[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

با هر گونه کتاب کمک‌درسی مخالفیم، روزنامه شیراز نوین

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش گفت: استفاده از کتب کمک آموزشی را ممنوع کردیم و حتی امسال در جشنواره کتاب رشد کتب کمک درسی در ابتدایی را داوری نکردیم و اصلاً به جشنواره راه ندادیم.
حیدر تورانی (سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در واکنش به اظهارات اخیر یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه مؤلفان کتب درسی در تألیف کتب آموزشی دست دارند، آن هم با این استناد که وقتی یک کتب درسی هنوز بیرون نیامده کمک‌آموزشی‌هایش در بازار موجود است، گفت: چیزی که الان وجود دارد، این است که ارتباط ما با مسئولان رده بالا به خصوص نمایندگان قوی نیست و تقریباً ضعیف است. به همین دلیل از یکدیگر اطلاعات درستی نداریم.
وی ادامه داد: اصلاً چیزی به اسم دفتر کمک‌درسی نداریم، ما دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی داریم و هیچ‌کدام از مؤلفان حق این کار را ندارند که هم‌زمان هم کتاب درسی و هم کتب آموزشی تألیف کنند؛ زیرا ما این را ممنوع کرده‌ایم، اما نمی‌توانیم جلوی اقدامات افراد اهل اندیشه و قلم را در ساعات غیراداری‌ و بیرون از محل کار بگیریم.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش در خصوص مخالفت خود با نشر کتب کمک آموزشی گفت: ما با هر گونه کار کمک درسی به معنی اینکه پخته‌خواری را به بچه‌ها تحمیل کند و به ذهن و خلاقیتشان آسیب وارد کند، مخالفیم، حال چه از طرف مؤلف باشد چه غیرمؤلف، به هر حال ما مؤلفانمان را مدیریت می‌کنیم.
تورانی افزود: استفاده از کتب کمک آموزشی را ممنوع کردیم و حتی امسال در جشنواره کتاب رشد کتب کمک‌درسی در ابتدایی را داوری نکردیم و اصلاً به جشنواره راه ندادیم.
وی در پاسخ به این سوال که پس چگونه کتب کمک آموزشی پایه دوازدهم وارد بازار شد، در حالی که کتب درسی هنوز منتشر نشده بود، گفت: برای اینکه فرآیند تألیف و کیفیت کتاب‌های ما بالا برود و معلمان بتوانند در فرآیند تألیف نظر بدهند ما محتوای کتاب‌ها را در سامانه‌هایمان بارگزاری می‌کنیم. خیلی از افراد هم از همین سامانه‌ها مطالب را بر می‌دارند و کپی می‌کنند، اما این‌طور نیست که اطلاعات درز پیدا کند.
سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش در پایان تأکید کرد: از اینکه کتابمان را در سامانه قرار داده‌ایم خلاف نکردیم؛ بلکه باید با آن کسی که از محتواهای ما رونویسی می‌کند، برخورد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی