[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

دربرابر طرح «معلم تمام‌وقت» موضع نگیریم، روزنامه شیراز نوین

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه تاکنون ۳۵۰هزار گزارش اقدام‌پژوهی توسط معلمان ارائه شده است، گفت: در واقع معلم پژوهشی برای حل مشکلات تدریس خود طراحی و اجرا می‌کند. فاصله گرفتن از تحقیقات دانشگاهی و حرکت به سمت پژوهش‌های معلم، دانش‌آموز و مدرسه‌محور هدف عمده اقدام‌پژوهی است.
به گزارش ایسنا، فرهاد کریمی با بیان اینکه در ستاد بزرگداشت هفته پژوهش برنامه‌های متنوعی را طراحی و اجرا کردیم، گفت: به عنوان پژوهشگاه مطالعات مأموریت‌هایی در دو بخش داریم که بخش نخست پژوهشی، علمی دانشگاهی و دوم فعالیت‌های مرتبط با آموزش و پرورش در قالب شورای تحقیقات و پژوهشکده تعلیم و تربیت است.
وی افزود: هدف برجسته‌سازی پژوهش در ستاد بزرگداشت هفته پژوهش را در سال جاری دنبال کردیم که در رأس آن‌ها معلم پژوهنده و اقدام پژوهی قرار دارد.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه تاکنون ۳۵۰هزار گزارش اقدام‌پژوهی توسط معلمان ارائه شده است، گفت: در واقع معلم پژوهشی برای حل مشکلات تدریس خود طراحی و اجرا می‌کند. فاصله گرفتن از تحقیقات دانشگاهی و حرکت به سمت پژوهش‌های معلم، دانش‌آموز و مدرسه‌محور هدف عمده اقدام‌پژوهی است.
کریمی افزود: امسال ۱۳۴هزار اثر در این بخش به دست ما رسید و 53هزار معلم منتخب و در نهایت، بهترین‌ها تجلیل شدند.
وی با بیان اینکه دومین فعالیت مهم ما انتخاب پژوهشگران برگزیده است، اظهار کرد: حدود ۱۱فعالیت در هفته پژوهش طراحی و اجرا شد. گسترش فرهنگ پژوهش و تفکر و پرسشگری را به طور جدی دنبال می کنیم.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره خرید و فروش پایان‌نامه‌های دانشجویی گفت: خرید و فروش پایان‌نامه‌ها دردناک و پلید است و باید هرچه زودتر زمینه‌های محو آن فراهم شود. ما قطعاً از پایان‌نامه‌های قوی که مشکلی از مدارس را حل می‌کنند، حمایت می‌کنیم؛ اما به هر روی با محدودیت‌های بودجه‌ای روبرو هستیم که به اندازه سال‌های قبل هم نیست.
کریمی با طرح این سوال که چرا باید آموزش و پرورش پژوهشکده داشته باشد، عنوان کرد: هدف این بود که زمینه نشست و برخاست صاحب‌نظران با آموزش و پرورش فراهم شود. 15گروه پژوهشی در پژوهشگاه داریم و در ارزیابی گزارش‌های اقدام‌پژوهی معلمان، 50کارشناس همکاری داشتند. اگر مدرسه را رها کنیم، دیگر موضوعی برای کار کردن نداریم؛ اما خب باید حتماً مدرسه‌محوری و رفتن پژوهش‌ها به کف مدارس را به طور جدی مدنظر قرار داده و تعاملات با سطح مدارس را تقویت کنیم.
وی افزود: طبیعی است که نمی‌توانیم برای معلمان تعیین کنیم تکلیف پروژه به دانش‌آموزان بدهند؛ اما می‌توانیم فضا را به سمت افزایش تولید مطالب از سوی دانش آموزان ببریم.
کریمی در ادامه با بیان اینکه در چارچوب برنامه‌های زیرنظام پژوهش آموزش و پرورش مکلف شده است تمام برنامه‌هایش دارای پیوست پژوهشی باشد، گفت: گاهی این اتفاق نمی‌افتد و نمی‌توان منتظر ماند تا پژوهشی انجام شود؛ اما می‌توان گروه‌های نخبگانی تشکیل داد و از نظرات آن‌ها در اجرای برنامه‌ها استفاده کرد.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش درباره سیاست جداسازی دانش‌آموزان سمپاد گفت: دنیا به سمت تلفیق حرکت می‌کند. هر کشوری سیاست خود را دارد؛ اما در مجموع جداسازی دانش‌آموزان با اصل آموزش و تربیت خلاق منطبق نیست. اینکه روش جداسازی یا تلفیق اجرا شود، بسته به سیاست‌های کشور و تصمیمات کلان دارد.
وی درباره کتب کمک‌درسی نیز گفت: کتب درسی باید به گونه‌ای طراحی شوند که برای دانش‌آموزان قابل بهره‌برداری باشند. در این میان شاهد رشد کتب کمک‌درسی هستیم که ممکن است مانع رشد خلاقیت در دانش‌آموزان بشود. کتب کمک‌درسی قوه ابتکار، خلاقیت و درون‌جوشی دانش آموزان را تضعیف می‌کند.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به اینکه حجم بالای کتب درسی باید به اندازه‌ای باشد که دانش‌آموز را از درس خواندن دلزده نکند، گفت: مدعی هستیم وقت زیادی برای معلم پژوهنده در پژوهشگاه گذاشتیم و تلاش کردیم راه را بازکنیم.
کریمی درباره معلم تمام‌وقت نیز گفت: آیا حرفه‌های ما تمام‌وقت هستند یا پاره‌وقت؟ معتقدم معلم تمام‌وقت و پاره‌وقت نداریم. معلم یک شغل دارد و آن هم معلمی است و باید در این شغل از همه ابعاد تأمین شود. طرح معلم تمام وقت که اخیراً مطرح شده، یک دیدگاه و اندیشه است و می‌توان روی آن بحث کرد. سریع به طرح‌های جدید موضع نگیریم. تا این لحظه پیش‌نویسی درباره معلم تمام‌وقت ندیده‌ام و باید منتظر ماند که پیش نویسش ارائه شود.
وی ادامه داد: تلاش کردیم ارتباط محکم با حوزه ستادی برقرار کنیم. در زمینه نیازسنجی و تعیین اولویت‌ها کارهای مهمی انجام داده‌ایم. روی ارتباط با مدرسه و سند تحول سرمایه‌گذای کردیم و بالغ بر 34پژوهش در این حوزه انجام دادیم. به پژوهشگاه انتقاد وارد است؛ اما در مقایسه با سایر پژوهشگاه‌های وزارت علوم بسیار بهتر کار شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی