر رفتند و حالا با بازگشت تیم‌های فارس به لیگ‌های کشوری، می‌توانیم شاهد درخشش بازیکنان و استفاده درست از استعدادها در میادین مهم باشیم. من قول می‌دهم سال آینده 4تیم در مسابقات لیگ یک خواهیم داشت. یعنی دو تیمی که الان در لیگ یک حضور دارند، به همراه نمایندگان نی‌ریز و فسا که در حال حاضر در لیگ دسته دوم فعالیت دارند. ضمن اینکه قول می‌دهم از این 4تیم، دو تیم در فصل بعد از آن به لیگ برتر صعود کنند و می‌بینید که این بازیکنان در لیگ برتر می‌درخشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی